Aktualności na czas epidemii

                        

                                                                  

                    

                                          OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 31 X 2021

 1. Jutrzejsza (1 listopada) uroczystość Wszystkich Świętych to wspomnienie tych, którzy żyli przed nami i po wypełnieniu woli Bożej osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. W tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej. Msze święte: o 9.00 (w kościele) i o 12.00 (na naszym cmentarzu parafialnym). Tradycyjnie o 11.30 - procesja żałobna alejami cmentarza.
 1.  We wtorek 2 listopada – Dzień Zaduszny. W liturgii Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych, którzy poprzedzili nas na drodze wiary, dusze w czyśćcu cierpiące. Msze święte o 10.00 i 18.00.
 2. Od 1 do 8 listopada włącznie, można codziennie zyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Trzeba także spełnić zwykłe warunki otrzymania odpustu, czyli być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Odpust można ofiarować wyłącznie za zmarłych.
 1. We Uroczystość Wszystkich Świętych i dzień zaduszny, będą odczytywane tylko wypominki jednorazowe.
 1. Przez cały listopad w zakrystii i kancelarii przyjmujemy wypominki roczne oraz intencje mszalne na przyszły rok.
 1. W dniu 4 listopada o godz. 17.00 odbędzie się uroczystość udzielenia sakramentu bierzmowania. Nie będzie Mszy o 18.00 i 18.30, ale będzie rano - o 7.00. Pamiętajmy w modlitwie o młodzieży naszej parafii.
 1. W dniu 5 listopada przypada pierwszy piątek miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi od godz. 17.00.
 1. W dniu 11 listopada będziemy świętowali Narodowe Święto Niepodległości – 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Aby podziękować Bogu za odzyskaną wolność i niepodległość i prosić o dobre jej wykorzystanie, zapraszamy na Msze Święte o godz. 9.00, 11.00 i 17.00.

                                                                                      REFLEKSJA

                                         LISTOPAD – MIESIĄC MODLITWY ZA ZMARŁYCH

 Jest wiele osób uprzywilejowanych, przed którymi Bóg odsłania tajemnice życia wiecznego. Już na początku życia zakonnego św. Faustyna (którą będziemy wspominać w tym tygodniu) w jednej z wizji zobaczyła, jak wygląda czyściec. Od czasu ukazania tej wizji jeszcze gorliwiej modliła się za dusze czyśćcowe, a także, podobnie jak Ojciec Pio, przyjmowała za nie cierpienia zastępcze, dzięki czemu mogły szybciej zostać uwolnione z czyśćca – o czym niejednokrotnie same ją informowały.

            Jak my możemy zatem pomagać duszom czyśćcowym? Bł. Honorat Koźmiński, założyciel Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, zauważa: „Czyściec jest dowodem miłości i miłosierdzia Bożego. Każda posługa oddana choremu, każda jałmużna zaniesiona ubogiemu, każde słowo pociechy powiedziane nieszczęśliwemu, każda modlitwa odmówiona żarliwie, każda Msza Święta, Komunia Święta ofiarowana są wielką ulgą dla dusz zmarłych”. 

Najskuteczniejszą formą modlitwy za dusze w czyśćcu cierpiące jest ofiarowanie za nie Mszy Świętej. Jednak skuteczność jest tym większa, im bardziej zmarły cenił Eucharystię za życia. Istnieje też tradycja zamawiania tak zwanych mszy gregoriańskich – odprawianych codziennie przez trzydzieści dni w intencji danej duszy. Często dusze czyścowe twierdziły, że ofiara tych mszy przynosi im wielką ulgę, a niejednokrotnie przyczynia się do uwolnienia z czyśćca. Dużą ulgę odczuwają także dzięki odprawieniu przez nas drogi krzyżowej, odmówienia różańca w ich intencji, uzyskiwaniu odpustów określonych przez Kościół. Bardzo cennym darem dla dusz czyśćcowych jest także ofiara z naszego dobrowolnego cierpienia: postu, pokuty, nawet najmniejszego wyrzeczenia i przezwyciężenia siebie. (Należy przy tym wzbudzić intencję ofiarowania tych umartwień właśnie za dusze w czyśćcu). Można ofiarować także cierpienie, którego nie wybraliśmy – na przykład chorobę, która nas dotknęła. Taka ofiara ma obopólną wartość: godzimy się bowiem z wolą Bożą względem nas, a także poprzez to cierpienie możemy przynieść ulgę duszom czyśćcowym.

Beatyfikowana przez Jana Pawła II niemiecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka Katarzyna Emmerich mówi: „To, co ktoś dla dusz czyśćcowych czyni, czy modli się za nie, czy ofiaruje cierpienie, zaraz mu to wychodzi na korzyść i wtedy one są bardzo zadowolone,szczęśliwe i wdzięczne. Kiedy za nie ofiaruję moje cierpienie, wtedy one modlą się za mnie”.

Święty proboszcz z Ars także mówi: „O, gdyby wiedziano, jak wielką moc posiadają te dusze nad Sercem Bożym i jakie łaski można za ich wstawiennictwem uzyskać, nie byłyby tak bardzo opuszczone. Kiedy uprosić chcemy u Boga prawdziwy żal za nasze grzechy, zwróćmy się do dusz czyśćcowych, które od tak wielu lat żałują za swe grzechy w płomieniach ognia czyśćcowego. Trzeba się dużo za nie modlić, aby i one modliły się dużo za nas”.

Św. Katarzyna z Bolonii (zm. 1463) wyjaśnia: „Często to, co przez Świętych w Niebie uzyskać nie mogłam, otrzymałam natychmiast, kiedy zwróciłam się do dusz w Czyśćcu. Przyczyną tego - podaje mistyczka Anna Maria Lindmayr - nie jest to, że nas dusze czyśćcowe wysłuchały, ale to, że Bóg nas wysłuchuje ze względu na Jego Miłość do tych biednych dusz, które Bóg bardzo kocha”.

                                           

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                                                           29 sierpnia 2021

 

                                                    OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1.We wtorek 31 sierpnia będziemy obchodzić 41. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, które zakończyły strajki i rozpoczęły proces przebudowy naszego państwa. Natomiast w środę będziemy obchodzić 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zapraszam na Mszę świętą w intencji tych, którzy na różne sposoby poświęcali się dla dobra naszej ojczyzny oraz za naszą ojczyznę. Ta Msza będzie 1 września o godz. 18.00/ 

2/  1 września rozpocznie się nowy rok szkolny i katechetyczny. Msza św. dla dzieci i młodzieży na rozpoczęcie roku szkolnego o godz. 9.00. oraz o godz. 10.00. Msza  św. o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli.

 Dzieciom i młodzieży życzę wiele zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy oraz kształtowaniu dojrzałych postaw, a nauczycielom, katechetom i wychowawcom dużo siły i mocy Ducha Świętego.

3/ W tym tygodniu pierwszy piątek miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz okazja do spowiedzi dla dzieci, młodzieży i wszystkich chętnych od godziny 17.30. Spowiedź dla dzieci i młodzieży będzie również przy okazji wspomnienia św. Stanisława Kostki.

4/  W sobotę Msza Święta pierwszosobotnia ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny o godz. 7.30.

5/ Za tydzień, z racji pierwszej niedzieli miesiąca, na zakończenie Mszy o 11.00 nabożeństwo eucharystyczne z procesją.

6/ W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami wielu ludzkich dramatów wywołanych gwałtownymi burzami i powodziami w naszej ojczyźnie, w Niemczech, Belgii i Holandii. Wiele rodzin straciło dobytek całego życia. Jako chrześcijanie pragniemy wesprzeć poszkodowanych naszą modlitwą oraz ofiarą. Błagajmy Boga o nadzieję, dla tych, którzy ucierpieli, natomiast w przyszłą niedzielę będziemy mieli możliwość złożyć swój dar serca do puszki. Zebrane w ramach tej ogólnopolskiej akcji fundusze zostaną przekazane poszkodowanym za pośrednictwem Caritas Polska.

7/ Intencje mszalne na kolejne dni zostały wywieszone na drzwiach kościoła oraz umieszczone na parafialnej stronie internetowej

8/ W przyszłą niedzielę (5 IX) po Mszy o 17.00 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania.

9/. 12 września będzie wielka uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Będziemy przygotowywać się do niej w naszej parafii specjalną nowenną.

10/ Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień, a wszystkim Wam, Kochani, dobrego tygodnia.

                                                           

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                                                                     OGŁOSZENIA    27 czerwca 2021 r

 

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

Pragnę poinformować, że trwają zapisy chętnych do przyjęcia Sakrmentu Bierzmowania w tym roku.

Zapisy do końca lipca.

Jeżeli nie bedzie wystarczającej liczby chętnych do  przyjęcia Sakramentu Bierzmowania, wówczas uroczystość Bierzmowania będzie przeniesiona  na następny rok. 

 

 1. Rozpoczął się czas wakacji dla dzieci i młodzieży i czas urlopów. Niech będzie to czas odpoczynku od nauki i pracy, ale nie odpoczynku od Boga. Bo to Bóg dał nam ten świat i jego piękno, za który winniśmy dziękować i pogłębiać więź z Bogiem. ŻYCZYMY szczęśliwych wakacji i urlopów.
 2. W związku ze zniesieniem kolejnych obostrzeń sanitarnych przez władze państwowe, istnieje możliwość uczestnictwa coraz większej liczby osób we Mszy św. (ponad 75 %) oraz osoby zaszczepione. Z tego względu, Episkopat Polski zniósł dyspensę od uczestnictwa we Mszy św. w kościele. Oznacza, że mamy obowiązek uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św.
 3. Od następnej niedzieli (tj. od 4 lipca) przez całe wakacje, Msze św. w naszym kościele będą odprawiane o godz. 9.00/ 11.00/ 17.00/, a więc powracamy do poprzedniego harmonogramu Mszy św. z przed pandemii. Nie będzie także odprawiana w czasie wakacji Msza św, w soboty o godz. 7.30.
 4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek, sobota i niedziela miesiąca

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 ŚWIĘTA WIELKANOCNE                             

Przed nami najważniejsze dni roku liturgicznego – Święte Triduum Paschalne, (z łac. triduum – trzy dni), którego istotą jest celebracja Misterium Paschalnego, czyli męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Będziemy wspominać wydarzenia z Wieczernika – ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Tego dnia kapłan wypowie znamienne słowa: On to w dzień przed swoją męką, to jest DZISIAJ…

Znajdziemy się pośród Apostołów wpatrzeni w Chrystusa, dającego do spożywania swoje Ciało i Krew, jako zapowiedź Ofiary, która będzie uobecniana po wszystkie czasy, na ołtarzach całego świata.

Następnie przejdziemy do ogrodu Getsemani, by czuwać przy Chrystusie, nie poddając się zmęczeniu i senności.  A  gdy  zostanie  wydany, osądzony,  ukrzyżowany,  gdy  odda ducha  w ręce Ojca, pogrążymy się w głębokiej modlitwie, w adoracji Ciała umęczonego Pana i ucałujemy ze czcią Jego święte Rany.

Kolejny krok to Liturgia Wigilii Paschalnej. Ciemności śmierci zostaną rozproszone Światłem Chrystusa. Od tego momentu nic już nie będzie takie samo!

Cisza Grobu Pańskiego zachęca nas do modlitwy. Ciągły pośpiech, gwar zatłoczonych ulic, mnóstwo dźwięków, których czasem już nie zauważamy, zostały za drzwiami świątyni. Nawet organy i dzwony umilkną, żeby łatwiej było kontemplować tajemnicę krzyża. Jest to dla nas czas nabierania sił duchowych do dźwigania krzyża szarej codzienności.. Pan Jezus powiedział: „Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem.” (Łk 14,27). Cóż to znaczy nieść swój krzyż? Codzienność przynosi wiele trudu i cierpienia. Matka musi się zmagać z chorobą dziecka, ojciec z brakiem pracy. Żona niejednokrotnie dźwiga ciężki krzyż choroby alkoholowej męża. Dzieci przygniatane są krzyżem braku czasu zapracowanych rodziców. Krzyżem może być także nużąca i mało ciekawa praca. Dla młodzieży brak perspektyw na przyszłość. Jak odnaleźć się w tej przygnębiającej rzeczywistości? Jedni przeżywając trudności izolują się od świata, inni próbują znieczulić ból różnymi używkami, jeszcze inni zagłuszają tęsknoty serca głośną muzyką i hucznymi zabawami. Jezus uczy nas, jak nie zmarnować cierpienia, ale nadać mu siłę zbawiania.

Wpatrując się w krzyż Jezusa nie sposób nie zauważyć stojącej u jego stóp Matki. Św. Łukasz już w opisie wydarzeń, które miały miejsce zaledwie czterdzieści dni po narodzeniu Jezusa zwrócił uwagę na proroctwo Symeona skierowane do Maryi: „A Twoją duszę miecz przeniknie”. W tym ewangelicznym przekazie Maryja milczy, ale nie trudno wyobrazić sobie, co czuje serce Matki. Ona poprzez swoje fiat już w chwili Zwiastowania zgodziła się na całkowite poddanie swojej woli,

Krzyż sam w sobie nie jest celem ludzkiego życia. Krzyż jest drogą, która wiedzie do Zbawienia. Wpatrując się w krzyż i rozważając sens cierpienia prośmy Jezusa, aby wlał w nasze serca nadzieję Zmartwychwstania.

Musimy prosić o oczy i uszy wierzących kobiet, abyśmy mogli Go spotkać w naszym życiu, także wtedy, gdy droga prowadzi do grobu.

Niewiasty odkrywają pusty grób.... Ich droga od Galilei do grobu Pana w Jerozolimie jest po części naszą drogą. W naszym życiu też często była, czy ciągle jest, radość i nadzieja. Jest dobrze! Wiele się spodziewamy!  Gdy na horyzoncie pojawia się krzyż, z początku, jak uczniowie, nie dowierzamy. Powtarzamy jak oni: „Panie, nie przyjdzie to na Ciebie”. Ale przychodzi. I miażdży jak walec.... Ale jest przecież nadzieja. Jak Chrystus powstał z martwych, tak i my zmartwychwstaniemy. Jak ON!

Każdy krzyż, każda klęska, ostatecznie dobrze się skończą. Smutek zamieni się w radość. Stojąc z niewiastami przy pustym grobie Jezusa i wraz z nimi słuchając wyjaśnień anioła może jeszcze nie dowierzamy; może do nas jeszcze nie dociera. Ale taka jest prawda. Możemy śmiało iść dalej w życie uwzględniając w swoich rachubach nasze zmartwychwstanie i życie wieczne. Choroba, cierpienie, niepowodzenia? Zdrady, rozstania, zapomnienie?  Są straszne. Ale to nie one będą miały ostatnie słowo, ale przywracający nam i naszym bliskim życie Bóg.

ROZKŁAD NABOŻEŃSTW I MSZY ŚW. W WIELKIM TYGODNIU

 

Wielki Czwartek: Msza o godz. 17.00 (dodatkowa) i Msza św. godz. 18.30

Wielki Piątek: Nabożeństwo adoracji krzyża: o godz. 17.00 (dodatk.) i o godz. 18.30

Wielka Sobota: Msza o godz. 17.00 (dodatkowa) i Msza św. godz. 18.30

ŚWIĘCENIE POKARMÓW: na zewnątrz kościoła

o godz. 9.00/ 10.00/  11.00/  12.00/ 13.00/

 

 Niedziela i Poniedziałek Zmartwychwstania:

Msze św.: 

Rezurekcja 6.00 (niedziela)

 o godz. 9.00

godz. 11.00 

godz.12.00 (dodatkowa)

 godz.15.00 (dodatkowa)

  godz. 17.00.

ŻYCZENIA

 Z okazji świąt Wielkanocnych, składam wszystkim Parafianom i Gościom, najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wielu łask Bożych, nadziei i pokoju, którą niesie Jezus Zmartwychwstały. Ponadto, żywej, pięknej wiary spokoju w rodzinach, życzliwości i wszelkiego dobra. Szczęść Boże!

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

   II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

                                                                                 28.02.2021 r.

 

                                                                      Refleksja na Niedzielę 

 

IDĄ W CIEMNO, BEZ ZABEZPIECZEŃ I PEWNOŚCI JUTRA.
IDĄ W CIEMNO, BO ZAPROSIŁ ICH PAN.

Rozpoczynając nasze parafialne rekolekcje wielkopostne, czytamy ewangelię, w której widzimy, jak Piotr, Jakub i Jan są wraz z Jezusem na górze Tabor. Zaproszeni przez Pana do wspólnej wędrówki są świadkami Jego modlitwy, rozmowy z Mojżeszem i Eliaszem, widzą swojego Mistrza w chwale nieba i słyszą głos Boga skierowany bezpośrednio do nich: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!”

Uczniowie już raz wypełnili to polecenie, zostawili sieci i poszli za Panem. Teraz też są z Nim, bo sam ich zaprosił na wędrówkę. Idą w ciemno, bez zabezpieczeń, pewności jutra, bez dokładnie wyznaczonego czasu dojścia do celu. Idą, bo idzie z nimi ich Mistrz. Idą, by po trudach wspinaczki widzieć Boga w świetle, by dotknąć tajemnicy, a potem zejść ze szczytu do pozostałych Apostołów i wraz z nimi wędrować dalej. Dalej – to znaczy ku Jerozolimie, miejscu śmierci i zmartwychwstania Boga.

Takie jest też nasze życie wiary. Z wiedzą sięgającą tylko „dziś”, na jeden etap drogi, bo o kolejny zatroszczy się Pan. W swoim czasie wyznaczy szlak i zadanie, które trzeba podjąć. Przypomina to trochę harcerskie podchody, gdy ostateczny cel jest znany, ale o sposobie dojścia do niego dowiadujemy się wędrując i czytając zostawione wskazówki.

Tutaj idzie z nami Pan, który doskonale zna naszą kondycję duchową. Mamy Go słuchać, a On tak zaplanuje wędrówkę, by tam gdzie się tego najmniej spodziewamy rozświetlić nasze „teraz” blaskiem swojego Oblicza. A potem, poprowadzi nas w codzienność, do wspólnoty Kościoła, w której wszyscy, przez krzyż i zmartwychwstanie, zmierzamy ku wieczności, ku pełni życia z Bogiem w chwale Jego Królestwa. Jest tylko jeden warunek, o którym przypomina nam Bóg: „Jego słuchajcie!”

W czasie rekolekcji oraz całego Wielkiego Postu chcemy uważnie słuchać Jezusa. To jest nasz Tabor. Jednak pobyt na górze Tabor nie jest długi. Jezus może nas zaprowadzić bardzo wysoko, gdzie nie odczuwa się ciężaru życia codziennego czy podarować nam chwile szczęśliwości, światła. Potem jednak może wezwać nas do czuwania z Nim w czasie trudności. Gdy wszystko się wali i wszystkiego brakuje. Kiedy dopada nas zniechęcenie, poczucie bezowocności naszego życia i tego, co robimy. Chodzi o to, by w takich trudnych momentach ufnie powierzyć się Jezusowi i wytrwać.

Kto wytrwale słucha Jezusa, otrzymuje łaskę przemienienia serca, które staje się zdolne do odczytywania znaków czasu. Otrzymuje światło dla oczu wiary, które pozwalają widzieć prawdziwy obraz rzeczywistości. Oczu, które karmią się prawdą. Góra chwały i męki, Tabor i Kalwaria są nierozdzielne. Jezus zaprasza mnie do tej tajemnicy, abym w Jej świetle na nowo odkrył oblicze Boga oraz swoje własne. 

Przeżywając kolejny Wielki Post, warto w sposób szczególny popatrzeć na swoje serce… Człowiek Wielkiego Postu to człowiek patrzący na swoje życie przez pryzmat wierności Bogu, która kosztuje, nieraz boli, a na pewno nie jest łatwa. Wierność swojej perspektywie zakłada bowiem krzyż, na który trzeba się zgodzić.

Prośmy Maryję, która potrafiła ustrzec światło wiary nawet w najmroczniejszych godzinach, aby oświecała nasze serca i pomagała nam wiernie wypełniać Boże plany w każdych okolicznościach.

                                                                              OGŁOSZENIA PARAFIALNE

 1. 1. W dniu dzisiejszym przeżywamy dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. W tym roku rozważamy temat: „Żyjmy Eucharystią”. Tegoroczną modlitwą, pamięcią i jałmużną, wspieramy 1883 polskich misjonarzy, którzy niosą Dobrą Nowinę- Ewangelię ludziom całego świata, czego domagał się sam Pan Jezus w słowach: „Idźcie na cały świat i głoście światu Ewangelię”.
 2. 2. W tę niedzielę (28.02) przypada 80 rocznica egzekucji 22 mieszkańców Serocka w wąwozie (w pobliżu ul. Rybaki). W ich intencji będzie odprawiona Msza św. (godz. 11.00) i nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej na naszym cmentarzu, na której będą umieszczone imiona i nazwiska osób pomordowanych (godz. 12.15 na cmentarzu). Jednocześnie będziemy wspominać Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych przypadający 01 marca.
 3. 3. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy doroczne rekolekcje wielkopostne przygotowujące nas do świąt Wielkanocnych.

                                                 Program rekolekcji (28.02-02.03.2021 r.)

NIEDZIELA – (28.02.2021r.)

9.00     − Msza św. z nauką dla dorosłych

11.00   − Msza św. z nauką dla dorosłych

12.00  - Msza św. z nauką dla dzieci

Po Mszy Św. spotkanie z dziećmi kl. IV

17.00   − Msza św. z nauką dla dorosłych

Po Mszy św. spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, młodzieży szkół średnich i młodzieży studiującej

PONIEDZIAŁEK − 01.03.2021r.

9.00     −Msza św. z nauką dla dorosłych

11.00 −Msza św. z nauką dla wszystkich

17.00   −Msza św. z nauką dla dorosłych

19.00   −Msza św. z nauką dla dorosłych

WTOREK − 02.03.2021r.

9.00     −Msza św. z nauką dla chorych

11.00   −Msza św. z nauką dla wszystkich

17.00   −Msza św. z nauką dla dorosłych

19.00   −Msza św. z nauką dla dorosłych

Spowiedź św. w poniedziałek i wtorek rozpoczynając  przed każdą Mszą św.

Prosimy o zgłaszanie chorych w zakrystii po Mszach św., jeżeli mamy takie osoby w domach i chcą oni skorzystać z posługi sakramentalnej.  Rekolekcje poprowadzi ojciec  Józef ze zgromadzenia  zakonnego ojców Redemptorystów

      --------------------------------------------------------------------------------------------------------------           

                                                                            ROZKŁAD KOLĘDY

                                                                               (02 lutego-06 lutego)

Msze święte o łaskę zdrowia i błogosławieństwa dla mieszkańców Serocka z ulic:

02 lutego (wtorek) - Msza św. o godz. 15.00 i 18.30 (do wyboru) w intencji  rodzin:

 1. ul. Traugutta , ul. Prusa – bloki ul. Traugutta, ul. Słodka

03 lutego (środa) - Msza św. o godz. 15.00 i 18.30 (do wyboru) w intencji  rodzin:

 1. ul. Wolskiego, ul. Prosta, 11 listopada oraz bloki 6 i 8 przy ul 11 listopada, ul. Poniatowskiego i św. Wojciecha i Farna, ul. Rynek;

04 lutego (czwartek)- Msza św. o godz. 15.00 i 18.30 (do wyboru) w intencji  rodzin:

 1. ul. Wyzwolenia (od cmentarza do ul. Pułtuskiej); ul. Pułtuska ( od ul. Wyzwolenia do 11 liatopada); ul. Hubickiego, ul. Sienkiewicza, Krasińskiego; ul. Pułtuska blok 43, blok 45

05 lutego (piątek) -Msza św. o godz. 15.00 i 18.30 (do wyboru) w intencji  rodzin:

 1. ul. Chopina,ul. Gomulickiego, ul. Szaniawskiego; ul. Bogusławskiego, ul. Picassa, Stasi Las, ul. Zaokopowa Blok 32A

06 lutego (sobota) – Msza św. o godz. 12.00 -ul. Stokrotki, ul. Orla, ul. Arkadii, ul. Zielona, 

ul. Spokojna, ul. Nodzykowskiego, ul. ks. Piotra Skargi, ul. Sadowa;

06 lutego (sobota) Msza św. o godz. 15.00 – dla mieszkańców wszystkich pozostałych ulic nie wymienionych oraz dla tych, którzy nie mogli być wcześniej na Mszy św. kolędowej

 

            Refleksja na Niedzielę

           JEZUS – LEKARZ DUSZ

Dzisiejsza Ewangelia przenosi nas do Galilei, do synagogi w Kafarnaum (hebr. kafar – pole, naum – pocieszenie, piękno; stąd Kafarnaum to pole pocieszenia, pole najpiękniejsze). Jest szabat, Jezus-prorok naucza w synagodze, jednak Jego nauczenie jest inne od tego, z jakim spotkali się dotychczas Jego słuchacze, On naucza jak ten, który ma władzę. W nauczaniu Jezusa jest „coś”, co odróżnia Jego nauczanie od nauczania uczonych w Piśmie. Jest w nim „coś”, co skupia uwagę słuchaczy, zmusza ich do myślenia, a zarazem jest w tym nauczaniu moc; są zdumieni, bo nie słyszeli jeszcze takiego nauczania. Czego naucza Jezus, o czym mówi? Trudno sobie wyobrazić, by było to coś innego niż Dobra Nowina, którą przyniósł na świat. Słuchacze zapewne zadają sobie pytanie: „Kim On jest?”.

Dzisiejsza Ewangelia w sposób jednoznaczny przedstawia Chrystusa, który wyrzuca złe duchy, a tym samym uzdrawia człowieka. Ta jakże wymowna scena ma głęboki wydźwięk egzystencjalny, bowiem współczesny człowiek jest niezmiernie podatny na różnego rodzaju zranienia i choroby cywilizacyjne. Coraz więcej jest w życiu współczesnego człowieka troski i smutku. Coraz częściej ulega on wielu „duchom nieczystym”, które odbierają radość życia, dlatego warto sobie w perspektywie dzisiejszej Ewangelii uzmysłowić, że Jezus przyszedł, aby człowieka wyzwolić spod władzy złego ducha. Przychodzi, by objawić troskliwego Ojca, który jest bliski ludziom, nawet tym zranionym przez grzech. Jezus objawia nadejście królestwa Bożego, wyzwolenie ludzkości spod panowania grzechu i śmierci. To jest ta Dobra Nowina także dla mnie. On przyszedł, aby mnie uwolnić od złego ducha, aby dać mi nowe życie. Warto, byśmy zastanowili się nad tym, że także nasze serca potrzebują uwolnienia, oczyszczenia. W każdym kościele znajduje się takie miejsce, w którym jest uzdrawiana dusza, w którym  kapłan jednoczy człowieka z Bogiem, wyrywając go z sideł grzechu (z sideł ducha nieczystego) – to konfesjonał.

Widząc, jak Jezus uwalnia, popatrzmy na nowo na Sakrament Pokuty i Pojednania jako miejsce przepełnione leczącą dłonią Jezusa. Niestety często dzisiaj Sakrament ten jest ignorowany przez wiernych, a może i przeze mnie? Myślisz, że nie potrzebujesz spowiedzi? Że rozmowa w lesie z Panem Bogiem wystarczy, a grzechy i tak zostaną zmazane? Przeciwnie! Potrzeba osobistego doświadczenia "nauki z mocą"; potrzeba spotkania z kapłanem w spowiedzi św.; potrzeba osobistego zdumienia nad tajemnicą pokuty i pojednania. Nie duś się dalej w swych grzechach i niepokojach – odkryj na nowo piękno Spowiedzi Świętej – Sakramentu Pokuty i Pojednania. Zastanów się: Kiedy ostatni raz byłem u Spowiedzi Świętej? Jakie odczucia i emocje budzą się we mnie, gdy słyszę słowo: „spowiedź”? Czy wierzę, że Jezus mnie tak bardzo kocha, że przebaczy mi każdy grzech? Czy ufam Jego Miłosierdziu?

W Ewangelii według św. Marka pierwszym cudem, który czyni Jezus, jest uwolnienie człowieka od złego ducha, ostatnim zaś uzdrowienie niewidomego. Zły duch i człowiek duchowo ślepy to wrogowie królestwa Bożego. Niedługo rozpoczniemy czas Wielkiego Postu. Niech będzie to czas duchowego zmagania o czyste i wolne serce, o dobrze przeżytą spowiedź, o nawrócenie. Pamiętajmy, że uzdrawiające słowa Jezusa domagają się współpracy z Lekarzem Dusz…

 

                                                                    -------------------------- 

                                                                                                                                                                                 OGŁOSZENIA KOLĘDOWE

 

  Przeżywamy szczególny rok, doświadczamy lęku różnych ograniczeń, chorób i niepewności jutra. Jednak nasze chrześcijańskie serca i nasz wzrok kierujemy ku nowonarodzonemu Jezusowi. Gromadzimy się u stóp żłóbka, by doświadczyć nadziei, nabrać ufności, by nasze serca napełnić miłością Bożą, bo rodzi się Miłość, która jest naszą nadzieją. Jezus nas zapewnia, że będzie z nami w każdym czasie, dlatego Go prosimy o błogosławieństwo i opiekę nad naszymi rodzinami.

Co roku mogliśmy się spotkać na wspólnej modlitwie kolędowej w poszczególnych domach i rodzinach oraz  prosić o to błogosławieństwo w miejscach naszego zamieszkania.

Wile osób pyta czy będzie w tym roku jakaś forma kolędy. W wielu Parafiach są różne praktyki, zgodnie z sugestią ks. Biskupa.

W tym roku nie będzie  możliwe tradycyjne spotkanie w domach, ze względu na pandemię. Wiele osób boi się spotykać. Dlatego w tym szczególnym roku spotkamy się w kościele na Mszy św, (tak jest w większości Parafii), którą będziemy odprawiać za mieszkańców i rodziny poszczególnych ulic. To Msza za całe rodziny, za chorych, cierpiących, o rozwiązanie różnych problemów rodzinnych, o błogosławieństwo dla rodziców i dzieci, starszych i młodych. ZAPRASZAM NA WSPÓLNE MSZE ŚW., WSZYSTKICH, KTÓRZY MOGĄ PRZYBYĆ. Możemy wybrać godzinę uczestnictwa, która Państwu pasuje.

Każda rodzina otrzyma pakiet rodzinny, tzn. specjalny dyplom z błogosławieństwem oraz modlitewnik z św. Janem Pawłem II.

Po przyjściu do domu, ojciec lub mama odmówi to szczególne błogosławieństwo i poświęci dom.

Do poświęcenia przynosimy z domu jakąś buteleczkę ze zwykłą wodą i ona będzie poświęcona w kościele.

Zwyczajowo, jak na kolędzie, możemy złożyć ofiarę w podpisanej kopercie, jeśli kto ma życzenie, m.in. na prace remontowe. Wszystkich na wspólną modlitwę zapraszam do kościoła.

                                                   ROZKŁAD KOLĘDY

 

Msze święte kolędowe o łaskę zdrowia dla całej rodziny  i błogosławieństwa dla mieszkańców miejscowości i ulic:

21 stycznia (czwartek) -Msza św. o godz. 15.00 i 18.00 (do wyboru) w intencji  rodzin: 

                                                       ul. Polna i ulice przyległe (jak co roku na kolędzie)

22 stycznia (piątek)  -Msza św. o godz. 15.00 i 18.00 (do wyboru) w intencji  rodzin:

 1. ul. Nasielska oraz ul. Nasielska blok; Ul. B. Chrobrego, K. Wielkiego, Wł. Łokietka, mieszkańcy nad AGD (ul. Pułtuska), ul. Polna –blok

     

23 stycznia(sobota)  -Msza św. o godz. 12.00  w intencji mieszkańców i rodzin: –Zabłocia Wólka Zalewska, Święcienica, Zalesie Borowe

23 stycznia( sobota) -Msza św. o godz. 15.00 w intencji mieszkańców i rodzin:

Moczydło oraz ul. Żytnia i Chabrowa. ul. Bajkowa, Błękitna, Podleśna, Słoneczna Polana; Nasielska za wiaduktem.

 

25 stycznia (poniedziałek) Msza św. o godz. 15.00 i 18.00 (do wyboru) w intencji  rodzin:

 1. ul. Radzymińska, Rybaki i św. Barbary; ul. Retmańska, Zdrojowa, Niska, Wąska Piaskowa, Brukowa ; ul. Zakroczymska; Zaokopowa,

26 stycznia (wtorek)- -Msza św. o godz. 15.00 i 18.00 (do wyboru) w intencji  rodzin:

 1. ul. Ogrodowa, Jaśminowa i Tchorka, ul. Kwiatowa, ul. Daliowa; ul. Pułtuska od nr 19 (tzw. „Barak”) do ul. Zakroczymskiej; ul. Pułtuska –bloki 25, 25A/27, 27A; ul. Pułtuska - Bloki - 39 i 41

27 stycznia (środa)  -Msza św. o godz. 15.00 i 18.00 (do wyboru) w intencji  rodzin:

 1. ul. Cicha, Na Skarpie i Pułtuska (od Stacji Lotos do Wierzbicy – prawa strona od centrum) ; ul. Pułtuska (od stacji Lotos do ul Wyzwolenia- prawa strona od centrum); ul. Pułtuska (od Stacji Lotos do Wierzbicy lewa strona od centrum), Wiosenna, Pogodna, Spokojna, Miła, Słoneczna,

28 stycznia (czwartek) -Msza św. o godz. 15.00 i 18.00 (do wyboru) w intencji  rodzin:

 1. ul. Warszawska -od ul. Zakroczymskiej do cmentarza ( 2 strony ulicy) i ul. 3 maja; ul. Pułtuska –blok 26 (przy starej poczcie); ul. Warszawska od cmentarza do ronda obie strony, ul. Niepodległości, ul. Chmielna, ul. Koszykowa;

29 stycznia (piątek)- Msza św. o godz. 15.00 i 18.00 (do wyboru) w intencji  rodzin:

ul. Kościuszki obie strony; ul. Polna za wiaduktem, ul. Dłużewskich, ul. Pobyłk0wska

30 stycznia (sobota). -Msza św. o godz. 12.00  –ul. Wyzwolenia (od  str. cmentarza i od str. parku) oraz ulice: ul. Tony Halika, Centkiewicza, Radziwiłła, Rubinowa, Reymonta, Asnyka, Niemena, Miłosza,

30 stycznia (sobota) - Msza św. o godz. 15.00- ul.  Tuwima, Matejki, Norwida, Mickiewicza, Witkiewicza, Orzeszkowej, Konopnickiej, Słowackiego, Żeromskiego, Włoska , ul. Kochanowskiego i ks. Batogowskiego i wszystkie przyległe do ul. Wyzwolenia

            ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------                         

                                                                          OGŁOSZENIA

                                                                              Niedziela

                                                                        3 Stycznia 2021r.

 1. W tym tygodniu (6.01) przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego

(3 Króli). Bóg objawia się wszystkim narodom, bo przyszedł by zbawić wszystkich ludzi, wszystkie narody. W osobach 3 medrców-królów, świat pogański oddaje cześć nowo narodzonemu Jezusowi, którego wskazało niebo i gwiazdy.

Msze św. w tym dniu jak w niedzielę. Nie będzie w tym roku uroczystego przejścia  3 Króli, z racji obostrzeń sanitarnych – pandemii.

 

 1. Wiele osób pyta o tegoroczną kolędę.

Na razie, z racji zakazów i ograniczeń pandemicznych, do 17.01. nie będzie odbywać się żadna forma kolędy. Rok jest wyjątkowo fatalny, na pewno nie będzie kolędy w formie tradycyjnej, przechodząc z domu do domu.  

Ale po 17 stycznia, prawdopodobnie, będzie inna formy kolędy. Szczegóły za 2 tygodnie.

 --------------------------------------------------------------- 

                                                                       OGŁOSZENIA

                                                                4 niedziela  Adwentu

1. Przeżywamy ostatnią niedzielę Adwentu, która przygotowuje nas do świąt  Bożego Narodzenia, świąt najbardziej rodzinnych, świąt czułości i miłości.

 W najbliższy czwartek zasiądziemy do stołów wigilijnych, by  podzielić się opłatkiem-białym chlebem, który zapowiada że Jezus stanie się dla nas chlebem na życie wieczne, stanie się pokarmem dla naszych dusz, że  Bóg podzieli się sobą z nami ludźmi , podzieli się Niebem. 

Niebo jest w zasięgu ręki, może stać się Twoim udziałem jeśli tylko tego zechcesz.

Zaprośmy Jezusa do swojego stołu wigilijnego i do swojego życia. Przeżyjmy ten czas w radości i zadumie, ciesząc się tymi wyjątkowymi chwilami.

        PASTERKA

Ze względu na czas pandemi, w tym roku będą odprawione w naszym kościele 

2 Pasterki, by w mniejszej ilości osób na poszczególnych Mszach przeżywać tą betlejemską noc.

Msze o godz. 22.00 oraz o godz. 23.00

 

I DZIEN ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Msze św:

o godz. 9.00

o godz. 11.00                

o godz. 12.00 (Msza dodatkowa)

o gdoz. 17.00

2 DZIEŃ ŚWIĄT BOŻEO NARODZENIA

Msze św:

o godz. 9.00

o godz. 11.00                

o godz. 12.00 (Msza dodatkowa)

o godz. 17.00

 

ŻYCZENIA

Z okazji tych zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzę, by nikt nie czuł się  sam, bo po to przychodzi Jezus, byśmy już nigdy nie byli sami, byśmy nie czuli się odepchnięci, porzuceni i nie kochani.

Życzymy Wszystkim Parafianom, naszym sympatykom i miłym gościom zdrowia, mocy rodzącego się Jezusa, niegasnącej nadziei, pokoju wewnętrznego  oraz pokoju i zgody w rodzinach. Boga w sercu i życiu.

Proszę, przyjmijcie Państwo  te z serca płynące życzenia, dzielimy się duchowo opłatkiem z Wami wszystkimi, a przez stół ołtarza, łączymy się z Wami przy stołach wigilijnych.

BŁOGOSŁAWIONYCHH ŚWIĄT

            ----------------------------------------------------------------------------------------                                                   OGŁOSZENIA 

                                                          3 Niedziela Adwentu

 1. Przeżywamy kolejną niedzielę Adwentu, coraz bliżej świąt. By się dobrze przygotować do tego wielkiego wydarzenia, organizowane są doroczne rekolekcje.

Pozwólmy  Bożemu Słowu działać w naszym sercu i życiu. Pozwólmy działać Bożej łasce. Pozwólmy Bogu przemieniać nas, pozwólmy by Bóg narodził się w nas.

Zapraszam na rekolekcje:

  - w niedzielę Msze o godz. 9.00, godz. 11.00, godz. 12.00, godz. 17.00

- w poniedziałek: Msze o godz. 9.00, godz. 17.00, godz. 19.00

- we wtorek: Msze o godz. 9.00, godz. 17.00, godz. 19.00

 Rekolekcje prowadzi misjonarz- ojciec Roman z zakonu Pallotynów

Przed każdą Mszą św. i w trakcie Mszy św. można a skorzystać z sakramentu spowiedzi.

 

Zasiądźmy do stołów wigilijnych pojednani ze sobą i z Bogiem. Na pewno bedziemy mieć czyste i piękne ubrania, ale najpierw mamy mieć czyste serca.

2.  Trwa akcja zespołu Caritas "Pomocna dłoń" naszej Parafii, mająca na celu pomoc i  obdarowanie paczkami dzieci i osoby bardziej potrzebujące. To prawdziwe przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Nie tylko siebie widzieć, ale i innych.

Pragnę podziękować wszystkim tym, którzy włączają się w przygotowanie tych paczek, dziękuję wszystkim ofiarodawcom, ludziom  dobrego serca, za produkty jak i datki pieniężne na ten cel. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w kole chrytatywnym Caritas, za dar czasu i okazane serce. 

Informuję, że możemy jeszcze składać dary dla potrzebujących do piątku wieczorem (18.12)

 ---------------------------------------------------------------

               1 NIEDZIELA  ADWENTU

                                                                                                                29.11.2020 r.

 1. W dzisiejszą niedzielę rozpoczyna się nowy rok liturgiczny – Adwent. To czas oczekiwania na rocznicę narodzin Jezusa, ale przede wszystkim oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów jako sprawiedliwy Sędzia.
 2. W tym okresie zapraszam na Roraty, tj. na Msze święte ku czci Matki Bożej adwentowego czuwania. Maryja jest główną postacią adwentu, ona jest dla nas wzorem czuwania, zaufania Bogu i całkowitego oddania.

Jak w zeszłych latach te Msze św. Roratnie  będą odprawiane:

-w poniedziałek o godz. 7.00

-w środę o godz. 7.00

-w sobotę o godz. 7.30

 • świece symbolizują 4 niedziele adwentu. Również udekorujmy nasze domy, zróbmy symboliczny wianuszek, stroik z 4 świecami, niech to będzie znak naszego adwentowego czuwania i modlitwy, troski o nasze zbawienie i przygotowania na przyjście Zbawiciela.
 1. W miesiącu grudniu będzie odprawiana dodatkowa Msza św. o godz. 12.00, aby jak największa liczba parafian mogła uczestniczyć we niedzielnych Mszach św., nie kumulując (gromadząc) się zbyt licznie na jednej.
 2. Do nabycia świece „Caritas”na stół wigilijny, wigilijne dzieło pomocy dzieciom oraz tygodnik Gość niedzielny
 3. Dziękuję ojcu Pawłowi, z zakonu Kombonianów., za wygłoszone słowo, refleksję adwentową, możemy nabyć od ojca kalendarze na nowy rok

                      

         ----------------------------------------------------------------------------------------                                                         Ogłoszenia 

                                                          Niedziela 01.listopada

                                       Uroczystość Wszystkich Świętych

1. Pragnę przypomnieć, że ze względu na pandemię i wydane rozporządzenie Premiera nie możemy nawiedzać1 i 2 listopada cmentarzy. To trudne i bolesne doświadczenie w tym szczególnym czasie epidemii.

Ale możemy jednocześnie uczestniczyć we Mszy św. w kościele o godz. 9.00, 11.00, 12.00 (dodatkowa Msza św. ) i 17.00. 

O godz. 16.30 Różaniec za naszych bliskich zmarłych.

To czas także rozmyślania o swojej drodze życia i wspominania bliskich zmarłych, modlitwy za nich, by Bóg przyjął ich do grona wybranych.

2. Jutro Dzień Zaduszny, czyli dzień modlitw za dusze w czyśćcu cierpiące. Msze o godz. 10.00, 12.00 (dodatkowa Msza św.), 18.00.

Możemy także przez cały listopad ofiarować za zmarłych odpust zupełny.

3. W sobotę, 7 listopada, przybędzie do naszej Parafii Ks. dr Biskup Płocki  Piotr Libera na wizytację. Taka wizytacja odbywa się raz na 5 lat. Ze względu na pandemię, wizytacja ma charakter nieco zminimalizowany. Ks. Biskup spotka się m.in. z przedstawicielami poszczególnych grup parafialnych, będzie  modlił się za naszych bliskich zmarłych na cmentarzu parafialnym o godz. 15.00 i odmówi koronkę do Miłosierdzia Bożego.  Udzieli także młodzieży naszej Parafii Sakramentu Bierzmowania o godz. 17.00. Polećmy Panu Bogu Ks. Biskupa w modlitwie, prosząc o owocność Jego posługi w naszej Parafii i diecezji.

                     

                          ---------------------------------                       Ogłoszenia Niedziela 25.10.2020r. 

1. Trwa pandemia. Jednak zachowując szczególną ostrożność w czasie pandemii i zachowując limit przewidziany prawem, możemy uczestniczyć w naszym parafialnym kościele we Mszy św.  Osoby szczególnie zagrożone, mające choroby współistniejące, mają dyspensę od tego uczestnictwa od ks. Biskupa płockiego, w tym wyjątkowym czasie. Jest sposobność  uczestniczyć przez media.

Życzę wszystkim Parafianom i naszym sympatykom zdrowia , Bożej opieki oraz błogosławieństwa Pana życia.

2/. Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych. Ze względu na epidemię, ks. Biskup płocki wydał rozporządzenie zakazujące organizowania tradycyjnych Mszy św. na cmentarzach parafialnych. W związku z tym, w tym roku nie będzie Mszy św. na naszym cmentarzu. 

Jednak, by szczególnie uczcić pamięć ukochanych  zmarłych i gorliwie - godnie pomodlić się za nich, zostanie zorganizowana dodatkowa Msza św. w naszym kościele.

Zatem, Msze św. w kościele  1 listopada odbędą się w godzinach:

godz. 9.00/  godz.11.00/  godz.12.00 (dodatkowa Msza św. zamiast na cmentarzu) i o godz. 17.00

Po Mszy św. możemy udać się na cmentarz, by w dziękczynieniu pomodlić się za ukochanych zmarłych 

 3. Dzień Zaduszny, to szczególny czas modlitw za dusze w czyśćcu cierpiące.

Również w ten dzień odprawiona będzie dodatkowa Msza św. tj. 

Msze: godz. 10.00 / godz. 12.00 (dodatkowa)/ godz. 18.00

Przed Mszą św. o godz. 18.00 - Różaniec za naszych bliskich zmarłych.

4/. W tym szczególnym roku, pomimo wielkich utrudnień, odbędzie się w naszej Parafii wizytacja Ks. Biskupa Piotra Libery dn. 07 listopada 2020 r.

Ks. Biskup będzie się modlił za naszą Parafię, spotka się z przedstawicielami różnych grup modlitewnych i działających przy Parafii, odwiedzi cmentarz, polecając naszych zmarłych,  udzieli Sakramentiu  Bierzmowania naszej młodzieży.

Polecajmy w modlitwie Panu Bogu te wszystkie działania, by dokonało się dobro duchowe dla naszej wspólnoty

---------------------------------------------------- 

 

 W tym roku 2020- roku pandemii -Sakramentu Bierzmowania udzieli ks. Bp Piotr Libera w dn. 07 listopada (sobota)

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I KOMUNIA ŚWIĘTA ( odbędzie  się 20 września o godz. 12.15)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 W ramach przygotowania do I Komunii św. 

spotkanie z dziećmi i rodzicami we wtorek (8 września) godz. 18.30.

Następne spotkanie w sobotę (12.09) o godz. 16.00

Spotkanie obowiazkowe

II KOMUNIA ŚWIĘTA-Odnowienie przyzeczeń Chrztu św. (odbędzie się 27 września o godz. 12.15)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W ramach przygotowania do Komunii (Odnowienie Przyżeczeń Chrztu św.), spotkanie dla dzieci i rodziców w czwartek (10 września) godz. 18.30.

Spotkanie obowiązkowe.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BOŻE CIAŁO

W uroczystość Bożego Ciała, Msze święte:

godz. 9.00 - Msza poranna

godz. 11.00 - główna Masza św. z uroczystą procesją wokół rynku. Modlitwa przy 4 ołtarzach

godz. 17.00 Msza popołudniowa

Zapraszam szczególnie na główną Mszę św. o godz. 11.00 z procesją po rynku miasta. Zabierzmy ze sobą maseczki zakrywające usta i nos i zachowajmy stosowny odstęp w czasie modlitewnej procesji.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX              

                  Informacje na temat

Pierwszej  i Generalnej Komunii świętej

                        w naszej Parafii

W związku z epidemią w świecie i Polsce wiele wydarzeń religijnych w parafiach nie odbyło się. W sposób okrojony, ze względu na restrykcje państwowe, przeżywaliśmy w naszej Parafii święta wielkanocne i inne nabożeństwa wielkanocne. Także Uroczystości komunijne zostały, decyzją ks. Biskupa, przeniesione na miesiąc wrzesień.

Do tej pory, nie można było się spotkać z dziećmi i rodzicami, by ustalić konkretny termin I Komunii.

Natomiast kierowane są pytania o tę datę.

W związku z tym, pragnę poinformować, że Komunie  (Pierwsza i Generalna) obędą się w dniach: 

PIERWSZA KOMUNIA ŚW.              

-20 września (niedziela)

GENERALNA KOMUNIA-                     

27 września (niedziela)

 O szczegółach tych ważnych uroczystości komunijnych będziemy rozmawiać w najbliższym możliwym terminie, taką mam nadzieję.

Jednocześnie trwają przygotowania do Komunii  on-line (jeśli chodzi o merytoryczną stronę tj. pytania katechizmowe i inne treści). Zwracam się ze szczególną prośbą do rodziców, aby dołożyli szczególnych starań, by dzieci przygotować duchowo przez codzienną systematyczną modlitwę, uczestnictwo we Mszy św. i przykład swojego religijnego życia. To jest najważniejsze przygotowanie, ponieważ dom rodzinny jest miejscem kształtowania pobożności i poznania Boga. Rodzice są pierwszymi i najważniejszymi przewodnikami duchowymi. Bez Waszej wiary w Chrystusa i świadectwa życia Bogiem, dzieci Wasze będą skazane na pustkę duchową i zagubienie w świecie. Przykładów jest całe mnóstwo. Dlatego tak ważny jest przykład rodziców uczestniczących we Mszy św. tj. w spotkaniu z Chrystusem, który przychodzi w Komunii św. Nie zostawił nas samych, ale jest pokarmem na życie wieczne.

Bóg dał rodzicom wielki skarb w postaci dzieci, ale także zobowiązał do odpowiedzialności za nie tu na ziemi, ale także za ich przeznaczenie wieczne.

Uczyńmy wszystko, aby przygotować dzieci do pięknego przeżycia spotkania ich z Chrystusem Eucharystycznym. By ich dusze były przeniknięte łaską Bożą na trud codziennych trosk i wyzwań w trudnym, pełnym niebezpieczeństw, współczesnym świecie.

                    Szczęść Boże!

                                                 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                

-----------------------------------------------------

NIEDZIELNE OGŁOSZENIA (17.05.2020r)

 1. W dzisiejszą niedzielę jest wspominamy i przywołujemy niezwykłą postać św. JANA PAWŁA II papieża. Świętujemy 100-rocznicę Jego urodzin.

Jest jednym  z najwybitniejszych Polaków w historii Polski, który rozsławił nasz kraj na całym świecie oraz jednym z największych głosicieli Ewangelii Chrystusa w historii Kościoła, udając się w tyle pielgrzymek do tylu krajów świata. Przez swoją gorliwość, żywą wiarę, determinację i miłość, zwiastował Jezusa Zmartwychwstałego w każdym zakątku świata, gromadząc tym samym wielkie rzesze ludzi, dla których był nadzieją i często jedynym głosem wobec różnych autorytarnych systemów. Do Polski odbył 9 pielgrzymek, które były swoistymi rekolekcjami, których nie możemy zmarnować i nie pamiętać.

Przy okazji 100 rocznicy urodzin, dobrze byłoby sięgnąć do wszystkich przemówień papieża, które wygłosił w czasie pielgrzymek, przeanalizować je, przypomnieć ich treść, na nowo w raz z dziećmi i wnukami wejść w życie Jana Pawła II. To był i jest prorok naszych czasów, dany nam przez Boga, by prowadzić nas do życia wiecznego. Uczyńmy to, może nam to zająć jakiś czas, ale to będzie prawdziwe wspomnienie, gdy sięgniemy do tekstów i Jego przemówień.

2. Z racji rocznicy, w dzisiejszą niedzielę uroczysta Msza św. o godz. 11.00.

- o godz. 15.00 (koronka do Miłosierdzia Bożego i wystawienie Najświętszego Sakramentu – adoracja do Mszy o godz. 17.00

- po Mszy św. znów wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja,

- o godz. 20.30 różaniec  papieski

- o godz. 21.00 apel jasnogórski

PONIEDZIAŁEK (18.05)

To dzień urodzin św. Jana Pawła II. Msze św. w naszym kościele

o godz. 9.00/ 11.00 / 18.00 po południu/

Przed każdą Mszą świętą odmówiony będzie różaniec papieski

-o godz. 15.00 (koronka do Miłosierdzia Bożego i wystawienie Najświętszego Sakramentu – adoracja do Mszy o godz. 18.00)

- po Mszy św. znów wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja,

- o godz. 20.30 różaniec  papieski

- o godz. 21.00 apel jasnogórski

UWAGA

Przed każdą Mszą św. i w czasie jej trwania, jest możliwość spowiedzi wielkanocnej. Także w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu.

----------------------------------------------------

                                                      

 OGŁOSZENIA

W NIEDZIELE (26 kwietnia)  O GODZ. 11.00  transmisja Mszy św.  z naszego kościoła. Msza św. z okazji  uroczystości św. WOJCIECHA PATRONA MIASTA 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Szczęść Boże wszystkim czytającym tę stronę parafialną

                     i ślę do wszystkich serdeczne pozdrowienia.

Pragnę podać dobrą wiadomość dla nas wszystkich, że zgodnie z ogłoszeniami władz cywilnych, na Mszach św. od jutra (poniedziałek 20.04), w naszym kościele będzie mogło uczestniczyć ponad 20 osób. Chcemy iść do Jezusa po łaski, chcemy słuchać Jego słowa, by napełniać nasze serca nadzieją i ufnością. Szczególnie w NIEDZIELĘ MIŁOSIERDZIA.

 -----------------------------------------------------------------------------------------                                 

                             NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

                                   

  Przeżywamy Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Wyznaczył ją sam Pan Jezus, który powiedział do Siostry Faustyny: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” (299). A kilkanaście stron dalej w Dzienniczku siostry Faustyny są słowa: „W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mojego; wylewam całe morze łask na dusze które się zbliżą do źródła miłosierdzia. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar” (699).

Jakże wymowne są słowa, które Pan Jezus nakazał Siostrze Faustynie napisać na obrazie z Jego wizerunkiem: JEZU UFAM TOBIE

To wezwanie do nas wszystkich i całego świata. Bo jedyną przeszkodą w działaniu Boga wobec duszy ludzkiej, jest brak wiary i ufności.

Poruszające są słowa modlitwy (Koronka do miłosierdzia Bożego), której sam Chrystus nauczył siostrę Faustynę: „Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata.

Oraz ogromnie potężne słowa wołania: „Dla Jego bolesnej Męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata”.

Czyż możemy ofiarować Ojcu coś bardziej wartościowego i zarazem coś bardziej przekonywującego, jako przebłaganie za grzechy nasze? Czyż Bóg może nie usłyszeć takiego wezwania ?

Takie wołanie nie może pozostać bez odpowiedzi. Bóg nie może być głuchy na prośby tych, którzy proszą Go męką Jego Umiłowanego Syna. Grzechy ludzkie wołają o sprawiedliwość i karę Bożą, a Jezus woła przez Swoją mękę o miłosierdzie dla ludzi.

Czy nie jest to zastanawiające, że Bogu tak bardzo zależy na zbawieniu wszystkich, na doprowadzeniu wszystkich do życia wiecznego, że „wymyśla” coraz to nowe sposoby zbawienia swojego stworzenia? Mówi o tym wielokrotnie i bardzo zdecydowanie do Siostry Faustyny: „Nie zazna ludzkość spokoju, dopokąd nie zwróci się do źródła miłosierdzia mojego.”

Módlmy się szczególnie w dniu dzisiejszym Koronką do Miłosierdzia Bożego, módlmy się codziennie błagając Boga, by nas ocalił i zlitował się nad nami i całym światem.

              GODZINA 15.00 (godzina męki Chrystusa)

Połączmy się w wielkiej modlitwie parafialnej w tej Godzinie Miłosierdzia, prośmy za całą wspólnotę parafialną, za wierzących i niewierzących, za chorych, cierpiących, osamotnionych, umierających i zmarłych. Błagajmy o Boże miłosierdzie dla nas i całego świata, zwłaszcza w czasie epidemii.

Pan Jezus mów do siostry Faustyny, właśnie o godz. 3 po  południu w październiku 1937 roku w Krakowie – błagaj Mojego miłosierdzia szczególnie dla grzeszników i choć przez krótki moment zagłębiaj się w Mojej męce, szczególnie w Moim opuszczeniu w chwili konania. Jest to godzina wielkiego miłosierdzia dla świata całego (Dz. 1320).

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

I KOMUNIA ŚWIĘTA i ODNOWIENIE PRZYRZECZEŃ CHRZTU ŚWIĘTEGO

W ostatnim czasie kierowane były pytania od rodziców dotyczące I Komunii św. oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. 

Pragnę poinformować, że zgodnie z zarządzeniem ks. Biskupa, ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne dzieci, tegoroczne Uroczystości I Komunii i Generalnej Komunii św., zostają przełożone na czas powakacyjny (prawdopodobnie wrzesień). Po wycieszeniu epidemii, zostanie ustalona konkretna data w porozumieniu z rodzicami.

Tekst zarządzenia poniżej.

Uprzejmie przekazuję, w porozumieniu z Biskupem Płockim, po konsultacjach z kapłanami i katechetami, mając na uwadze trwający w Polsce stan epidemii, że uroczystości Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego, zostały przeniesione na okres powakacyjny, gdy przywrócone zostanie normalne funkcjonowanie szkół i parafii.
Decyzja podyktowana jest dobrem i bezpieczeństwem dzieci oraz ich najbliższych a także godnym przeżyciem tych ważnych uroczystości.
Nową datę uroczystości ustala proboszcz parafii w porozumieniu z rodzicami dzieci, które się do nich przygotowują.
Instrukcja o Pierwszej Spowiedzi oraz Komunii Świętej dzieci XLIII Synodu Diecezji Płockiej przypomina, że „odpowiedzialnymi za przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej są rodzice”. W obecnej sytuacji tymczasowego zawieszenia w parafiach spotkań formacyjnych oraz ograniczonego kontaktu z katechetami, słowa te są szczególnie aktualne. W związku z tym prosimy rodziców, aby troszczyli się o katechizację dzieci w domu przez wspólną modlitwę i wyjaśnianie prawd wiary.
Płock, dnia 14 kwietnia 2020 r.

Ks. Marek Wilczewski
Dyrektor Wydziału Katechetycznego
Kurii Płockiej

 xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx                                         ŻYCZENIA WIELKANOCNE

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy, jako duszpasterze, Wszystkim Parafianom, wszystkim naszym sympatykom, autentycznej radości Wielkiej Nocy, głębokich przeżyć duchowych, zjednoczenia się w miłości z Jezusem Zmartwychwstałym. Niech Ten, który pokonał śmierć i niesie Nam życie, błogosławi całej naszej Wspólnocie Parafialnej i wszystkim ludziom dobrej woli. Niech Was wszystkich umocni w wierze i nadziei. Niech obdarzy tak cennym darem zdrowia, potrzebnymi siłami i pokojem ducha oraz pomoże nam wszystkim przezwyciężać trudności obecnego czasu i urzeczywistniać szlachetne, ludzkie marzenia.

Pomyślmy w tych dniach o zmarłych i rodzinach, które straciły swoich bliskich, jak również o wszystkich chorych, o osobach odbywających kwarantannę oraz o pracownikach służby medycznej, którzy z poświęceniem otaczają troską tych, którzy znaleźli się w szczególnej potrzebie, by mieli cierpliwość i siły w przeżywaniu tej szczególnej krytycznej sytuacji.

Oby Pan Zmartwychwstały obdarzył zmarłych łaską Nieba, a pozostających w żałobie umocnił i przyniósł pociechę.

                             Szczęść Boże

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

WIELKI TYDZIEŃ- obrzędy i zwyczaje

Ostatnie dni Wielkiego Postu to czas pełen niezwykłych przeżyć. Przygotowuje nas do największych chrześcijańskich świąt, czyli do Wielkanocy -świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Trzy święte dni Wielkiego Tygodnia rozpoczyna Msza Święta Wieczerzy Pańskiej Wielkiego Czwartku, a kończą nieszpory Niedzieli Zmartwychwstania

Msza św. o godz. 18.00

2. WIELKI CZWARTEK

Dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. W tym dniu odprawia się tylko jedną Mszę świętą na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Chrystusa z Apostołami. Ta Msza święta nazywa się Mszą Wieczerzy Pańskiej. Po Mszy świętej Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji.

Nabożeństwo o godz. 18.00

3. WIELKI PIĄTEK

 Dzień męki i śmierci Chrystusa na Krzyżu. Dzień modlitewnej ciszy. Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu przy ołtarzu adoracji. W godzinach wieczornych odprawia się liturgię – nabożeństwo- na pamiątkę Męki Pańskiej, składające się z opisu Męki Pańskiej, adoracji Krzyża, Komunii świętej i procesji do Bożego Grobu. Zamiast dzwonków używamy tego dnia drewnianych kołatek, aby podkreślić smutek z powodu męki i śmierci Chrystusa. Czerwony kolor szat kapłana symbolizuje męczeństwo i śmierć Chrystusa.

(Początek Nowenny przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego)

4. WIELKA SOBOTA

Dzień spoczynku Pana w grobie oraz oczekiwania na cud zmartwychwstania. Przy Grobie Chrystusa trwa modlitewna adoracja.

  W naszy kościele adoracja od godz. 9.00 do godz. 20.00

Polską tradycją jest święcenie pokarmów, które rodzice lub dzieci przynoszą do kościoła, by spożyć je w czasie śniadania wielkanocnego na pamiątkę Paschy.

W tym roku niestety nie będzie tego poświęcenia w kościołach z racji panującej epidemi. 

Modlimy się i prosimy Boga o błogosławieństwo pokarmów w naszych domach przed śniadaniem wielkanaocnym  specjalną modlitwą (jest ona zamieszczona poniżej we wcześniejszych tekstach ogłoszeniowych na tej stronie internetowej).

WIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC

W sobotę wieczorem rozpoczynamy liturgię Wigilii Paschalnej. Jest to początek radosnego przeżywania Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Wigilia Paschalna składa się z wielu części:
Obrzęd poświęcenia ognia - symbolu Bożej światłości ma w nas wzbudzić tęsknotę za tą Bożą światłością. Świeca paschalna, którą zapala celebrans, symbolizuje Zmartwychwstałego Chrystusa (obrzęd na zewnątrz kościoła)
Orędzie wielkanocne - śpiewane.
Czytania liturgii słowa zachęcają nas do wejścia w świat Biblii. Słuchając czytań dowiadujemy się między innymi o stworzeniu świata, próbie wiary Abrahama, przejściu narodu wybranego przez Morze Czerwone.
Poświęcenie wody chrzcielnej chrzest katechumenów. Przy zapalonych świecach ponowimy swoją wierność Chrystusowi i odnowimy przyrzeczenia chrztu świętego oraz liturgia Eucharystyczna.

Te dni niosą ze sobą największy ładunek treści, mówiący o zbawieniu człowieka i świata, które dokonało się przez Chrystusa naszego Pana.

Nabożeństwo Wigilii Paschalnej w naszym kościele odbędzie się o godz. 20.00

O godz. 15.00 w kościele Koronka doMiłosierdzia Bożego

NIEDZIELA WIELKANOCNA – poranek

Tradycją, w większości parafii w Polsce, jest Msza św. o świcie, zwana Rezurekcją. Tłumy wiernych gromadzą się o poranku, aby świętować Zmartwychwstanie Jezusa. Odbywają się uroczyste procesje wokół kościołów i przy akompaniamencie dzwonów, śpiewane są pieśni wielkanocne wychwalające Zmartwychwstałego Chrystusa

 Niestety z racji epidemii w żadnej Parafii ,  także naszej, nie będzie uroczystej procesji i uroczystej Mszy rezurekcyjnej. Liczba wiernych ograniczona do 5 osób.

Msze św. w niedzielę wielkanocną:

 godz. 9.00

godz. 11.00 (Msza św. będzie transmitowana przez internet - you tube)

godz. 17.00

Zapamiętajmy:

Wielki Tydzień i związane z nim wydarzenia, są najważniejszymi tajemnicami naszej wiary tj. męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, który jest naszym Zbawicielem.
Jezus niesie nam nadzieję życia wiecznego, do którego zaprasza nas wszystkich.
Od nas zależy, czy skorzystamy z tego zaproszenia, odnajdując w Chrystusie drogę swojego życia i sens naszej pracy nad sobą, wysiłków podejmowanych w codzienności i naszego przebywania na ziemi.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

                      NIEDZIELA PALMOWA  (05.04.2020 r.)

1. Niedzielą Palmową Kościół rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. To szczególny dzień, ale ze względu na nadzwyczajną sytuację epidemii, nie będziemy mogli licznie i uroczyście obchodzić tej pięknej uroczystości poświęcenia palm.

    Główna Msza święta będzie celebrowana o godz. 11.00. Połączona  będzie z obchodami 80 rocznicy Zbrodni Katyńskiej i transmitowana będzie na fanpage'u  Urzędu Miasta i Gminy w Serocku  na żywo. Włodarze  miasta umożliwili transmisję tej uroczystości, chcąc jednocześnie podkreślić rocznicę zbrodni katyńskiej, wspominając wielkie cierpienie naszych bohaterów (tam trzeba wejść i bezpośrednio uczestniczyć we Mszy z naszego kościoła)

                             WIELKI TYDZIEŃ

 Liturgia Wielkiego Tygodnia odbędzie się w tym roku wyjątkowo bez licznego udziału wiernych, ale ufam, że również z wielkim przeżyciem, oglądać będziemy tę liturgię na ekranach telewizorów, bądź na stronach internetowych.

WIELKI CZWARTEK – liturgia Wiczerzy Pańskiej o godz: 18.00. Wspominać będziemy ustanowienie Najświętszego Sakramentu oraz Sakramentu Kapłaństwa.

Nie będzie w tym roku przeniesienia Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy, gdyż nie będzie ołtarza wystawienia.

WIELKI PIĄTEK – Liturgia adoracji krzyża, znaku naszego zbawienia o godz. 18:00.

Będziemy adorować Jezusa ukrzyżowanego, będziemy adorować miłość, która nas zbawiła. W ten dzień nigdzie na świecie nie jest odprawiana Msza św. 

W Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły. Adorujmy Jezusa w naszych domach, zdejmnijmy krzyż ze ściany, postawmy na najważniejszym miejscu domu, zapalmy świecę czy lampion i módlmy się gorliwie, prosząc Boga o przebaczenie nam naszych win, win całej rodziny i dziękujmy Jezusowi za Jego zbawienie.

WIELKA SOBOTA - Liturgia Wigili Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego - godz. 20.00.

W ciągu całego dnia (od godz. 9.00 do 20.00) będzie możliwość adoracji Jezusa złożonego w grobie -Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Adorujemy indywidualnie, zachowując środki bezpieczeństwa, kierując się przepisami sanitarnymi. W czasie adoracji, te osoby, które przybędą do kościoła, będą mogły się wyspowadać pojedynczo, ze szczególnym uwzględnieniem odległości i ilości osób. Ewentualna spowiedź w godz. 10.00-12.00 oraz 15.00-19.00.

Pragnę powtórzyć, że okres wielkanocny będzie trwał aż do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, wówczas w czasie dogodnym, przy udziale kapłanów z sąsiednich parafii, zorganizujemy spowiedź dla wszystkich.

W tym roku ze względu na szczególną sytuację nie nie będzie POŚWIĘCENIA POKARMÓW w kościele, ale należy je pobłogosławić w gronie rodziny przed śniadaniem wielkanocnym  (tekst poniżej w ogłoszeniach).

*  Po wieczornej liturgii nie będzie już wieczornej adoracji przy grobie Pana Jezusa.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

 Ze względu na rygorystyczne przepisy, zgodnie z decyzją ks. Biskupa, nie urządzamy procesji rezurekcyjnej. W związku z tym nie będzie Mszy o godz. 6.00 rano (chyba,że inne będą postanowienia władz cywilnych czy diecezjalnych). Msze św. tak jak w niedzielę tj. o godz. 9.00/11.00/17.00

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

W dniu 2 kwietnia będziemy przyżywali wspomnienie śmierci św. Jana Pawła II. To nasz rodak, nasz święty i mamy szczególne prawo i przywilej modlić się za Jego wstawiennictwem. On, przybywając do Polski, zawsze miała dla nas słowa otuchy i nadziei. Mówił do całego świata, już na początku swojego pontyfikatu: " Otwórzcie dzrzwi Chrystusowi". Wiedział, że tylko CHrystus jest naszym ratunkiem i zabawieniem.

Zgromadźmy się w dniu Jego śmierci, o godz.  21.00  na wspólną modlitwę Różańcową, odmawiając tajemnice światła, które św. Jan Paweł ustanowił, a o 21.37 (godzina śmierci) zawierzmy, przez Jego wstawiennictwo, Bogu nasze rodziny, naszą ojczyznę oraz prośmy o ustanie współczesnej zarazy-epidemiii.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

„Chwile takie jak obecna uświadamiają nam kruchość naszej egzystencji, wartość wzajemnego wsparcia i duchowej bliskości oraz – jak śpiewamy w Psalmie – potrzebę klęknięcia „przed Panem, który nas stworzył. Albowiem On jest naszym Bogiem, a my ludem Jego pastwiska i owcami w Jego ręku”. (ks. Bp Piotr Libera).

"Myśleliśmy, że zawsze będziemy zdrowi w chorym świecie. To nie jest czas Twojego sądu, ale naszego wyboru tego, co się liczy". Te przejmujące słowa wypowiedział papież Franciszek podczas niezwykłego nabożeństwa na pustym placu św. Piotra w piątkowy wieczór (27.03).

Tekst całego nabożeństwa i słów, które papież wypowiedział, możemy znaleźć na tej stronie, poniżej ogłoszeń.

                                                             OGŁOSZENIA – niedziela 29.03.2020r.

1.Przeżywamy jedyny w swoim rodzaju Wielki Post, bowiem nie pamiętamy takiego czasu ograniczeń, zagrożenia życia, niemożliwości bezpośredniego budowania wspólnoty parafialnej. Nie możemy praktycznie spotykać na Mszach św., nabożeństwach, w konfesjonale, na spotkaniach. To wielkie rekolekcje dla nas wszystkich i całego świata. Jakie wnioski wyciągniemy z tego czasu, zależy od nas, ale jako ludzie wiary nie możemy poddać się zwątpieniu. Jako wyznawcy Chrystusa, mamy świadomość, że nie jesteśmy sami, jest z nami Pan Jezus, który powiedział: „Nie lękajcie się , Ja jestem z wami aż do końca świata”. Mówił także, że będzie dla nas „światłością świata”.

Działamy w warunkach nadzwyczajnych, dlatego są podejmowane w przestrzeni duszpasterskiej, nadzwyczajne kroki, które pomogą nam przeżyć ten czas i korzystać z darów Bożego miłosierdzia w takim zakresie, w jakim można na ten czas.

a/ UCZESTNICTWO WE MSZY ŚW.

Przywołuję słowa, ks. Biskupa płockiego Piotra Libery; „W trosce o zdrowie i odpowiedzialność za innych, zwłaszcza za starszych, pamiętajmy o możliwości skorzystania z dyspensy od obowiązku niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej, której udzieliłem do dnia 29 marca 2020 roku, a którą przedłużam do dnia 12 kwietnia 2020 roku, czyli Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego włącznie (por. Dekret Biskupa Płockiego z dnia 25 marca br.). Przypomina się także, zwłaszcza rodzicom, że tą dyspensą objęte są również dzieci i młodzież. Ufajmy, że im bardziej zmobilizujemy się jako społeczeństwo do przezwyciężenia kryzysu sanitarnego, tym szybciej i z tym większą radością zgromadzimy się wokół ołtarzy w naszych kościołach, by dziękować Bogu za dar nowego życia. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie proszę, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz podejmowały dzieła miłosierdzia. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe”.

Ze względu na ten dekret oraz rozporządzenie władz świeckich, we Mszy św. może uczestniczyć jedynie 5 osób. Pierwszeństwo mają osoby, które w danym dniu zamówiły Mszę św. Przypominam że można także przystąpić do komunii duchowej, o czym w dalszych ogłoszeniach.

b/  SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

Prawdopodobnie wielu z nas nie przystąpi do spowiedzi przed Wielkanocą, ale czas wielkanocny trwa dość długo, aż do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej dlatego po świętach i w późniejszym czasie będziemy mogli się wyspowiadać. Mamy jednak jeszcze inny sposób korzystać z darów Bożej łaski.

Zgodnie z postanowieniami Stolicy Apostolskiej oraz ks. Biskupa Diecezji Płockiej Piotra Libery, możemy wzbudzić w sobie akt żalu doskonałego (tekst modlitw i warunki tegoż aktu, znajdziemy w dalszej części tej strony).

 Ponadto, we wskazanym czasie w okresie po pandemii każda z parafii, także i nasza, w porozumieniu z innymi kapłanami w dekanacie, zorganizujemy dzień spowiedzi, podczas którego wszyscy, którzy obecnie praktykują akt żalu doskonałego, będą mogli skorzystać indywidualnie z sakrament pokuty, bez obecnych niepokojów i zbędnego pośpiechu.

c/  KOMUNIA ŚWIĘTA

W czasie trwania stanu epidemii osoby uczestniczące w liturgii Mszy Świętych za pomocą mediów mogą korzystać z daru Komunii duchowej. (Warunki i sposób przyjęcia duchowej komunii, znajdziemy w na tej stronie w dalszym tekście ).

CHRZTY

Ze względu na nadzwyczajne okoliczności, zgodnie z dekretem ks. Biskupa Płockiego, sprawowanie sakramentu chrztu świętego, poza niebezpieczeństwem śmierci, winno się odłożyć poza czas pandemii. Dlatego bardzo proszę, by osoby, które zamówiły chrzest św. na święta wielkanocne, zgłosiły się telefonicznie do kancelarii i jeśli to możliwe, przełożyły zaplanowany chrzest na późniejszy termin.

POGRZEBY

Jakkolwiek pogrzeb jest okolicznością smutną dla bliskich i rodziny zmarłego, w planowaniu uroczystości pogrzebowych należy zachować przepisy sanitarne władz państwowych, także obowiązujące w przypadku osób zmarłych na choroby zakaźne. W uroczystości może zatem wziąć udział maksymalnie 5 osób z najbliższej rodziny zmarłego, nie licząc sprawujących kult religijny (kapłana, usługującego i organisty) oraz osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy. Prosimy zatem, by rodzina poinformowała innych o tym zarządzeniu, wynikającym z przepisów władz państwowych. Po ustaniu epidemii, istnieje możliwość zamówienia oddzielnej Mszy św, za zmarłego, na którą można zaprosić pozostałą rodzinę i uczcić zmarłą osobę poprzez wspólną modlitwę i pobożne nawiedzenie cmentarza, na którym ta osoba spoczęła.

d/ NABOŻEŃSTWA SŁOWA W DOMU RODZINNYM

Usilnie zachęcamy, aby w domach rodzinnych organizować w niedzielę, ale nie tylko, Nabożeństwa Słowa Bożego (tekst i propozycje przebiegu nabożeństwa znajdziemy w dalszej części tej strony ).

 

e /  SPECJALNY ODPUST ZUPEŁNY

W związku ze nadzwyczajny stanem, osoby chore, cierpiące, umierające, jak i personel medyczny, może uzyskać odpust zupełny (tekst i warunki tego odpustu znajdziemy w dalszej części tej strony ).

f/ BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH

Ze względu na zaistniałą sytuację, nie odbędzie się w tym roku poświęcenie pokarmów w kościele. Natomiast Ks. Biskup wskazuje, żeby odbyło się uroczyste błogosławieństwo pokarmów w Niedzielę Wielkanocną w rodzinach. . Tekst i przebieg tego błogosławieństwa  znajdziemy w dalszej części tej strony)

g/  NIEDZIELA PALMOWA

W tym roku nie odbędzie się procesja z palmami i ich poświęcenie, ze względu na ograniczenie ilości osób, które mogą być w kościele do tj. do 5 osób. W związku z tym zechciejmy zeszłoroczne palmy wyjąć i postawić na eksponowanym miejscu w domu i uczestniczyć w uroczystej Mszy św. przed odbiornikami telewizyjnymi.

Wszystko na to wskazuje, że będzie transmitowana Msza św.   z Niedzieli Palmowej także z naszego kościoła o godz. 11.00. (szczegóły wkrótce)

Przyniesione do kościoła palmy, tych nielicznych osób, które przyjdą będą pobłogosławione.

2/ Ogłoszenia dotyczące Wielkiego tygodnia w następną niedzielę

3/ Możemy przeczytać refleksję na zbliżające się dni Wielkiego Tygodnia oraz intencje Mszalne na następne tygodnie

JAK PRZYJMOWAĆ Komunię duchową?

Sobór Trydencki (1551) naucza: „Odnośnie do korzystania z tego świętego sakramentu ojcowie nasi słusznie i mądrze rozróżnili trzy sposoby jego przyjmowania. Uczyli, że: jedni przyjmują go tylko sakramentalnie, jak grzesznicy; inni tylko duchowo, mianowicie ci, którzy w pragnieniu spożywając ów podawany niebiański chleb – żywą «wiarą, która działa przez miłość»– odczuwają jego owoc i pożytek; inni wreszcie przyjmują go zarówno sakramentalnie, jak i duchowo” (Sobór Trydencki, Dekret o Najświętszym Sakramencie Eucharystii, r. 8).

 1. W czasie transmisji Mszy św.

Należy uczestniczyć w liturgii, słuchając i odpowiadając, biorąc udział w śpiewach. Trzeba odłożyć wtedy na bok wszystkie inne sprawy. W czasie udzielania Komunii św. trzeba wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia Jezusa Eucharystycznego i sakramentalnego zjednoczenia z Nim. Można wypowiedź słowa modlitwy, na przykład proponowanej poniżej, a także przedłużyć Komunię duchową na czas dziękczynienia po Mszy św., odmawiając inne modlitwy, zwłaszcza Akty uwielbienia czy Litanię do Serca Pana Jezusa.

 1. Poza transmisją Mszy św.

W sytuacji, gdy nie ma możliwości przyjęcia Komunii św. poprzez spożycie Ciała/Krwi Pańskiej, można wzbudzić pragnienie przyjęcia Komunii i powiedzieć o nim Bogu w dowolnej formie, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem. Skutkuje to faktycznym przyjęciem łaski Najświętszego Sakramentu. Poza transmisją Mszy św.warto zacząć od aktu pokuty, rozważenia czytań z dnia, a przed aktem Komunii duchowej odmówić modlitwę Pańską oraz „Panie, nie jestem godzien…”.

Modlitwa Komunii duchowej według Papieża Franciszka

Kładę się u Twych stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Ci moje skruszone serce, uniżone w swojej nicości i Twojej świętej obecności. Adoruję Cię w sakramencie Twej miłości, niewysłowionej Eucharystii. Pragnę przyjąć Ciebie w tym ubogim przybytku, jaki oferuje Ci mój umysł. Czekając na radość z sakramentalnej komunii, pragnę przyjąć Cię w duchu. Przyjdź do mnie, O mój Jezu, kiedy ja, ze swojej strony, przychodzę do Ciebie! Niech Twoja miłość ogarnie moje całe jestestwo w życiu i śmierci. Wierzę w Ciebie, Tobie ufam, Ciebie miłuję. Amen.

Żal doskonały
w czasie pandemii koronawirusa

Częścią Tradycji Kościoła katolickiego jest przekonanie, że „żal doskonały”, czyli taki, który przeżywamy ze względu na miłość do Boga, połączony z pragnieniem spowiedzi, gdy tylko będzie to możliwe. Skutkuje on odpuszczeniem grzechów ciężkich.

Katechizm Kościoła Katolickiego naucza: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości» (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (nr 1452).

Jak wzbudzić akt żalu doskonałego?

W sytuacji, gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem, należy:

 • wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem przystąpienia do niego przy najbliższej okazji);
 • zrobić rachunek sumienia i w odniesieniu do wykrytych grzechów postanowić nie popełniać ich w przyszłości (jak w ramach przygotowania do spowiedzi sakramentalnej);
 • wzbudzić w sobie żal za popełnione grzechy ze względu na miłość do Boga – tak uczciwie, jak tylko potrafimy; można wypowiedzieć formułę: „Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu” albo przeczytać np. Psalm 51(50);
 • przyjąć sobie jakiś czyn pokutny w ramach pokuty za grzechy;
 • przyjąć Komunię św. (sakramentalnie lub duchowo).

Nabożeństwo Słowa Bożego w rodzinie

(Domowa liturgia Słowa)

propozycja

 1. Wprowadzenie ogólne

W Niedzielę Słowa Bożego miała miejsce intronizacja Księgi Słowa Bożego. Bp Piotr Libera, dołączając się do apelu papieża Franciszka, zachęcał, aby Biblia miała w naszych domach szczególne miejsce.  Zauważmy, że Kościół przygotował nas na początku tego roku na czas, kiedy nie będziemy mogli uczestniczyć w nabożeństwach w Kościele, gdy będziemy tęsknić za słuchaniem Słowa Bożego w kościołach i nade wszystko za Eucharystią.

Bp Piotr Libera, podczas Nabożeństwa Słowa 26 stycznia 2020 r. podkreślał, że Niedziela Słowa Bożego nie może być jeszcze jednym „świętem kościelnym”, które mija, a dzień później zapomina się, co świętowano. Biblia w domach nie chce być tylko ozdobą, nie chce, aby kurz pokrywał jej obwolutę. Bóg w swoim Słowie „jest naprawdę na wyciągnięcie ręki, na wyciągnięcie serca każdego z nas”. On sam dołącza do ludzi w czasie wędrówki przez codzienność. Chce dać nam nadzieję, szczególnie wtedy, gdy kolejny raz z bólem stwierdzamy, że jesteśmy przytłoczeni czymś innym, niespodziewanym, co przyniosło życie. Pragnie sam otworzyć nam oczy, abyśmy mogli Go poznać i ucieszyć się Jego obecnością. I pragnie się nam dać w Słowie, tak, jak się nam daje w Łamanym Chlebie.

Bóg nas prowadzi. Jesteśmy zaskoczeni sytuacją, której się nie spodziewaliśmy. Gdy nie możemy uczestniczyć w nabożeństwach i liturgii w kościołach, warto sobie przypomnieć, że rodzina jest „Kościołem domowym”, jak powiedział św. Jan Chryzostom (IV wiek).

Nie możemy mieć w naszych domach Najświętszego Sakramentu – Ciała Chrystusa, ale możemy i powinniśmy mieć ołtarz Słowa, który będzie szczególnym  miejscem w domu.

Zadanie: Przygotujmy w naszych domach ołtarz Słowa, na którym będzie wyeksponowane Pismo Święte, świeca, kwiaty. Gromadźmy się przy tym stole, łącząc się w modlitwie z całym Kościołem.

 1. Nabożeństwo Słowa
 • Nabożeństwo domowe można praktykować codziennie, szczególnie w czasie pandemii. W niedzielę zachęcamy do uczestnictwa we mszy świętej radiowej, telewizyjnej lub internetowej, według zaleceń Biskupa miejsca.
 • Nabożeństwo prowadzi ojciec lub inna osoba z rodziny.
 • Podczas nabożeństwa czyta się i rozważa lektury biblijne z liturgii Mszy św. danego dnia (dostępne w Internecie, np. http://www.mateusz.pl/czytania/2020/ , lub pomocach książkowych drukowanych); podział czytań można przygotować wcześniej).

Przebieg nabożeństwa:

 1. Znak krzyża ze słowami „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” oraz zapalenie świecy - symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego – Światłości świata, wypowiadając słowa: „Światło Chrystusa”. Uczestnicy odpowiadają: „Bogu niech będą dzięki”.
 2. Zaproszenie do modlitwy uwielbienia Boga i słuchania Bożego Słowa oraz pieśń do Ducha Świętego.
 3. Akt skruchy - przeproszenie siebie wzajemnie i Boga za grzechy i uchybienia oraz wyrażenie wzajemnego przebaczenia. Można odmówić wspólnie mszalne „Panie, zmiłuj się nad nami”.
 4. Wspólna lektura Pisma Świętego (czytania z dnia). Wyznaczona osoba czyta fragment Pisma Świętego. Inni mogą mieć czytania także przed sobą.
 5. Rozważanie. Przez chwilę wszyscy w ciszy rozważają usłyszane Słowo.
 6. Dzielenie się Słowem Bożym. Każdy dzieli się z innymi myślami, jakie wzbudziło w nim Słowo Boże (kolejno lub spontanicznie). Co mówi mi Bóg przez te czytania? Na co zwraca uwagę? Do czego mnie wzywa? Można zacytować krótki fragment tekstu (werset lub jego część), który najbardziej do kogoś przemówił i dodać na końcu: „chwała Tobie, Panie”, „dziękuję Ci, Panie”, „Bądź uwielbiony w Twoim Słowie, Panie”, „Przepraszam Cię, Panie” „proszę Cię, Panie”, itd.
 7. Modlitwa. Gdy wszyscy chętni (w wolności) się wypowiedzą, osoba prowadząca inicjuje modlitwę, która może przejść w modlitwę spontaniczną wszystkich – uwielbienia Boga, dziękczynienia, przeproszenia i prośby. Na zakończenie odmawia się modlitwę: „Ojcze nasz”.
 8. Komunia Święta duchowa (można uklęknąć, przyjąć odpowiednią postawę ciała, która wyraża miłość, szacunek i cześć wobec Boga). Chodzi o wzbudzenie w swoim sercu gorącego pragnienia zjednoczenia z Jezusem tak, jak to się dzieje, gdy przyjmujemy Eucharystię, z miłości do Niego. Nie chodzi o uczucia, ale o akt rozumu, wiary i woli. Może mieć formę krótkiej modlitwy lub aktu strzelistego, np. „Wierzę, Jezu, że jesteś rzeczywiście obecny w Eucharystii. Żałuję za grzechy, którymi Cię obraziłem. Kocham Cię! Przyjdź do mojego serca, oddaję się Tobie całkowicie! Nie pozwól mi nigdy odłączyć się od Ciebie!”.

       Komunię duchową możemy praktykować wielokrotnie w ciągu jednego dnia, jeśli jesteśmy w stanie łaski uświęcającej.

     Jeśli jesteśmy (tymczasowo, przez dłuższy czas, lub stałe) w stanie uniemożliwiającym mi przyjmowanie Komunii sakramentalnej, to uniemożliwia mi to pełną komunię duchową. Mogę jednak wzbudzić w sobie pragnienie pełnego zjednoczenia z Chrystusem, np. „Tęsknię za Tobą Panie! Mam wielki głód przyjmowania Cię w Twoim Ciele i Krwi! Pomóż mi, by to się mogło stać”.

 1. Błogosławieństwo. Wszyscy, zaczynając od ojca i matki, błogosławią się wzajemnie (np. czyniąc znak krzyża na czole ze słowami: „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”). Na zakończenie można zaśpiewać pieśń i zgasić świecę, wypowiadając słowa: „Światło Chrystusa niech pozostanie wśród nas na zawsze”.

Propozycję przygotował Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej Płockiej

27.03.2020 r.

[oryginał włoski, tłum. KEP]

DEKRET PENITENCJARII APOSTOLSKIEJ ODNOŚNIE PRZYZNANIA SPECJALNYCH ODPUSTÓW DLA WIERNYCH W OBECNEJ SYTUACJI PANDEMII, 20.03.2020 R.

PENITENCJARIA APOSTOLSKA

DEKRET

Wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną Covid-19, powszechnie znaną jako koronawirus,  a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela się daru specjalnych odpustów.

„Weselcie się nadzieją! W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie – wytrwali” (Rz 12, 12). Słowa napisane przez św. Pawła do Kościoła w Rzymie rozbrzmiewają w całej historii Kościoła i ukierunkowują myśli wiernych w obliczu wszelkich cierpień, chorób i nieszczęść.

Obecna chwila, w której cała ludzkość zagrożona niewidzialną i podstępną chorobą, która od pewnego czasu stała się częścią życia każdego człowieka, naznaczona jest dzień po dniu dręczącymi obawami, nowymi niepewnościami, a przede wszystkim powszechnym cierpieniem fizycznym i moralnym.

Kościół, idąc za przykładem swego Boskiego Mistrza, zawsze troszczył się o chorych. Jak wskazał św. Jan Paweł II, sens ludzkiego cierpienia jest dwojaki: „Jest nadprzyrodzony, ponieważ zakorzenia się w Boskiej tajemnicy Odkupienia świata. Jest równocześnie głęboko ludzki, ponieważ człowiek odnajduje w nim siebie, swoje człowieczeństwo, swoją godność, swoje posłannictwo” (List apostolski SalvificiDoloris, 31).

Również papież Franciszek w tych ostatnich dniach okazał swoją ojcowską bliskość i ponowił swoje zaproszenie do nieustannej modlitwy za chorych na koronawirusa.

Aby wszyscy ci, którzy cierpią z powodu Covid-19, właśnie w tajemnicy tego cierpienia odkryli na nowo „samo odkupieńcze cierpienie Chrystusa” (tamże, 30), Penitencjaria Apostolska, ex auctoritateSummiPontificis, ufając słowu Chrystusa Pana i uznając w duchu wiary, że obecną epidemięnależy przeżywać w duchu osobistego nawrócenia, udziela daru odpustów zgodnie z następującym zarządzeniem.

Udziela się odpustu zupełnego wiernym cierpiącym na koronawirusa, którzy podlegają kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalach lub we własnych domach, jeśli w duchu oderwanym od jakiegokolwiek grzechu, zjednoczą się duchowo poprzez środki masowego przekazu z celebracją Mszy Świętej, odmawianiem Różańca Świętego, pobożnej praktyki Drogi Krzyżowej lub innych form pobożności, a przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe.

Pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy ci, którzy za przykładem Dobrego Samarytanina, narażając się na ryzyko zarażenia, opiekują się chorymi na koronawirusa według słów Boskiego Odkupiciela: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13), otrzymają ten sam dar odpustu zupełnego na tych samych warunkach.

Ponadto, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego na tych samych warunkach z okazji obecnej epidemii światowej nawet tym wiernym, którzy ofiarująnawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub Adorację Eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie różańca świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie.

Kościół modli się za tych, którzy nie mogą przyjąć sakramentu namaszczenia chorych i wiatyków, powierzając Bożemu miłosierdziu wszystkich i każdego z osobna na mocy komunii świętych i udziela wiernym odpustu zupełnego w chwili śmierci, pod warunkiem, że byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się (w tym przypadku Kościół zastępuje trzy zwyczajowe warunki). W celuuzyskania tego odpustu zaleca się używanie krucyfiksu lub krzyża (por. Enchiridionindulgentiarum, nr 12).

Niech Najświętsza Maryja Panna, Matka Boga i Kościoła, UzdrowienieChorych i Wspomożycielka Wiernych, nasza Orędowniczka, pomoże cierpiącej ludzkości, oddalając od nas zło tej pandemii i wyjednującnam wszelkie dobro niezbędne dla naszego zbawienia i uświęcenia.

Niniejszy dekret jest ważny niezależnie od wszelkich przepisów stanowiących inaczej.

W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 19 marca 2020 roku.

Kard. Mauro Piacenza

Penitencjarz Większy

Ks. Prał. Krzysztof Nykiel

Regens

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”,

 1. t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

PAPIEŻ FRANCISZEK MODLIŁ SIĘ ZA CAŁY SWIAT I ODPRAWIŁ NABOŻEŃSTWO W PIĄTEK 27.03.

Nabożeństwo rozpoczęło się czytaniem z Ewangelii według św. Marka, opisującej scenę z burzy na jeziorze (Mk 4,35-41).

Oto pełny tekst niezwykłego orędzia papieża Franciszka:

„Gdy zapadł wieczór” (Mk 4, 35). Tak zaczyna się usłyszana przez nas Ewangelia. Od tygodni wydaje się, iż zapadł wieczór. Na naszych placach, ulicach i miastach zebrały się gęste ciemności; ogarnęły nasze życie, wypełniając wszystko ogłuszającą ciszą i posępną pustką, która paraliżuje wszystko na swej drodze. Czuje się je w powietrzu, dostrzega w gestach, mówią o tym spojrzenia. Przestraszyliśmy się i zagubiliśmy. Podobnie jak uczniów z Ewangelii ogarnęła nas niespodziewana i gwałtowna burza. Uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy w tej samej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni, wszyscy wezwani do wiosłowania razem, wszyscy potrzebujący, by pocieszać się nawzajem. Na tej łodzi… jesteśmy wszyscy. Tak jak ci uczniowie, którzy mówią jednym głosem i wołają w udręce: „giniemy” (w. 38), tak i my zdaliśmy sobie sprawę, że nie możemy iść naprzód każdy na własną rękę, ale jedynie razem.

Łatwo odnaleźć się w tym opowiadaniu. To, co trudno zrozumieć, to postawa Jezusa. Podczas gdy uczniowie są naturalnie zaniepokojeni i zrozpaczeni, On przebywa na rufie, w tej części łodzi, która idzie na dno jako pierwsza. I co czyni? Mimo rozgardiaszu śpi spokojnie, ufając Ojcu – to jedyny raz w Ewangelii, gdy widzimy Jezusa śpiącego. Kiedy następnie został zbudzony, uciszywszy wiatr i wody, zwraca się do uczniów z tonem wyrzutu: „Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?” (w. 40).

Trzy najbardziej przejmujące kadry dzisiejszego niezwykłego nabożeństwa. Franciszek idący w strugach deszczu przez pusty pl. św. Piotra, potem adorujący krzyż i na koniec błogosławiący świat Najświętszym Sakramentem. #koronowirus #COVID2019 https://stacja7.pl/zwatykanu/myslelismy-ze-zawsze-bedziemy-zdrowi-w-chorym-swiecie-oredzie-papieza/ …

Postarajmy się to zrozumieć. Na czym polega brak wiary uczniów, w odróżnieniu od ufności Jezusa? Oni nie przestali w Niego wierzyć, istotnie, wzywają Go. Ale zobaczmy, jak Go wzywają: „Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?” (w. 38). Nie obchodzi Cię to: myślą, że Jezus się nimi nie interesuje, że się o nich nie troszczy. Wśród nas, w naszych rodzinach, jedną z rzeczy, która boli najbardziej, jest to, kiedy słyszymy: „Czy tobie na mnie nie zależy?”. To zdanie boli i rozpętuje burze w sercach. Musiało też wstrząsnąć Jezusem. Bo nikomu nie zależy na nas bardziej, niż Jemu. Istotnie, kiedy został wezwany, natychmiast ocalił swoich załamanych uczniów.

Burza odsłania naszą bezradność i odkrywa te fałszywe i niepotrzebne pewniki, z jakimi zbudowaliśmy nasze programy działania, nasze plany, nasze nawyki i priorytety. Pokazuje nam, jak uśpiliśmy i porzuciliśmy to, co karmi, podtrzymuje i daje siłę naszemu życiu i naszej wspólnocie. Burza odsłania wszystkie postanowienia, by „zapakować” i zapomnieć o tym, co karmiło dusze naszych narodów; wszystkie te próby znieczulenia pozornie „zbawczymi” nawykami, niezdolnymi do odwoływania się do naszych korzeni i przywoływania pamięci naszych starszych, pozbawiając nas tym samym odporności niezbędnej do stawienia czoła przeciwnościom losu.

Wraz z burzą opadła maska tych stereotypów, za pomocą których ukrywaliśmy nasze „ego”, stale się martwiąc o własny obraz. Po raz kolejny odkryto tę (błogosławioną) wspólną przynależność, od której nie możemy uciec: przynależność jako braci.

„Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?”. Panie, dziś wieczorem Twoje Słowo uderza i dotyka nas wszystkich. W tym naszym świecie, który kochasz bardziej niż my, ruszyliśmy naprzód na pełnych obrotach, czując się silnymi i zdolnymi do wszystkiego. Chciwi zysku, daliśmy się pochłonąć rzeczom i oszołomić pośpiechem. Nie zatrzymaliśmy się wobec Twoich wezwań, nie obudziliśmy się w obliczu wojen i planetarnych niesprawiedliwości, nie słuchaliśmy wołania ubogich i naszej poważnie chorej planety. Nadal byliśmy niewzruszeni, myśląc, że zawsze będziemy zdrowi w chorym świecie. Teraz, gdy jesteśmy na wzburzonym morzu, błagamy cię: „Zbudź się Panie!”.

„Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?” Panie, kierujesz do nas apel, apel o wiarę. Nie polega ona na tym, żeby być przekonanym, że istniejesz, ale na tym, by przyjść do Ciebie i zaufać Tobie. W tym Wielkim Poście rozbrzmiewa Twój naglący apel: „Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem” (Jl 2, 12). Wzywasz nas, byśmy wykorzystali ten czas próby jako czas wyboru. Nie jest to czas Twojego sądu, ale naszego osądzenia: czas wyboru tego, co się liczy, a co przemija, oddzielenia tego, co konieczne od tego, co nim nie jest. Jest to czas przestawienia kursu życia ku Tobie, Panie, i ku innym. I możemy spojrzeć na wielu przykładnych towarzyszy drogi, którzy w obliczu strachu zareagowali oddając swoje życie. To sprawcza moc Ducha wylana i ukształtowana w odważnych i wielkodusznych aktach poświęcenia się. Jest to życie Ducha zdolne do wyzwolenia, docenienia i ukazania, że nasze życie jest utkane i podtrzymywane przez zwykłych ludzi – zwykle zapomnianych – którzy nie pojawiają się w nagłówkach gazet i magazynów, ani na wielkich wybiegach ostatniego spektaklu, ale bez wątpienia zapisują dziś decydujące wydarzenia naszej historii: lekarze, pielęgniarze i pielęgniarki, pracownicy supermarketów, sprzątaczki, opiekunki, przewoźnicy, stróżowie porządku, wolontariusze, księża, zakonnice i bardzo wielu innych, którzy zrozumieli, że nikt nie zbawia się sam. W obliczu cierpienia, gdzie miarą jest prawdziwy rozwój naszych narodów, odkrywamy i doświadczamy modlitwy arcykapłańskiej Jezusa: „aby wszyscy stanowili jedno” (J 17, 21). Ileż osób codziennie wykazuje się cierpliwością i wlewa nadzieję, starając się nie siać paniki, lecz współodpowiedzialność. Iluż ojców, matek, dziadków i babć, nauczycieli ukazuje naszym dzieciom, za pomocą małych, codziennych gestów, jak stawić czoło kryzysowi i przejść przez niego, dostosowując nawyki, wznosząc oczy i rozbudzając modlitwę. Ileż osób się modli, ofiarowuje i wstawia się dla dobra wszystkich. Modlitwa i cicha posługa: to nasza zwycięska broń.

„Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?”. Początkiem wiary jest świadomość, że potrzebujemy zbawienia. Nie jesteśmy samowystarczalni, sami toniemy; potrzebujemy Pana jak starożytni żeglarze gwiazd. Zaprośmy Jezusa do łodzi naszego życia. Przekażmy Mu nasze lęki, aby On je pokonał. Podobnie jak uczniowie doświadczymy, że z Nim na pokładzie nie dojdzie do katastrofy. Bo Boża moc polega na skierowaniu ku dobru wszystkiego, co się nam przytrafia, także rzeczy złych. Wnosi On w nasze burze pokój ducha, bo z Bogiem życie nigdy nie umiera.

Pan rzuca nam wyzwanie i w czasie burzy zaprasza nas do rozbudzenia i uaktywnienia solidarności i nadziei zdolnych nadać trwałość, wsparcie i znaczenie tym godzinom, w których wszystko wydaje się tonąć. Pan budzi się, aby rozbudzić i ożywić naszą wiarę paschalną. Mamy kotwicę: w Jego krzyżu zostaliśmy zbawieni. Mamy ster: w Jego krzyżu zostaliśmy odkupieni. Mamy nadzieję: w Jego krzyżu zostaliśmy uzdrowieni i ogarnięci, aby nic i nikt nas nie oddzielił od Jego odkupieńczej miłości. Pośród izolacji, w której cierpimy z powodu braku uczuć i spotkań, doświadczając braku wielu rzeczy, po raz kolejny posłuchajmy wieści, która nas zbawia: On zmartwychwstał i żyje obok nas. Pan nas wzywa ze swego krzyża do odkrycia na nowo życia, które nas czeka, do spojrzenia na tych, którzy nas potrzebują, aby umocnić, rozpoznać i pobudzić łaskę, która jest w nas. Nie gaśmy knotka o nikłym płomieniu (por. Iz 42, 3), który nigdy nie słabnie, i pozwólmy, aby na nowo rozpalił nadzieję.

Przyjąć Jego krzyż, znaczy odnaleźć odwagę, by wziąć w ramiona wszystkie przeciwności obecnego czasu, porzucając na chwilę naszą tęsknotę za wszechmocą i posiadaniem, by uczynić miejsce dla twórczości, którą może wzbudzić jedynie Duch. Oznacza odnaleźć odwagę do otwarcia przestrzeni, gdzie wszyscy mogą się poczuć powołani i zezwolić na nowe formy gościnności, braterstwa i solidarności. W Jego krzyżu zostaliśmy zbawieni, aby przyjąć nadzieję i pozwolić, aby to ona umocniła i wspierała wszystkie środki i możliwe drogi, które mogą nam pomóc strzec siebie oraz strzec innych. Przyjąć Pana, aby przyjąć nadzieję. Oto moc wiary, która wyzwala ze strachu i daje nadzieję.

„Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?”. Drodzy bracia i siostry, z tego miejsca, które opowiada o skalistej wierze Piotra, chciałbym dziś wieczorem powierzyć was wszystkich Panu, za wstawiennictwem Matki Bożej, Uzdrowienia Jego ludu, Gwiazdy wzburzonego morza. Z tej kolumnady, która obejmuje Rzym i świat, niech zstąpi na was, jak pocieszający uścisk, błogosławieństwo Boże. Panie, pobłogosław świat, daj zdrowie ciałom i pocieszenie sercom. Wzywasz nas, byśmy się nie lękali. Ale nasza wiara jest słaba i boimy się. Ale Ty, Panie, nie zostawiaj nas na łasce burzy. Powtórz raz jeszcze: „Wy się nie bójcie!” (Mt 28, 5). A my, razem z Piotrem, „wszystkie troski przerzucamy na Ciebie, gdyż Tobie zależy na nas” (por. 1 P 5, 7).

tłum. o. Stanisław Tasiemski OP (KAI) / Watykan

                                                 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                PIERWSZA 

         KOMUNIA ŚWIETA

Przeżywamy czas epidemii w Polsce, który uniemożliwił przeżywanie liturgii świąt wielkanocnych i róznych wydarzeń religijnych w Polsce i także w naszej Parafii. W związku z rygorami i niemożliwością uczestnictwa większej ilości osób na Mszach św., ks. Biskup podjął decyzję przeniesienia uroczystości  I Komunii św, na miesiąc wrzesień. 

Ponieważ nie można się jeszcze  spotkać z dziećmi i rodzicami, by przedyskutować termin tej Uroczystości i jednocześnie padają pytania o datę tej I Komunii św., pragnę poinformować tą drogą internetową, że:

I Komunia święta odbędzie się w tym roku 

20 września (niedziela). 

Natomiast w następną niedzielę tj.:

27 września                 Generalna KOMUNIA ŚWIĘTA (Odnowienie Przyrzeczeń Chrztu Świtego)

-----------------------------------------------------

NIEDZIELNE OGŁOSZENIA (17.05.2020r)

 1. W dzisiejszą niedzielę jest wspominamy i przywołujemy niezwykłą postać św. JANA PAWŁA II papieża. Świętujemy 100-rocznicę Jego urodzin.

Jest jednym  z najwybitniejszych Polaków w historii Polski, który rozsławił nasz kraj na całym świecie oraz jednym z największych głosicieli Ewangelii Chrystusa w historii Kościoła, udając się w tyle pielgrzymek do tylu krajów świata. Przez swoją gorliwość, żywą wiarę, determinację i miłość, zwiastował Jezusa Zmartwychwstałego w każdym zakątku świata, gromadząc tym samym wielkie rzesze ludzi, dla których był nadzieją i często jedynym głosem wobec różnych autorytarnych systemów. Do Polski odbył 9 pielgrzymek, które były swoistymi rekolekcjami, których nie możemy zmarnować i nie pamiętać.

Przy okazji 100 rocznicy urodzin, dobrze byłoby sięgnąć do wszystkich przemówień papieża, które wygłosił w czasie pielgrzymek, przeanalizować je, przypomnieć ich treść, na nowo w raz z dziećmi i wnukami wejść w życie Jana Pawła II. To był i jest prorok naszych czasów, dany nam przez Boga, by prowadzić nas do życia wiecznego. Uczyńmy to, może nam to zająć jakiś czas, ale to będzie prawdziwe wspomnienie, gdy sięgniemy do tekstów i Jego przemówień.

2. Z racji rocznicy, w dzisiejszą niedzielę uroczysta Msza św. o godz. 11.00.

- o godz. 15.00 (koronka do Miłosierdzia Bożego i wystawienie Najświętszego Sakramentu – adoracja do Mszy o godz. 17.00

- po Mszy św. znów wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja,

- o godz. 20.30 różaniec  papieski

- o godz. 21.00 apel jasnogórski

PONIEDZIAŁEK (18.05)

To dzień urodzin św. Jana Pawła II. Msze św. w naszym kościele

o godz. 9.00/ 11.00 / 18.00 po południu/

Przed każdą Mszą świętą odmówiony będzie różaniec papieski

-o godz. 15.00 (koronka do Miłosierdzia Bożego i wystawienie Najświętszego Sakramentu – adoracja do Mszy o godz. 18.00)

- po Mszy św. znów wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja,

- o godz. 20.30 różaniec  papieski

- o godz. 21.00 apel jasnogórski

UWAGA

Przed każdą Mszą św. i w czasie jej trwania, jest możliwość spowiedzi wielkanocnej. Także w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu.

----------------------------------------------------

                                                      

 OGŁOSZENIA

W NIEDZIELE (26 kwietnia)  O GODZ. 11.00  transmisja Mszy św.  z naszego kościoła. Msza św. z okazji  uroczystości św. WOJCIECHA PATRONA MIASTA 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Szczęść Boże wszystkim czytającym tę stronę parafialną

                     i ślę do wszystkich serdeczne pozdrowienia.

Pragnę podać dobrą wiadomość dla nas wszystkich, że zgodnie z ogłoszeniami władz cywilnych, na Mszach św. od jutra (poniedziałek 20.04), w naszym kościele będzie mogło uczestniczyć ponad 20 osób. Chcemy iść do Jezusa po łaski, chcemy słuchać Jego słowa, by napełniać nasze serca nadzieją i ufnością. Szczególnie w NIEDZIELĘ MIŁOSIERDZIA.

 -----------------------------------------------------------------------------------------                                 

                             NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

                                   

  Przeżywamy Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Wyznaczył ją sam Pan Jezus, który powiedział do Siostry Faustyny: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” (299). A kilkanaście stron dalej w Dzienniczku siostry Faustyny są słowa: „W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mojego; wylewam całe morze łask na dusze które się zbliżą do źródła miłosierdzia. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar” (699).

Jakże wymowne są słowa, które Pan Jezus nakazał Siostrze Faustynie napisać na obrazie z Jego wizerunkiem: JEZU UFAM TOBIE

To wezwanie do nas wszystkich i całego świata. Bo jedyną przeszkodą w działaniu Boga wobec duszy ludzkiej, jest brak wiary i ufności.

Poruszające są słowa modlitwy (Koronka do miłosierdzia Bożego), której sam Chrystus nauczył siostrę Faustynę: „Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata.

Oraz ogromnie potężne słowa wołania: „Dla Jego bolesnej Męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata”.

Czyż możemy ofiarować Ojcu coś bardziej wartościowego i zarazem coś bardziej przekonywującego, jako przebłaganie za grzechy nasze? Czyż Bóg może nie usłyszeć takiego wezwania ?

Takie wołanie nie może pozostać bez odpowiedzi. Bóg nie może być głuchy na prośby tych, którzy proszą Go męką Jego Umiłowanego Syna. Grzechy ludzkie wołają o sprawiedliwość i karę Bożą, a Jezus woła przez Swoją mękę o miłosierdzie dla ludzi.

Czy nie jest to zastanawiające, że Bogu tak bardzo zależy na zbawieniu wszystkich, na doprowadzeniu wszystkich do życia wiecznego, że „wymyśla” coraz to nowe sposoby zbawienia swojego stworzenia? Mówi o tym wielokrotnie i bardzo zdecydowanie do Siostry Faustyny: „Nie zazna ludzkość spokoju, dopokąd nie zwróci się do źródła miłosierdzia mojego.”

Módlmy się szczególnie w dniu dzisiejszym Koronką do Miłosierdzia Bożego, módlmy się codziennie błagając Boga, by nas ocalił i zlitował się nad nami i całym światem.

              GODZINA 15.00 (godzina męki Chrystusa)

Połączmy się w wielkiej modlitwie parafialnej w tej Godzinie Miłosierdzia, prośmy za całą wspólnotę parafialną, za wierzących i niewierzących, za chorych, cierpiących, osamotnionych, umierających i zmarłych. Błagajmy o Boże miłosierdzie dla nas i całego świata, zwłaszcza w czasie epidemii.

Pan Jezus mów do siostry Faustyny, właśnie o godz. 3 po  południu w październiku 1937 roku w Krakowie – błagaj Mojego miłosierdzia szczególnie dla grzeszników i choć przez krótki moment zagłębiaj się w Mojej męce, szczególnie w Moim opuszczeniu w chwili konania. Jest to godzina wielkiego miłosierdzia dla świata całego (Dz. 1320).

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

I KOMUNIA ŚWIĘTA i ODNOWIENIE PRZYRZECZEŃ CHRZTU ŚWIĘTEGO

W ostatnim czasie kierowane były pytania od rodziców dotyczące I Komunii św. oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. 

Pragnę poinformować, że zgodnie z zarządzeniem ks. Biskupa, ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne dzieci, tegoroczne Uroczystości I Komunii i Generalnej Komunii św., zostają przełożone na czas powakacyjny (prawdopodobnie wrzesień). Po wycieszeniu epidemii, zostanie ustalona konkretna data w porozumieniu z rodzicami.

Tekst zarządzenia poniżej.

Uprzejmie przekazuję, w porozumieniu z Biskupem Płockim, po konsultacjach z kapłanami i katechetami, mając na uwadze trwający w Polsce stan epidemii, że uroczystości Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego, zostały przeniesione na okres powakacyjny, gdy przywrócone zostanie normalne funkcjonowanie szkół i parafii.
Decyzja podyktowana jest dobrem i bezpieczeństwem dzieci oraz ich najbliższych a także godnym przeżyciem tych ważnych uroczystości.
Nową datę uroczystości ustala proboszcz parafii w porozumieniu z rodzicami dzieci, które się do nich przygotowują.
Instrukcja o Pierwszej Spowiedzi oraz Komunii Świętej dzieci XLIII Synodu Diecezji Płockiej przypomina, że „odpowiedzialnymi za przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej są rodzice”. W obecnej sytuacji tymczasowego zawieszenia w parafiach spotkań formacyjnych oraz ograniczonego kontaktu z katechetami, słowa te są szczególnie aktualne. W związku z tym prosimy rodziców, aby troszczyli się o katechizację dzieci w domu przez wspólną modlitwę i wyjaśnianie prawd wiary.
Płock, dnia 14 kwietnia 2020 r.

Ks. Marek Wilczewski
Dyrektor Wydziału Katechetycznego
Kurii Płockiej

 xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx                                         ŻYCZENIA WIELKANOCNE

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy, jako duszpasterze, Wszystkim Parafianom, wszystkim naszym sympatykom, autentycznej radości Wielkiej Nocy, głębokich przeżyć duchowych, zjednoczenia się w miłości z Jezusem Zmartwychwstałym. Niech Ten, który pokonał śmierć i niesie Nam życie, błogosławi całej naszej Wspólnocie Parafialnej i wszystkim ludziom dobrej woli. Niech Was wszystkich umocni w wierze i nadziei. Niech obdarzy tak cennym darem zdrowia, potrzebnymi siłami i pokojem ducha oraz pomoże nam wszystkim przezwyciężać trudności obecnego czasu i urzeczywistniać szlachetne, ludzkie marzenia.

Pomyślmy w tych dniach o zmarłych i rodzinach, które straciły swoich bliskich, jak również o wszystkich chorych, o osobach odbywających kwarantannę oraz o pracownikach służby medycznej, którzy z poświęceniem otaczają troską tych, którzy znaleźli się w szczególnej potrzebie, by mieli cierpliwość i siły w przeżywaniu tej szczególnej krytycznej sytuacji.

Oby Pan Zmartwychwstały obdarzył zmarłych łaską Nieba, a pozostających w żałobie umocnił i przyniósł pociechę.

                             Szczęść Boże

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

WIELKI TYDZIEŃ- obrzędy i zwyczaje

Ostatnie dni Wielkiego Postu to czas pełen niezwykłych przeżyć. Przygotowuje nas do największych chrześcijańskich świąt, czyli do Wielkanocy -świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Trzy święte dni Wielkiego Tygodnia rozpoczyna Msza Święta Wieczerzy Pańskiej Wielkiego Czwartku, a kończą nieszpory Niedzieli Zmartwychwstania

Msza św. o godz. 18.00

2. WIELKI CZWARTEK

Dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. W tym dniu odprawia się tylko jedną Mszę świętą na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Chrystusa z Apostołami. Ta Msza święta nazywa się Mszą Wieczerzy Pańskiej. Po Mszy świętej Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji.

Nabożeństwo o godz. 18.00

3. WIELKI PIĄTEK

 Dzień męki i śmierci Chrystusa na Krzyżu. Dzień modlitewnej ciszy. Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu przy ołtarzu adoracji. W godzinach wieczornych odprawia się liturgię – nabożeństwo- na pamiątkę Męki Pańskiej, składające się z opisu Męki Pańskiej, adoracji Krzyża, Komunii świętej i procesji do Bożego Grobu. Zamiast dzwonków używamy tego dnia drewnianych kołatek, aby podkreślić smutek z powodu męki i śmierci Chrystusa. Czerwony kolor szat kapłana symbolizuje męczeństwo i śmierć Chrystusa.

(Początek Nowenny przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego)

4. WIELKA SOBOTA

Dzień spoczynku Pana w grobie oraz oczekiwania na cud zmartwychwstania. Przy Grobie Chrystusa trwa modlitewna adoracja.

  W naszy kościele adoracja od godz. 9.00 do godz. 20.00

Polską tradycją jest święcenie pokarmów, które rodzice lub dzieci przynoszą do kościoła, by spożyć je w czasie śniadania wielkanocnego na pamiątkę Paschy.

W tym roku niestety nie będzie tego poświęcenia w kościołach z racji panującej epidemi. 

Modlimy się i prosimy Boga o błogosławieństwo pokarmów w naszych domach przed śniadaniem wielkanaocnym  specjalną modlitwą (jest ona zamieszczona poniżej we wcześniejszych tekstach ogłoszeniowych na tej stronie internetowej).

WIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC

W sobotę wieczorem rozpoczynamy liturgię Wigilii Paschalnej. Jest to początek radosnego przeżywania Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Wigilia Paschalna składa się z wielu części:
Obrzęd poświęcenia ognia - symbolu Bożej światłości ma w nas wzbudzić tęsknotę za tą Bożą światłością. Świeca paschalna, którą zapala celebrans, symbolizuje Zmartwychwstałego Chrystusa (obrzęd na zewnątrz kościoła)
Orędzie wielkanocne - śpiewane.
Czytania liturgii słowa zachęcają nas do wejścia w świat Biblii. Słuchając czytań dowiadujemy się między innymi o stworzeniu świata, próbie wiary Abrahama, przejściu narodu wybranego przez Morze Czerwone.
Poświęcenie wody chrzcielnej chrzest katechumenów. Przy zapalonych świecach ponowimy swoją wierność Chrystusowi i odnowimy przyrzeczenia chrztu świętego oraz liturgia Eucharystyczna.

Te dni niosą ze sobą największy ładunek treści, mówiący o zbawieniu człowieka i świata, które dokonało się przez Chrystusa naszego Pana.

Nabożeństwo Wigilii Paschalnej w naszym kościele odbędzie się o godz. 20.00

O godz. 15.00 w kościele Koronka doMiłosierdzia Bożego

NIEDZIELA WIELKANOCNA – poranek

Tradycją, w większości parafii w Polsce, jest Msza św. o świcie, zwana Rezurekcją. Tłumy wiernych gromadzą się o poranku, aby świętować Zmartwychwstanie Jezusa. Odbywają się uroczyste procesje wokół kościołów i przy akompaniamencie dzwonów, śpiewane są pieśni wielkanocne wychwalające Zmartwychwstałego Chrystusa

 Niestety z racji epidemii w żadnej Parafii ,  także naszej, nie będzie uroczystej procesji i uroczystej Mszy rezurekcyjnej. Liczba wiernych ograniczona do 5 osób.

Msze św. w niedzielę wielkanocną:

 godz. 9.00

godz. 11.00 (Msza św. będzie transmitowana przez internet - you tube)

godz. 17.00

Zapamiętajmy:

Wielki Tydzień i związane z nim wydarzenia, są najważniejszymi tajemnicami naszej wiary tj. męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, który jest naszym Zbawicielem.
Jezus niesie nam nadzieję życia wiecznego, do którego zaprasza nas wszystkich.
Od nas zależy, czy skorzystamy z tego zaproszenia, odnajdując w Chrystusie drogę swojego życia i sens naszej pracy nad sobą, wysiłków podejmowanych w codzienności i naszego przebywania na ziemi.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

                      NIEDZIELA PALMOWA  (05.04.2020 r.)

1. Niedzielą Palmową Kościół rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. To szczególny dzień, ale ze względu na nadzwyczajną sytuację epidemii, nie będziemy mogli licznie i uroczyście obchodzić tej pięknej uroczystości poświęcenia palm.

    Główna Msza święta będzie celebrowana o godz. 11.00. Połączona  będzie z obchodami 80 rocznicy Zbrodni Katyńskiej i transmitowana będzie na fanpage'u  Urzędu Miasta i Gminy w Serocku  na żywo. Włodarze  miasta umożliwili transmisję tej uroczystości, chcąc jednocześnie podkreślić rocznicę zbrodni katyńskiej, wspominając wielkie cierpienie naszych bohaterów (tam trzeba wejść i bezpośrednio uczestniczyć we Mszy z naszego kościoła)

                             WIELKI TYDZIEŃ

 Liturgia Wielkiego Tygodnia odbędzie się w tym roku wyjątkowo bez licznego udziału wiernych, ale ufam, że również z wielkim przeżyciem, oglądać będziemy tę liturgię na ekranach telewizorów, bądź na stronach internetowych.

WIELKI CZWARTEK – liturgia Wiczerzy Pańskiej o godz: 18.00. Wspominać będziemy ustanowienie Najświętszego Sakramentu oraz Sakramentu Kapłaństwa.

Nie będzie w tym roku przeniesienia Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy, gdyż nie będzie ołtarza wystawienia.

WIELKI PIĄTEK – Liturgia adoracji krzyża, znaku naszego zbawienia o godz. 18:00.

Będziemy adorować Jezusa ukrzyżowanego, będziemy adorować miłość, która nas zbawiła. W ten dzień nigdzie na świecie nie jest odprawiana Msza św. 

W Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły. Adorujmy Jezusa w naszych domach, zdejmnijmy krzyż ze ściany, postawmy na najważniejszym miejscu domu, zapalmy świecę czy lampion i módlmy się gorliwie, prosząc Boga o przebaczenie nam naszych win, win całej rodziny i dziękujmy Jezusowi za Jego zbawienie.

WIELKA SOBOTA - Liturgia Wigili Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego - godz. 20.00.

W ciągu całego dnia (od godz. 9.00 do 20.00) będzie możliwość adoracji Jezusa złożonego w grobie -Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Adorujemy indywidualnie, zachowując środki bezpieczeństwa, kierując się przepisami sanitarnymi. W czasie adoracji, te osoby, które przybędą do kościoła, będą mogły się wyspowadać pojedynczo, ze szczególnym uwzględnieniem odległości i ilości osób. Ewentualna spowiedź w godz. 10.00-12.00 oraz 15.00-19.00.

Pragnę powtórzyć, że okres wielkanocny będzie trwał aż do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, wówczas w czasie dogodnym, przy udziale kapłanów z sąsiednich parafii, zorganizujemy spowiedź dla wszystkich.

W tym roku ze względu na szczególną sytuację nie nie będzie POŚWIĘCENIA POKARMÓW w kościele, ale należy je pobłogosławić w gronie rodziny przed śniadaniem wielkanocnym  (tekst poniżej w ogłoszeniach).

*  Po wieczornej liturgii nie będzie już wieczornej adoracji przy grobie Pana Jezusa.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

 Ze względu na rygorystyczne przepisy, zgodnie z decyzją ks. Biskupa, nie urządzamy procesji rezurekcyjnej. W związku z tym nie będzie Mszy o godz. 6.00 rano (chyba,że inne będą postanowienia władz cywilnych czy diecezjalnych). Msze św. tak jak w niedzielę tj. o godz. 9.00/11.00/17.00

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

W dniu 2 kwietnia będziemy przyżywali wspomnienie śmierci św. Jana Pawła II. To nasz rodak, nasz święty i mamy szczególne prawo i przywilej modlić się za Jego wstawiennictwem. On, przybywając do Polski, zawsze miała dla nas słowa otuchy i nadziei. Mówił do całego świata, już na początku swojego pontyfikatu: " Otwórzcie dzrzwi Chrystusowi". Wiedział, że tylko CHrystus jest naszym ratunkiem i zabawieniem.

Zgromadźmy się w dniu Jego śmierci, o godz.  21.00  na wspólną modlitwę Różańcową, odmawiając tajemnice światła, które św. Jan Paweł ustanowił, a o 21.37 (godzina śmierci) zawierzmy, przez Jego wstawiennictwo, Bogu nasze rodziny, naszą ojczyznę oraz prośmy o ustanie współczesnej zarazy-epidemiii.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

„Chwile takie jak obecna uświadamiają nam kruchość naszej egzystencji, wartość wzajemnego wsparcia i duchowej bliskości oraz – jak śpiewamy w Psalmie – potrzebę klęknięcia „przed Panem, który nas stworzył. Albowiem On jest naszym Bogiem, a my ludem Jego pastwiska i owcami w Jego ręku”. (ks. Bp Piotr Libera).

"Myśleliśmy, że zawsze będziemy zdrowi w chorym świecie. To nie jest czas Twojego sądu, ale naszego wyboru tego, co się liczy". Te przejmujące słowa wypowiedział papież Franciszek podczas niezwykłego nabożeństwa na pustym placu św. Piotra w piątkowy wieczór (27.03).

Tekst całego nabożeństwa i słów, które papież wypowiedział, możemy znaleźć na tej stronie, poniżej ogłoszeń.

                                                             OGŁOSZENIA – niedziela 29.03.2020r.

1.Przeżywamy jedyny w swoim rodzaju Wielki Post, bowiem nie pamiętamy takiego czasu ograniczeń, zagrożenia życia, niemożliwości bezpośredniego budowania wspólnoty parafialnej. Nie możemy praktycznie spotykać na Mszach św., nabożeństwach, w konfesjonale, na spotkaniach. To wielkie rekolekcje dla nas wszystkich i całego świata. Jakie wnioski wyciągniemy z tego czasu, zależy od nas, ale jako ludzie wiary nie możemy poddać się zwątpieniu. Jako wyznawcy Chrystusa, mamy świadomość, że nie jesteśmy sami, jest z nami Pan Jezus, który powiedział: „Nie lękajcie się , Ja jestem z wami aż do końca świata”. Mówił także, że będzie dla nas „światłością świata”.

Działamy w warunkach nadzwyczajnych, dlatego są podejmowane w przestrzeni duszpasterskiej, nadzwyczajne kroki, które pomogą nam przeżyć ten czas i korzystać z darów Bożego miłosierdzia w takim zakresie, w jakim można na ten czas.

a/ UCZESTNICTWO WE MSZY ŚW.

Przywołuję słowa, ks. Biskupa płockiego Piotra Libery; „W trosce o zdrowie i odpowiedzialność za innych, zwłaszcza za starszych, pamiętajmy o możliwości skorzystania z dyspensy od obowiązku niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej, której udzieliłem do dnia 29 marca 2020 roku, a którą przedłużam do dnia 12 kwietnia 2020 roku, czyli Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego włącznie (por. Dekret Biskupa Płockiego z dnia 25 marca br.). Przypomina się także, zwłaszcza rodzicom, że tą dyspensą objęte są również dzieci i młodzież. Ufajmy, że im bardziej zmobilizujemy się jako społeczeństwo do przezwyciężenia kryzysu sanitarnego, tym szybciej i z tym większą radością zgromadzimy się wokół ołtarzy w naszych kościołach, by dziękować Bogu za dar nowego życia. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie proszę, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz podejmowały dzieła miłosierdzia. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe”.

Ze względu na ten dekret oraz rozporządzenie władz świeckich, we Mszy św. może uczestniczyć jedynie 5 osób. Pierwszeństwo mają osoby, które w danym dniu zamówiły Mszę św. Przypominam że można także przystąpić do komunii duchowej, o czym w dalszych ogłoszeniach.

b/  SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

Prawdopodobnie wielu z nas nie przystąpi do spowiedzi przed Wielkanocą, ale czas wielkanocny trwa dość długo, aż do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej dlatego po świętach i w późniejszym czasie będziemy mogli się wyspowiadać. Mamy jednak jeszcze inny sposób korzystać z darów Bożej łaski.

Zgodnie z postanowieniami Stolicy Apostolskiej oraz ks. Biskupa Diecezji Płockiej Piotra Libery, możemy wzbudzić w sobie akt żalu doskonałego (tekst modlitw i warunki tegoż aktu, znajdziemy w dalszej części tej strony).

 Ponadto, we wskazanym czasie w okresie po pandemii każda z parafii, także i nasza, w porozumieniu z innymi kapłanami w dekanacie, zorganizujemy dzień spowiedzi, podczas którego wszyscy, którzy obecnie praktykują akt żalu doskonałego, będą mogli skorzystać indywidualnie z sakrament pokuty, bez obecnych niepokojów i zbędnego pośpiechu.

c/  KOMUNIA ŚWIĘTA

W czasie trwania stanu epidemii osoby uczestniczące w liturgii Mszy Świętych za pomocą mediów mogą korzystać z daru Komunii duchowej. (Warunki i sposób przyjęcia duchowej komunii, znajdziemy w na tej stronie w dalszym tekście ).

CHRZTY

Ze względu na nadzwyczajne okoliczności, zgodnie z dekretem ks. Biskupa Płockiego, sprawowanie sakramentu chrztu świętego, poza niebezpieczeństwem śmierci, winno się odłożyć poza czas pandemii. Dlatego bardzo proszę, by osoby, które zamówiły chrzest św. na święta wielkanocne, zgłosiły się telefonicznie do kancelarii i jeśli to możliwe, przełożyły zaplanowany chrzest na późniejszy termin.

POGRZEBY

Jakkolwiek pogrzeb jest okolicznością smutną dla bliskich i rodziny zmarłego, w planowaniu uroczystości pogrzebowych należy zachować przepisy sanitarne władz państwowych, także obowiązujące w przypadku osób zmarłych na choroby zakaźne. W uroczystości może zatem wziąć udział maksymalnie 5 osób z najbliższej rodziny zmarłego, nie licząc sprawujących kult religijny (kapłana, usługującego i organisty) oraz osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy. Prosimy zatem, by rodzina poinformowała innych o tym zarządzeniu, wynikającym z przepisów władz państwowych. Po ustaniu epidemii, istnieje możliwość zamówienia oddzielnej Mszy św, za zmarłego, na którą można zaprosić pozostałą rodzinę i uczcić zmarłą osobę poprzez wspólną modlitwę i pobożne nawiedzenie cmentarza, na którym ta osoba spoczęła.

d/ NABOŻEŃSTWA SŁOWA W DOMU RODZINNYM

Usilnie zachęcamy, aby w domach rodzinnych organizować w niedzielę, ale nie tylko, Nabożeństwa Słowa Bożego (tekst i propozycje przebiegu nabożeństwa znajdziemy w dalszej części tej strony ).

 

e /  SPECJALNY ODPUST ZUPEŁNY

W związku ze nadzwyczajny stanem, osoby chore, cierpiące, umierające, jak i personel medyczny, może uzyskać odpust zupełny (tekst i warunki tego odpustu znajdziemy w dalszej części tej strony ).

f/ BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH

Ze względu na zaistniałą sytuację, nie odbędzie się w tym roku poświęcenie pokarmów w kościele. Natomiast Ks. Biskup wskazuje, żeby odbyło się uroczyste błogosławieństwo pokarmów w Niedzielę Wielkanocną w rodzinach. . Tekst i przebieg tego błogosławieństwa  znajdziemy w dalszej części tej strony)

g/  NIEDZIELA PALMOWA

W tym roku nie odbędzie się procesja z palmami i ich poświęcenie, ze względu na ograniczenie ilości osób, które mogą być w kościele do tj. do 5 osób. W związku z tym zechciejmy zeszłoroczne palmy wyjąć i postawić na eksponowanym miejscu w domu i uczestniczyć w uroczystej Mszy św. przed odbiornikami telewizyjnymi.

Wszystko na to wskazuje, że będzie transmitowana Msza św.   z Niedzieli Palmowej także z naszego kościoła o godz. 11.00. (szczegóły wkrótce)

Przyniesione do kościoła palmy, tych nielicznych osób, które przyjdą będą pobłogosławione.

2/ Ogłoszenia dotyczące Wielkiego tygodnia w następną niedzielę

3/ Możemy przeczytać refleksję na zbliżające się dni Wielkiego Tygodnia oraz intencje Mszalne na następne tygodnie

JAK PRZYJMOWAĆ Komunię duchową?

Sobór Trydencki (1551) naucza: „Odnośnie do korzystania z tego świętego sakramentu ojcowie nasi słusznie i mądrze rozróżnili trzy sposoby jego przyjmowania. Uczyli, że: jedni przyjmują go tylko sakramentalnie, jak grzesznicy; inni tylko duchowo, mianowicie ci, którzy w pragnieniu spożywając ów podawany niebiański chleb – żywą «wiarą, która działa przez miłość»– odczuwają jego owoc i pożytek; inni wreszcie przyjmują go zarówno sakramentalnie, jak i duchowo” (Sobór Trydencki, Dekret o Najświętszym Sakramencie Eucharystii, r. 8).

 1. W czasie transmisji Mszy św.

Należy uczestniczyć w liturgii, słuchając i odpowiadając, biorąc udział w śpiewach. Trzeba odłożyć wtedy na bok wszystkie inne sprawy. W czasie udzielania Komunii św. trzeba wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia Jezusa Eucharystycznego i sakramentalnego zjednoczenia z Nim. Można wypowiedź słowa modlitwy, na przykład proponowanej poniżej, a także przedłużyć Komunię duchową na czas dziękczynienia po Mszy św., odmawiając inne modlitwy, zwłaszcza Akty uwielbienia czy Litanię do Serca Pana Jezusa.

 1. Poza transmisją Mszy św.

W sytuacji, gdy nie ma możliwości przyjęcia Komunii św. poprzez spożycie Ciała/Krwi Pańskiej, można wzbudzić pragnienie przyjęcia Komunii i powiedzieć o nim Bogu w dowolnej formie, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem. Skutkuje to faktycznym przyjęciem łaski Najświętszego Sakramentu. Poza transmisją Mszy św.warto zacząć od aktu pokuty, rozważenia czytań z dnia, a przed aktem Komunii duchowej odmówić modlitwę Pańską oraz „Panie, nie jestem godzien…”.

Modlitwa Komunii duchowej według Papieża Franciszka

Kładę się u Twych stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Ci moje skruszone serce, uniżone w swojej nicości i Twojej świętej obecności. Adoruję Cię w sakramencie Twej miłości, niewysłowionej Eucharystii. Pragnę przyjąć Ciebie w tym ubogim przybytku, jaki oferuje Ci mój umysł. Czekając na radość z sakramentalnej komunii, pragnę przyjąć Cię w duchu. Przyjdź do mnie, O mój Jezu, kiedy ja, ze swojej strony, przychodzę do Ciebie! Niech Twoja miłość ogarnie moje całe jestestwo w życiu i śmierci. Wierzę w Ciebie, Tobie ufam, Ciebie miłuję. Amen.

Żal doskonały
w czasie pandemii koronawirusa

Częścią Tradycji Kościoła katolickiego jest przekonanie, że „żal doskonały”, czyli taki, który przeżywamy ze względu na miłość do Boga, połączony z pragnieniem spowiedzi, gdy tylko będzie to możliwe. Skutkuje on odpuszczeniem grzechów ciężkich.

Katechizm Kościoła Katolickiego naucza: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości» (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (nr 1452).

Jak wzbudzić akt żalu doskonałego?

W sytuacji, gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem, należy:

 • wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem przystąpienia do niego przy najbliższej okazji);
 • zrobić rachunek sumienia i w odniesieniu do wykrytych grzechów postanowić nie popełniać ich w przyszłości (jak w ramach przygotowania do spowiedzi sakramentalnej);
 • wzbudzić w sobie żal za popełnione grzechy ze względu na miłość do Boga – tak uczciwie, jak tylko potrafimy; można wypowiedzieć formułę: „Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu” albo przeczytać np. Psalm 51(50);
 • przyjąć sobie jakiś czyn pokutny w ramach pokuty za grzechy;
 • przyjąć Komunię św. (sakramentalnie lub duchowo).

Nabożeństwo Słowa Bożego w rodzinie

(Domowa liturgia Słowa)

propozycja

 1. Wprowadzenie ogólne

W Niedzielę Słowa Bożego miała miejsce intronizacja Księgi Słowa Bożego. Bp Piotr Libera, dołączając się do apelu papieża Franciszka, zachęcał, aby Biblia miała w naszych domach szczególne miejsce.  Zauważmy, że Kościół przygotował nas na początku tego roku na czas, kiedy nie będziemy mogli uczestniczyć w nabożeństwach w Kościele, gdy będziemy tęsknić za słuchaniem Słowa Bożego w kościołach i nade wszystko za Eucharystią.

Bp Piotr Libera, podczas Nabożeństwa Słowa 26 stycznia 2020 r. podkreślał, że Niedziela Słowa Bożego nie może być jeszcze jednym „świętem kościelnym”, które mija, a dzień później zapomina się, co świętowano. Biblia w domach nie chce być tylko ozdobą, nie chce, aby kurz pokrywał jej obwolutę. Bóg w swoim Słowie „jest naprawdę na wyciągnięcie ręki, na wyciągnięcie serca każdego z nas”. On sam dołącza do ludzi w czasie wędrówki przez codzienność. Chce dać nam nadzieję, szczególnie wtedy, gdy kolejny raz z bólem stwierdzamy, że jesteśmy przytłoczeni czymś innym, niespodziewanym, co przyniosło życie. Pragnie sam otworzyć nam oczy, abyśmy mogli Go poznać i ucieszyć się Jego obecnością. I pragnie się nam dać w Słowie, tak, jak się nam daje w Łamanym Chlebie.

Bóg nas prowadzi. Jesteśmy zaskoczeni sytuacją, której się nie spodziewaliśmy. Gdy nie możemy uczestniczyć w nabożeństwach i liturgii w kościołach, warto sobie przypomnieć, że rodzina jest „Kościołem domowym”, jak powiedział św. Jan Chryzostom (IV wiek).

Nie możemy mieć w naszych domach Najświętszego Sakramentu – Ciała Chrystusa, ale możemy i powinniśmy mieć ołtarz Słowa, który będzie szczególnym  miejscem w domu.

Zadanie: Przygotujmy w naszych domach ołtarz Słowa, na którym będzie wyeksponowane Pismo Święte, świeca, kwiaty. Gromadźmy się przy tym stole, łącząc się w modlitwie z całym Kościołem.

 1. Nabożeństwo Słowa
 • Nabożeństwo domowe można praktykować codziennie, szczególnie w czasie pandemii. W niedzielę zachęcamy do uczestnictwa we mszy świętej radiowej, telewizyjnej lub internetowej, według zaleceń Biskupa miejsca.
 • Nabożeństwo prowadzi ojciec lub inna osoba z rodziny.
 • Podczas nabożeństwa czyta się i rozważa lektury biblijne z liturgii Mszy św. danego dnia (dostępne w Internecie, np. http://www.mateusz.pl/czytania/2020/ , lub pomocach książkowych drukowanych); podział czytań można przygotować wcześniej).

Przebieg nabożeństwa:

 1. Znak krzyża ze słowami „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” oraz zapalenie świecy - symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego – Światłości świata, wypowiadając słowa: „Światło Chrystusa”. Uczestnicy odpowiadają: „Bogu niech będą dzięki”.
 2. Zaproszenie do modlitwy uwielbienia Boga i słuchania Bożego Słowa oraz pieśń do Ducha Świętego.
 3. Akt skruchy - przeproszenie siebie wzajemnie i Boga za grzechy i uchybienia oraz wyrażenie wzajemnego przebaczenia. Można odmówić wspólnie mszalne „Panie, zmiłuj się nad nami”.
 4. Wspólna lektura Pisma Świętego (czytania z dnia). Wyznaczona osoba czyta fragment Pisma Świętego. Inni mogą mieć czytania także przed sobą.
 5. Rozważanie. Przez chwilę wszyscy w ciszy rozważają usłyszane Słowo.
 6. Dzielenie się Słowem Bożym. Każdy dzieli się z innymi myślami, jakie wzbudziło w nim Słowo Boże (kolejno lub spontanicznie). Co mówi mi Bóg przez te czytania? Na co zwraca uwagę? Do czego mnie wzywa? Można zacytować krótki fragment tekstu (werset lub jego część), który najbardziej do kogoś przemówił i dodać na końcu: „chwała Tobie, Panie”, „dziękuję Ci, Panie”, „Bądź uwielbiony w Twoim Słowie, Panie”, „Przepraszam Cię, Panie” „proszę Cię, Panie”, itd.
 7. Modlitwa. Gdy wszyscy chętni (w wolności) się wypowiedzą, osoba prowadząca inicjuje modlitwę, która może przejść w modlitwę spontaniczną wszystkich – uwielbienia Boga, dziękczynienia, przeproszenia i prośby. Na zakończenie odmawia się modlitwę: „Ojcze nasz”.
 8. Komunia Święta duchowa (można uklęknąć, przyjąć odpowiednią postawę ciała, która wyraża miłość, szacunek i cześć wobec Boga). Chodzi o wzbudzenie w swoim sercu gorącego pragnienia zjednoczenia z Jezusem tak, jak to się dzieje, gdy przyjmujemy Eucharystię, z miłości do Niego. Nie chodzi o uczucia, ale o akt rozumu, wiary i woli. Może mieć formę krótkiej modlitwy lub aktu strzelistego, np. „Wierzę, Jezu, że jesteś rzeczywiście obecny w Eucharystii. Żałuję za grzechy, którymi Cię obraziłem. Kocham Cię! Przyjdź do mojego serca, oddaję się Tobie całkowicie! Nie pozwól mi nigdy odłączyć się od Ciebie!”.

       Komunię duchową możemy praktykować wielokrotnie w ciągu jednego dnia, jeśli jesteśmy w stanie łaski uświęcającej.

     Jeśli jesteśmy (tymczasowo, przez dłuższy czas, lub stałe) w stanie uniemożliwiającym mi przyjmowanie Komunii sakramentalnej, to uniemożliwia mi to pełną komunię duchową. Mogę jednak wzbudzić w sobie pragnienie pełnego zjednoczenia z Chrystusem, np. „Tęsknię za Tobą Panie! Mam wielki głód przyjmowania Cię w Twoim Ciele i Krwi! Pomóż mi, by to się mogło stać”.

 1. Błogosławieństwo. Wszyscy, zaczynając od ojca i matki, błogosławią się wzajemnie (np. czyniąc znak krzyża na czole ze słowami: „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”). Na zakończenie można zaśpiewać pieśń i zgasić świecę, wypowiadając słowa: „Światło Chrystusa niech pozostanie wśród nas na zawsze”.

Propozycję przygotował Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej Płockiej

27.03.2020 r.

[oryginał włoski, tłum. KEP]

DEKRET PENITENCJARII APOSTOLSKIEJ ODNOŚNIE PRZYZNANIA SPECJALNYCH ODPUSTÓW DLA WIERNYCH W OBECNEJ SYTUACJI PANDEMII, 20.03.2020 R.

PENITENCJARIA APOSTOLSKA

DEKRET

Wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną Covid-19, powszechnie znaną jako koronawirus,  a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela się daru specjalnych odpustów.

„Weselcie się nadzieją! W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie – wytrwali” (Rz 12, 12). Słowa napisane przez św. Pawła do Kościoła w Rzymie rozbrzmiewają w całej historii Kościoła i ukierunkowują myśli wiernych w obliczu wszelkich cierpień, chorób i nieszczęść.

Obecna chwila, w której cała ludzkość zagrożona niewidzialną i podstępną chorobą, która od pewnego czasu stała się częścią życia każdego człowieka, naznaczona jest dzień po dniu dręczącymi obawami, nowymi niepewnościami, a przede wszystkim powszechnym cierpieniem fizycznym i moralnym.

Kościół, idąc za przykładem swego Boskiego Mistrza, zawsze troszczył się o chorych. Jak wskazał św. Jan Paweł II, sens ludzkiego cierpienia jest dwojaki: „Jest nadprzyrodzony, ponieważ zakorzenia się w Boskiej tajemnicy Odkupienia świata. Jest równocześnie głęboko ludzki, ponieważ człowiek odnajduje w nim siebie, swoje człowieczeństwo, swoją godność, swoje posłannictwo” (List apostolski SalvificiDoloris, 31).

Również papież Franciszek w tych ostatnich dniach okazał swoją ojcowską bliskość i ponowił swoje zaproszenie do nieustannej modlitwy za chorych na koronawirusa.

Aby wszyscy ci, którzy cierpią z powodu Covid-19, właśnie w tajemnicy tego cierpienia odkryli na nowo „samo odkupieńcze cierpienie Chrystusa” (tamże, 30), Penitencjaria Apostolska, ex auctoritateSummiPontificis, ufając słowu Chrystusa Pana i uznając w duchu wiary, że obecną epidemięnależy przeżywać w duchu osobistego nawrócenia, udziela daru odpustów zgodnie z następującym zarządzeniem.

Udziela się odpustu zupełnego wiernym cierpiącym na koronawirusa, którzy podlegają kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalach lub we własnych domach, jeśli w duchu oderwanym od jakiegokolwiek grzechu, zjednoczą się duchowo poprzez środki masowego przekazu z celebracją Mszy Świętej, odmawianiem Różańca Świętego, pobożnej praktyki Drogi Krzyżowej lub innych form pobożności, a przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe.

Pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy ci, którzy za przykładem Dobrego Samarytanina, narażając się na ryzyko zarażenia, opiekują się chorymi na koronawirusa według słów Boskiego Odkupiciela: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13), otrzymają ten sam dar odpustu zupełnego na tych samych warunkach.

Ponadto, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego na tych samych warunkach z okazji obecnej epidemii światowej nawet tym wiernym, którzy ofiarująnawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub Adorację Eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie różańca świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie.

Kościół modli się za tych, którzy nie mogą przyjąć sakramentu namaszczenia chorych i wiatyków, powierzając Bożemu miłosierdziu wszystkich i każdego z osobna na mocy komunii świętych i udziela wiernym odpustu zupełnego w chwili śmierci, pod warunkiem, że byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się (w tym przypadku Kościół zastępuje trzy zwyczajowe warunki). W celuuzyskania tego odpustu zaleca się używanie krucyfiksu lub krzyża (por. Enchiridionindulgentiarum, nr 12).

Niech Najświętsza Maryja Panna, Matka Boga i Kościoła, UzdrowienieChorych i Wspomożycielka Wiernych, nasza Orędowniczka, pomoże cierpiącej ludzkości, oddalając od nas zło tej pandemii i wyjednującnam wszelkie dobro niezbędne dla naszego zbawienia i uświęcenia.

Niniejszy dekret jest ważny niezależnie od wszelkich przepisów stanowiących inaczej.

W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 19 marca 2020 roku.

Kard. Mauro Piacenza

Penitencjarz Większy

Ks. Prał. Krzysztof Nykiel

Regens

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”,

 1. t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

PAPIEŻ FRANCISZEK MODLIŁ SIĘ ZA CAŁY SWIAT I ODPRAWIŁ NABOŻEŃSTWO W PIĄTEK 27.03.

Nabożeństwo rozpoczęło się czytaniem z Ewangelii według św. Marka, opisującej scenę z burzy na jeziorze (Mk 4,35-41).

Oto pełny tekst niezwykłego orędzia papieża Franciszka:

„Gdy zapadł wieczór” (Mk 4, 35). Tak zaczyna się usłyszana przez nas Ewangelia. Od tygodni wydaje się, iż zapadł wieczór. Na naszych placach, ulicach i miastach zebrały się gęste ciemności; ogarnęły nasze życie, wypełniając wszystko ogłuszającą ciszą i posępną pustką, która paraliżuje wszystko na swej drodze. Czuje się je w powietrzu, dostrzega w gestach, mówią o tym spojrzenia. Przestraszyliśmy się i zagubiliśmy. Podobnie jak uczniów z Ewangelii ogarnęła nas niespodziewana i gwałtowna burza. Uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy w tej samej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni, wszyscy wezwani do wiosłowania razem, wszyscy potrzebujący, by pocieszać się nawzajem. Na tej łodzi… jesteśmy wszyscy. Tak jak ci uczniowie, którzy mówią jednym głosem i wołają w udręce: „giniemy” (w. 38), tak i my zdaliśmy sobie sprawę, że nie możemy iść naprzód każdy na własną rękę, ale jedynie razem.

Łatwo odnaleźć się w tym opowiadaniu. To, co trudno zrozumieć, to postawa Jezusa. Podczas gdy uczniowie są naturalnie zaniepokojeni i zrozpaczeni, On przebywa na rufie, w tej części łodzi, która idzie na dno jako pierwsza. I co czyni? Mimo rozgardiaszu śpi spokojnie, ufając Ojcu – to jedyny raz w Ewangelii, gdy widzimy Jezusa śpiącego. Kiedy następnie został zbudzony, uciszywszy wiatr i wody, zwraca się do uczniów z tonem wyrzutu: „Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?” (w. 40).

Trzy najbardziej przejmujące kadry dzisiejszego niezwykłego nabożeństwa. Franciszek idący w strugach deszczu przez pusty pl. św. Piotra, potem adorujący krzyż i na koniec błogosławiący świat Najświętszym Sakramentem. #koronowirus #COVID2019 https://stacja7.pl/zwatykanu/myslelismy-ze-zawsze-bedziemy-zdrowi-w-chorym-swiecie-oredzie-papieza/ …

Postarajmy się to zrozumieć. Na czym polega brak wiary uczniów, w odróżnieniu od ufności Jezusa? Oni nie przestali w Niego wierzyć, istotnie, wzywają Go. Ale zobaczmy, jak Go wzywają: „Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?” (w. 38). Nie obchodzi Cię to: myślą, że Jezus się nimi nie interesuje, że się o nich nie troszczy. Wśród nas, w naszych rodzinach, jedną z rzeczy, która boli najbardziej, jest to, kiedy słyszymy: „Czy tobie na mnie nie zależy?”. To zdanie boli i rozpętuje burze w sercach. Musiało też wstrząsnąć Jezusem. Bo nikomu nie zależy na nas bardziej, niż Jemu. Istotnie, kiedy został wezwany, natychmiast ocalił swoich załamanych uczniów.

Burza odsłania naszą bezradność i odkrywa te fałszywe i niepotrzebne pewniki, z jakimi zbudowaliśmy nasze programy działania, nasze plany, nasze nawyki i priorytety. Pokazuje nam, jak uśpiliśmy i porzuciliśmy to, co karmi, podtrzymuje i daje siłę naszemu życiu i naszej wspólnocie. Burza odsłania wszystkie postanowienia, by „zapakować” i zapomnieć o tym, co karmiło dusze naszych narodów; wszystkie te próby znieczulenia pozornie „zbawczymi” nawykami, niezdolnymi do odwoływania się do naszych korzeni i przywoływania pamięci naszych starszych, pozbawiając nas tym samym odporności niezbędnej do stawienia czoła przeciwnościom losu.

Wraz z burzą opadła maska tych stereotypów, za pomocą których ukrywaliśmy nasze „ego”, stale się martwiąc o własny obraz. Po raz kolejny odkryto tę (błogosławioną) wspólną przynależność, od której nie możemy uciec: przynależność jako braci.

„Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?”. Panie, dziś wieczorem Twoje Słowo uderza i dotyka nas wszystkich. W tym naszym świecie, który kochasz bardziej niż my, ruszyliśmy naprzód na pełnych obrotach, czując się silnymi i zdolnymi do wszystkiego. Chciwi zysku, daliśmy się pochłonąć rzeczom i oszołomić pośpiechem. Nie zatrzymaliśmy się wobec Twoich wezwań, nie obudziliśmy się w obliczu wojen i planetarnych niesprawiedliwości, nie słuchaliśmy wołania ubogich i naszej poważnie chorej planety. Nadal byliśmy niewzruszeni, myśląc, że zawsze będziemy zdrowi w chorym świecie. Teraz, gdy jesteśmy na wzburzonym morzu, błagamy cię: „Zbudź się Panie!”.

„Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?” Panie, kierujesz do nas apel, apel o wiarę. Nie polega ona na tym, żeby być przekonanym, że istniejesz, ale na tym, by przyjść do Ciebie i zaufać Tobie. W tym Wielkim Poście rozbrzmiewa Twój naglący apel: „Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem” (Jl 2, 12). Wzywasz nas, byśmy wykorzystali ten czas próby jako czas wyboru. Nie jest to czas Twojego sądu, ale naszego osądzenia: czas wyboru tego, co się liczy, a co przemija, oddzielenia tego, co konieczne od tego, co nim nie jest. Jest to czas przestawienia kursu życia ku Tobie, Panie, i ku innym. I możemy spojrzeć na wielu przykładnych towarzyszy drogi, którzy w obliczu strachu zareagowali oddając swoje życie. To sprawcza moc Ducha wylana i ukształtowana w odważnych i wielkodusznych aktach poświęcenia się. Jest to życie Ducha zdolne do wyzwolenia, docenienia i ukazania, że nasze życie jest utkane i podtrzymywane przez zwykłych ludzi – zwykle zapomnianych – którzy nie pojawiają się w nagłówkach gazet i magazynów, ani na wielkich wybiegach ostatniego spektaklu, ale bez wątpienia zapisują dziś decydujące wydarzenia naszej historii: lekarze, pielęgniarze i pielęgniarki, pracownicy supermarketów, sprzątaczki, opiekunki, przewoźnicy, stróżowie porządku, wolontariusze, księża, zakonnice i bardzo wielu innych, którzy zrozumieli, że nikt nie zbawia się sam. W obliczu cierpienia, gdzie miarą jest prawdziwy rozwój naszych narodów, odkrywamy i doświadczamy modlitwy arcykapłańskiej Jezusa: „aby wszyscy stanowili jedno” (J 17, 21). Ileż osób codziennie wykazuje się cierpliwością i wlewa nadzieję, starając się nie siać paniki, lecz współodpowiedzialność. Iluż ojców, matek, dziadków i babć, nauczycieli ukazuje naszym dzieciom, za pomocą małych, codziennych gestów, jak stawić czoło kryzysowi i przejść przez niego, dostosowując nawyki, wznosząc oczy i rozbudzając modlitwę. Ileż osób się modli, ofiarowuje i wstawia się dla dobra wszystkich. Modlitwa i cicha posługa: to nasza zwycięska broń.

„Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?”. Początkiem wiary jest świadomość, że potrzebujemy zbawienia. Nie jesteśmy samowystarczalni, sami toniemy; potrzebujemy Pana jak starożytni żeglarze gwiazd. Zaprośmy Jezusa do łodzi naszego życia. Przekażmy Mu nasze lęki, aby On je pokonał. Podobnie jak uczniowie doświadczymy, że z Nim na pokładzie nie dojdzie do katastrofy. Bo Boża moc polega na skierowaniu ku dobru wszystkiego, co się nam przytrafia, także rzeczy złych. Wnosi On w nasze burze pokój ducha, bo z Bogiem życie nigdy nie umiera.

Pan rzuca nam wyzwanie i w czasie burzy zaprasza nas do rozbudzenia i uaktywnienia solidarności i nadziei zdolnych nadać trwałość, wsparcie i znaczenie tym godzinom, w których wszystko wydaje się tonąć. Pan budzi się, aby rozbudzić i ożywić naszą wiarę paschalną. Mamy kotwicę: w Jego krzyżu zostaliśmy zbawieni. Mamy ster: w Jego krzyżu zostaliśmy odkupieni. Mamy nadzieję: w Jego krzyżu zostaliśmy uzdrowieni i ogarnięci, aby nic i nikt nas nie oddzielił od Jego odkupieńczej miłości. Pośród izolacji, w której cierpimy z powodu braku uczuć i spotkań, doświadczając braku wielu rzeczy, po raz kolejny posłuchajmy wieści, która nas zbawia: On zmartwychwstał i żyje obok nas. Pan nas wzywa ze swego krzyża do odkrycia na nowo życia, które nas czeka, do spojrzenia na tych, którzy nas potrzebują, aby umocnić, rozpoznać i pobudzić łaskę, która jest w nas. Nie gaśmy knotka o nikłym płomieniu (por. Iz 42, 3), który nigdy nie słabnie, i pozwólmy, aby na nowo rozpalił nadzieję.

Przyjąć Jego krzyż, znaczy odnaleźć odwagę, by wziąć w ramiona wszystkie przeciwności obecnego czasu, porzucając na chwilę naszą tęsknotę za wszechmocą i posiadaniem, by uczynić miejsce dla twórczości, którą może wzbudzić jedynie Duch. Oznacza odnaleźć odwagę do otwarcia przestrzeni, gdzie wszyscy mogą się poczuć powołani i zezwolić na nowe formy gościnności, braterstwa i solidarności. W Jego krzyżu zostaliśmy zbawieni, aby przyjąć nadzieję i pozwolić, aby to ona umocniła i wspierała wszystkie środki i możliwe drogi, które mogą nam pomóc strzec siebie oraz strzec innych. Przyjąć Pana, aby przyjąć nadzieję. Oto moc wiary, która wyzwala ze strachu i daje nadzieję.

„Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?”. Drodzy bracia i siostry, z tego miejsca, które opowiada o skalistej wierze Piotra, chciałbym dziś wieczorem powierzyć was wszystkich Panu, za wstawiennictwem Matki Bożej, Uzdrowienia Jego ludu, Gwiazdy wzburzonego morza. Z tej kolumnady, która obejmuje Rzym i świat, niech zstąpi na was, jak pocieszający uścisk, błogosławieństwo Boże. Panie, pobłogosław świat, daj zdrowie ciałom i pocieszenie sercom. Wzywasz nas, byśmy się nie lękali. Ale nasza wiara jest słaba i boimy się. Ale Ty, Panie, nie zostawiaj nas na łasce burzy. Powtórz raz jeszcze: „Wy się nie bójcie!” (Mt 28, 5). A my, razem z Piotrem, „wszystkie troski przerzucamy na Ciebie, gdyż Tobie zależy na nas” (por. 1 P 5, 7).

tłum. o. Stanisław Tasiemski OP (KAI) / Watykan

------------------------------------------------------

NIEDZIELNE OGŁOSZENIA (17.05.2020r)

 1. W dzisiejszą niedzielę jest wspominamy i przywołujemy niezwykłą postać św. JANA PAWŁA II papieża. Świętujemy 100-rocznicę Jego urodzin.

Jest jednym  z najwybitniejszych Polaków w historii Polski, który rozsławił nasz kraj na całym świecie oraz jednym z największych głosicieli Ewangelii Chrystusa w historii Kościoła, udając się w tyle pielgrzymek do tylu krajów świata. Przez swoją gorliwość, żywą wiarę, determinację i miłość, zwiastował Jezusa Zmartwychwstałego w każdym zakątku świata, gromadząc tym samym wielkie rzesze ludzi, dla których był nadzieją i często jedynym głosem wobec różnych autorytarnych systemów. Do Polski odbył 9 pielgrzymek, które były swoistymi rekolekcjami, których nie możemy zmarnować i nie pamiętać.

Przy okazji 100 rocznicy urodzin, dobrze byłoby sięgnąć do wszystkich przemówień papieża, które wygłosił w czasie pielgrzymek, przeanalizować je, przypomnieć ich treść, na nowo w raz z dziećmi i wnukami wejść w życie Jana Pawła II. To był i jest prorok naszych czasów, dany nam przez Boga, by prowadzić nas do życia wiecznego. Uczyńmy to, może nam to zająć jakiś czas, ale to będzie prawdziwe wspomnienie, gdy sięgniemy do tekstów i Jego przemówień.

2. Z racji rocznicy, w dzisiejszą niedzielę uroczysta Msza św. o godz. 11.00.

- o godz. 15.00 (koronka do Miłosierdzia Bożego i wystawienie Najświętszego Sakramentu – adoracja do Mszy o godz. 17.00

- po Mszy św. znów wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja,

- o godz. 20.30 różaniec  papieski

- o godz. 21.00 apel jasnogórski

PONIEDZIAŁEK (18.05)

To dzień urodzin św. Jana Pawła II. Msze św. w naszym kościele

o godz. 9.00/ 11.00 / 18.00 po południu/

Przed każdą Mszą świętą odmówiony będzie różaniec papieski

-o godz. 15.00 (koronka do Miłosierdzia Bożego i wystawienie Najświętszego Sakramentu – adoracja do Mszy o godz. 18.00)

- po Mszy św. znów wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja,

- o godz. 20.30 różaniec  papieski

- o godz. 21.00 apel jasnogórski

UWAGA

Przed każdą Mszą św. i w czasie jej trwania, jest możliwość spowiedzi wielkanocnej. Także w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu.

----------------------------------------------------

                                                      

 OGŁOSZENIA

W NIEDZIELE (26 kwietnia)  O GODZ. 11.00  transmisja Mszy św.  z naszego kościoła. Msza św. z okazji  uroczystości św. WOJCIECHA PATRONA MIASTA 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Szczęść Boże wszystkim czytającym tę stronę parafialną

                     i ślę do wszystkich serdeczne pozdrowienia.

Pragnę podać dobrą wiadomość dla nas wszystkich, że zgodnie z ogłoszeniami władz cywilnych, na Mszach św. od jutra (poniedziałek 20.04), w naszym kościele będzie mogło uczestniczyć ponad 20 osób. Chcemy iść do Jezusa po łaski, chcemy słuchać Jego słowa, by napełniać nasze serca nadzieją i ufnością. Szczególnie w NIEDZIELĘ MIŁOSIERDZIA.

 -----------------------------------------------------------------------------------------                                 

                             NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

                                   

  Przeżywamy Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Wyznaczył ją sam Pan Jezus, który powiedział do Siostry Faustyny: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” (299). A kilkanaście stron dalej w Dzienniczku siostry Faustyny są słowa: „W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mojego; wylewam całe morze łask na dusze które się zbliżą do źródła miłosierdzia. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar” (699).

Jakże wymowne są słowa, które Pan Jezus nakazał Siostrze Faustynie napisać na obrazie z Jego wizerunkiem: JEZU UFAM TOBIE

To wezwanie do nas wszystkich i całego świata. Bo jedyną przeszkodą w działaniu Boga wobec duszy ludzkiej, jest brak wiary i ufności.

Poruszające są słowa modlitwy (Koronka do miłosierdzia Bożego), której sam Chrystus nauczył siostrę Faustynę: „Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata.

Oraz ogromnie potężne słowa wołania: „Dla Jego bolesnej Męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata”.

Czyż możemy ofiarować Ojcu coś bardziej wartościowego i zarazem coś bardziej przekonywującego, jako przebłaganie za grzechy nasze? Czyż Bóg może nie usłyszeć takiego wezwania ?

Takie wołanie nie może pozostać bez odpowiedzi. Bóg nie może być głuchy na prośby tych, którzy proszą Go męką Jego Umiłowanego Syna. Grzechy ludzkie wołają o sprawiedliwość i karę Bożą, a Jezus woła przez Swoją mękę o miłosierdzie dla ludzi.

Czy nie jest to zastanawiające, że Bogu tak bardzo zależy na zbawieniu wszystkich, na doprowadzeniu wszystkich do życia wiecznego, że „wymyśla” coraz to nowe sposoby zbawienia swojego stworzenia? Mówi o tym wielokrotnie i bardzo zdecydowanie do Siostry Faustyny: „Nie zazna ludzkość spokoju, dopokąd nie zwróci się do źródła miłosierdzia mojego.”

Módlmy się szczególnie w dniu dzisiejszym Koronką do Miłosierdzia Bożego, módlmy się codziennie błagając Boga, by nas ocalił i zlitował się nad nami i całym światem.

              GODZINA 15.00 (godzina męki Chrystusa)

Połączmy się w wielkiej modlitwie parafialnej w tej Godzinie Miłosierdzia, prośmy za całą wspólnotę parafialną, za wierzących i niewierzących, za chorych, cierpiących, osamotnionych, umierających i zmarłych. Błagajmy o Boże miłosierdzie dla nas i całego świata, zwłaszcza w czasie epidemii.

Pan Jezus mów do siostry Faustyny, właśnie o godz. 3 po  południu w październiku 1937 roku w Krakowie – błagaj Mojego miłosierdzia szczególnie dla grzeszników i choć przez krótki moment zagłębiaj się w Mojej męce, szczególnie w Moim opuszczeniu w chwili konania. Jest to godzina wielkiego miłosierdzia dla świata całego (Dz. 1320).

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

I KOMUNIA ŚWIĘTA i ODNOWIENIE PRZYRZECZEŃ CHRZTU ŚWIĘTEGO

W ostatnim czasie kierowane były pytania od rodziców dotyczące I Komunii św. oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. 

Pragnę poinformować, że zgodnie z zarządzeniem ks. Biskupa, ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne dzieci, tegoroczne Uroczystości I Komunii i Generalnej Komunii św., zostają przełożone na czas powakacyjny (prawdopodobnie wrzesień). Po wycieszeniu epidemii, zostanie ustalona konkretna data w porozumieniu z rodzicami.

Tekst zarządzenia poniżej.

Uprzejmie przekazuję, w porozumieniu z Biskupem Płockim, po konsultacjach z kapłanami i katechetami, mając na uwadze trwający w Polsce stan epidemii, że uroczystości Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego, zostały przeniesione na okres powakacyjny, gdy przywrócone zostanie normalne funkcjonowanie szkół i parafii.
Decyzja podyktowana jest dobrem i bezpieczeństwem dzieci oraz ich najbliższych a także godnym przeżyciem tych ważnych uroczystości.
Nową datę uroczystości ustala proboszcz parafii w porozumieniu z rodzicami dzieci, które się do nich przygotowują.
Instrukcja o Pierwszej Spowiedzi oraz Komunii Świętej dzieci XLIII Synodu Diecezji Płockiej przypomina, że „odpowiedzialnymi za przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej są rodzice”. W obecnej sytuacji tymczasowego zawieszenia w parafiach spotkań formacyjnych oraz ograniczonego kontaktu z katechetami, słowa te są szczególnie aktualne. W związku z tym prosimy rodziców, aby troszczyli się o katechizację dzieci w domu przez wspólną modlitwę i wyjaśnianie prawd wiary.
Płock, dnia 14 kwietnia 2020 r.

Ks. Marek Wilczewski
Dyrektor Wydziału Katechetycznego
Kurii Płockiej

 xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx                                         ŻYCZENIA WIELKANOCNE

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy, jako duszpasterze, Wszystkim Parafianom, wszystkim naszym sympatykom, autentycznej radości Wielkiej Nocy, głębokich przeżyć duchowych, zjednoczenia się w miłości z Jezusem Zmartwychwstałym. Niech Ten, który pokonał śmierć i niesie Nam życie, błogosławi całej naszej Wspólnocie Parafialnej i wszystkim ludziom dobrej woli. Niech Was wszystkich umocni w wierze i nadziei. Niech obdarzy tak cennym darem zdrowia, potrzebnymi siłami i pokojem ducha oraz pomoże nam wszystkim przezwyciężać trudności obecnego czasu i urzeczywistniać szlachetne, ludzkie marzenia.

Pomyślmy w tych dniach o zmarłych i rodzinach, które straciły swoich bliskich, jak również o wszystkich chorych, o osobach odbywających kwarantannę oraz o pracownikach służby medycznej, którzy z poświęceniem otaczają troską tych, którzy znaleźli się w szczególnej potrzebie, by mieli cierpliwość i siły w przeżywaniu tej szczególnej krytycznej sytuacji.

Oby Pan Zmartwychwstały obdarzył zmarłych łaską Nieba, a pozostających w żałobie umocnił i przyniósł pociechę.

                             Szczęść Boże

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

WIELKI TYDZIEŃ- obrzędy i zwyczaje

Ostatnie dni Wielkiego Postu to czas pełen niezwykłych przeżyć. Przygotowuje nas do największych chrześcijańskich świąt, czyli do Wielkanocy -świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Trzy święte dni Wielkiego Tygodnia rozpoczyna Msza Święta Wieczerzy Pańskiej Wielkiego Czwartku, a kończą nieszpory Niedzieli Zmartwychwstania

Msza św. o godz. 18.00

2. WIELKI CZWARTEK

Dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. W tym dniu odprawia się tylko jedną Mszę świętą na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Chrystusa z Apostołami. Ta Msza święta nazywa się Mszą Wieczerzy Pańskiej. Po Mszy świętej Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji.

Nabożeństwo o godz. 18.00

3. WIELKI PIĄTEK

 Dzień męki i śmierci Chrystusa na Krzyżu. Dzień modlitewnej ciszy. Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu przy ołtarzu adoracji. W godzinach wieczornych odprawia się liturgię – nabożeństwo- na pamiątkę Męki Pańskiej, składające się z opisu Męki Pańskiej, adoracji Krzyża, Komunii świętej i procesji do Bożego Grobu. Zamiast dzwonków używamy tego dnia drewnianych kołatek, aby podkreślić smutek z powodu męki i śmierci Chrystusa. Czerwony kolor szat kapłana symbolizuje męczeństwo i śmierć Chrystusa.

(Początek Nowenny przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego)

4. WIELKA SOBOTA

Dzień spoczynku Pana w grobie oraz oczekiwania na cud zmartwychwstania. Przy Grobie Chrystusa trwa modlitewna adoracja.

  W naszy kościele adoracja od godz. 9.00 do godz. 20.00

Polską tradycją jest święcenie pokarmów, które rodzice lub dzieci przynoszą do kościoła, by spożyć je w czasie śniadania wielkanocnego na pamiątkę Paschy.

W tym roku niestety nie będzie tego poświęcenia w kościołach z racji panującej epidemi. 

Modlimy się i prosimy Boga o błogosławieństwo pokarmów w naszych domach przed śniadaniem wielkanaocnym  specjalną modlitwą (jest ona zamieszczona poniżej we wcześniejszych tekstach ogłoszeniowych na tej stronie internetowej).

WIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC

W sobotę wieczorem rozpoczynamy liturgię Wigilii Paschalnej. Jest to początek radosnego przeżywania Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Wigilia Paschalna składa się z wielu części:
Obrzęd poświęcenia ognia - symbolu Bożej światłości ma w nas wzbudzić tęsknotę za tą Bożą światłością. Świeca paschalna, którą zapala celebrans, symbolizuje Zmartwychwstałego Chrystusa (obrzęd na zewnątrz kościoła)
Orędzie wielkanocne - śpiewane.
Czytania liturgii słowa zachęcają nas do wejścia w świat Biblii. Słuchając czytań dowiadujemy się między innymi o stworzeniu świata, próbie wiary Abrahama, przejściu narodu wybranego przez Morze Czerwone.
Poświęcenie wody chrzcielnej chrzest katechumenów. Przy zapalonych świecach ponowimy swoją wierność Chrystusowi i odnowimy przyrzeczenia chrztu świętego oraz liturgia Eucharystyczna.

Te dni niosą ze sobą największy ładunek treści, mówiący o zbawieniu człowieka i świata, które dokonało się przez Chrystusa naszego Pana.

Nabożeństwo Wigilii Paschalnej w naszym kościele odbędzie się o godz. 20.00

O godz. 15.00 w kościele Koronka doMiłosierdzia Bożego

NIEDZIELA WIELKANOCNA – poranek

Tradycją, w większości parafii w Polsce, jest Msza św. o świcie, zwana Rezurekcją. Tłumy wiernych gromadzą się o poranku, aby świętować Zmartwychwstanie Jezusa. Odbywają się uroczyste procesje wokół kościołów i przy akompaniamencie dzwonów, śpiewane są pieśni wielkanocne wychwalające Zmartwychwstałego Chrystusa

 Niestety z racji epidemii w żadnej Parafii ,  także naszej, nie będzie uroczystej procesji i uroczystej Mszy rezurekcyjnej. Liczba wiernych ograniczona do 5 osób.

Msze św. w niedzielę wielkanocną:

 godz. 9.00

godz. 11.00 (Msza św. będzie transmitowana przez internet - you tube)

godz. 17.00

Zapamiętajmy:

Wielki Tydzień i związane z nim wydarzenia, są najważniejszymi tajemnicami naszej wiary tj. męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, który jest naszym Zbawicielem.
Jezus niesie nam nadzieję życia wiecznego, do którego zaprasza nas wszystkich.
Od nas zależy, czy skorzystamy z tego zaproszenia, odnajdując w Chrystusie drogę swojego życia i sens naszej pracy nad sobą, wysiłków podejmowanych w codzienności i naszego przebywania na ziemi.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

                      NIEDZIELA PALMOWA  (05.04.2020 r.)

1. Niedzielą Palmową Kościół rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. To szczególny dzień, ale ze względu na nadzwyczajną sytuację epidemii, nie będziemy mogli licznie i uroczyście obchodzić tej pięknej uroczystości poświęcenia palm.

    Główna Msza święta będzie celebrowana o godz. 11.00. Połączona  będzie z obchodami 80 rocznicy Zbrodni Katyńskiej i transmitowana będzie na fanpage'u  Urzędu Miasta i Gminy w Serocku  na żywo. Włodarze  miasta umożliwili transmisję tej uroczystości, chcąc jednocześnie podkreślić rocznicę zbrodni katyńskiej, wspominając wielkie cierpienie naszych bohaterów (tam trzeba wejść i bezpośrednio uczestniczyć we Mszy z naszego kościoła)

                             WIELKI TYDZIEŃ

 Liturgia Wielkiego Tygodnia odbędzie się w tym roku wyjątkowo bez licznego udziału wiernych, ale ufam, że również z wielkim przeżyciem, oglądać będziemy tę liturgię na ekranach telewizorów, bądź na stronach internetowych.

WIELKI CZWARTEK – liturgia Wiczerzy Pańskiej o godz: 18.00. Wspominać będziemy ustanowienie Najświętszego Sakramentu oraz Sakramentu Kapłaństwa.

Nie będzie w tym roku przeniesienia Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy, gdyż nie będzie ołtarza wystawienia.

WIELKI PIĄTEK – Liturgia adoracji krzyża, znaku naszego zbawienia o godz. 18:00.

Będziemy adorować Jezusa ukrzyżowanego, będziemy adorować miłość, która nas zbawiła. W ten dzień nigdzie na świecie nie jest odprawiana Msza św. 

W Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły. Adorujmy Jezusa w naszych domach, zdejmnijmy krzyż ze ściany, postawmy na najważniejszym miejscu domu, zapalmy świecę czy lampion i módlmy się gorliwie, prosząc Boga o przebaczenie nam naszych win, win całej rodziny i dziękujmy Jezusowi za Jego zbawienie.

WIELKA SOBOTA - Liturgia Wigili Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego - godz. 20.00.

W ciągu całego dnia (od godz. 9.00 do 20.00) będzie możliwość adoracji Jezusa złożonego w grobie -Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Adorujemy indywidualnie, zachowując środki bezpieczeństwa, kierując się przepisami sanitarnymi. W czasie adoracji, te osoby, które przybędą do kościoła, będą mogły się wyspowadać pojedynczo, ze szczególnym uwzględnieniem odległości i ilości osób. Ewentualna spowiedź w godz. 10.00-12.00 oraz 15.00-19.00.

Pragnę powtórzyć, że okres wielkanocny będzie trwał aż do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, wówczas w czasie dogodnym, przy udziale kapłanów z sąsiednich parafii, zorganizujemy spowiedź dla wszystkich.

W tym roku ze względu na szczególną sytuację nie nie będzie POŚWIĘCENIA POKARMÓW w kościele, ale należy je pobłogosławić w gronie rodziny przed śniadaniem wielkanocnym  (tekst poniżej w ogłoszeniach).

*  Po wieczornej liturgii nie będzie już wieczornej adoracji przy grobie Pana Jezusa.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

 Ze względu na rygorystyczne przepisy, zgodnie z decyzją ks. Biskupa, nie urządzamy procesji rezurekcyjnej. W związku z tym nie będzie Mszy o godz. 6.00 rano (chyba,że inne będą postanowienia władz cywilnych czy diecezjalnych). Msze św. tak jak w niedzielę tj. o godz. 9.00/11.00/17.00

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

W dniu 2 kwietnia będziemy przyżywali wspomnienie śmierci św. Jana Pawła II. To nasz rodak, nasz święty i mamy szczególne prawo i przywilej modlić się za Jego wstawiennictwem. On, przybywając do Polski, zawsze miała dla nas słowa otuchy i nadziei. Mówił do całego świata, już na początku swojego pontyfikatu: " Otwórzcie dzrzwi Chrystusowi". Wiedział, że tylko CHrystus jest naszym ratunkiem i zabawieniem.

Zgromadźmy się w dniu Jego śmierci, o godz.  21.00  na wspólną modlitwę Różańcową, odmawiając tajemnice światła, które św. Jan Paweł ustanowił, a o 21.37 (godzina śmierci) zawierzmy, przez Jego wstawiennictwo, Bogu nasze rodziny, naszą ojczyznę oraz prośmy o ustanie współczesnej zarazy-epidemiii.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

„Chwile takie jak obecna uświadamiają nam kruchość naszej egzystencji, wartość wzajemnego wsparcia i duchowej bliskości oraz – jak śpiewamy w Psalmie – potrzebę klęknięcia „przed Panem, który nas stworzył. Albowiem On jest naszym Bogiem, a my ludem Jego pastwiska i owcami w Jego ręku”. (ks. Bp Piotr Libera).

"Myśleliśmy, że zawsze będziemy zdrowi w chorym świecie. To nie jest czas Twojego sądu, ale naszego wyboru tego, co się liczy". Te przejmujące słowa wypowiedział papież Franciszek podczas niezwykłego nabożeństwa na pustym placu św. Piotra w piątkowy wieczór (27.03).

Tekst całego nabożeństwa i słów, które papież wypowiedział, możemy znaleźć na tej stronie, poniżej ogłoszeń.

                                                             OGŁOSZENIA – niedziela 29.03.2020r.

1.Przeżywamy jedyny w swoim rodzaju Wielki Post, bowiem nie pamiętamy takiego czasu ograniczeń, zagrożenia życia, niemożliwości bezpośredniego budowania wspólnoty parafialnej. Nie możemy praktycznie spotykać na Mszach św., nabożeństwach, w konfesjonale, na spotkaniach. To wielkie rekolekcje dla nas wszystkich i całego świata. Jakie wnioski wyciągniemy z tego czasu, zależy od nas, ale jako ludzie wiary nie możemy poddać się zwątpieniu. Jako wyznawcy Chrystusa, mamy świadomość, że nie jesteśmy sami, jest z nami Pan Jezus, który powiedział: „Nie lękajcie się , Ja jestem z wami aż do końca świata”. Mówił także, że będzie dla nas „światłością świata”.

Działamy w warunkach nadzwyczajnych, dlatego są podejmowane w przestrzeni duszpasterskiej, nadzwyczajne kroki, które pomogą nam przeżyć ten czas i korzystać z darów Bożego miłosierdzia w takim zakresie, w jakim można na ten czas.

a/ UCZESTNICTWO WE MSZY ŚW.

Przywołuję słowa, ks. Biskupa płockiego Piotra Libery; „W trosce o zdrowie i odpowiedzialność za innych, zwłaszcza za starszych, pamiętajmy o możliwości skorzystania z dyspensy od obowiązku niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej, której udzieliłem do dnia 29 marca 2020 roku, a którą przedłużam do dnia 12 kwietnia 2020 roku, czyli Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego włącznie (por. Dekret Biskupa Płockiego z dnia 25 marca br.). Przypomina się także, zwłaszcza rodzicom, że tą dyspensą objęte są również dzieci i młodzież. Ufajmy, że im bardziej zmobilizujemy się jako społeczeństwo do przezwyciężenia kryzysu sanitarnego, tym szybciej i z tym większą radością zgromadzimy się wokół ołtarzy w naszych kościołach, by dziękować Bogu za dar nowego życia. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie proszę, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz podejmowały dzieła miłosierdzia. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe”.

Ze względu na ten dekret oraz rozporządzenie władz świeckich, we Mszy św. może uczestniczyć jedynie 5 osób. Pierwszeństwo mają osoby, które w danym dniu zamówiły Mszę św. Przypominam że można także przystąpić do komunii duchowej, o czym w dalszych ogłoszeniach.

b/  SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

Prawdopodobnie wielu z nas nie przystąpi do spowiedzi przed Wielkanocą, ale czas wielkanocny trwa dość długo, aż do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej dlatego po świętach i w późniejszym czasie będziemy mogli się wyspowiadać. Mamy jednak jeszcze inny sposób korzystać z darów Bożej łaski.

Zgodnie z postanowieniami Stolicy Apostolskiej oraz ks. Biskupa Diecezji Płockiej Piotra Libery, możemy wzbudzić w sobie akt żalu doskonałego (tekst modlitw i warunki tegoż aktu, znajdziemy w dalszej części tej strony).

 Ponadto, we wskazanym czasie w okresie po pandemii każda z parafii, także i nasza, w porozumieniu z innymi kapłanami w dekanacie, zorganizujemy dzień spowiedzi, podczas którego wszyscy, którzy obecnie praktykują akt żalu doskonałego, będą mogli skorzystać indywidualnie z sakrament pokuty, bez obecnych niepokojów i zbędnego pośpiechu.

c/  KOMUNIA ŚWIĘTA

W czasie trwania stanu epidemii osoby uczestniczące w liturgii Mszy Świętych za pomocą mediów mogą korzystać z daru Komunii duchowej. (Warunki i sposób przyjęcia duchowej komunii, znajdziemy w na tej stronie w dalszym tekście ).

CHRZTY

Ze względu na nadzwyczajne okoliczności, zgodnie z dekretem ks. Biskupa Płockiego, sprawowanie sakramentu chrztu świętego, poza niebezpieczeństwem śmierci, winno się odłożyć poza czas pandemii. Dlatego bardzo proszę, by osoby, które zamówiły chrzest św. na święta wielkanocne, zgłosiły się telefonicznie do kancelarii i jeśli to możliwe, przełożyły zaplanowany chrzest na późniejszy termin.

POGRZEBY

Jakkolwiek pogrzeb jest okolicznością smutną dla bliskich i rodziny zmarłego, w planowaniu uroczystości pogrzebowych należy zachować przepisy sanitarne władz państwowych, także obowiązujące w przypadku osób zmarłych na choroby zakaźne. W uroczystości może zatem wziąć udział maksymalnie 5 osób z najbliższej rodziny zmarłego, nie licząc sprawujących kult religijny (kapłana, usługującego i organisty) oraz osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy. Prosimy zatem, by rodzina poinformowała innych o tym zarządzeniu, wynikającym z przepisów władz państwowych. Po ustaniu epidemii, istnieje możliwość zamówienia oddzielnej Mszy św, za zmarłego, na którą można zaprosić pozostałą rodzinę i uczcić zmarłą osobę poprzez wspólną modlitwę i pobożne nawiedzenie cmentarza, na którym ta osoba spoczęła.

d/ NABOŻEŃSTWA SŁOWA W DOMU RODZINNYM

Usilnie zachęcamy, aby w domach rodzinnych organizować w niedzielę, ale nie tylko, Nabożeństwa Słowa Bożego (tekst i propozycje przebiegu nabożeństwa znajdziemy w dalszej części tej strony ).

 

e /  SPECJALNY ODPUST ZUPEŁNY

W związku ze nadzwyczajny stanem, osoby chore, cierpiące, umierające, jak i personel medyczny, może uzyskać odpust zupełny (tekst i warunki tego odpustu znajdziemy w dalszej części tej strony ).

f/ BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH

Ze względu na zaistniałą sytuację, nie odbędzie się w tym roku poświęcenie pokarmów w kościele. Natomiast Ks. Biskup wskazuje, żeby odbyło się uroczyste błogosławieństwo pokarmów w Niedzielę Wielkanocną w rodzinach. . Tekst i przebieg tego błogosławieństwa  znajdziemy w dalszej części tej strony)

g/  NIEDZIELA PALMOWA

W tym roku nie odbędzie się procesja z palmami i ich poświęcenie, ze względu na ograniczenie ilości osób, które mogą być w kościele do tj. do 5 osób. W związku z tym zechciejmy zeszłoroczne palmy wyjąć i postawić na eksponowanym miejscu w domu i uczestniczyć w uroczystej Mszy św. przed odbiornikami telewizyjnymi.

Wszystko na to wskazuje, że będzie transmitowana Msza św.   z Niedzieli Palmowej także z naszego kościoła o godz. 11.00. (szczegóły wkrótce)

Przyniesione do kościoła palmy, tych nielicznych osób, które przyjdą będą pobłogosławione.

2/ Ogłoszenia dotyczące Wielkiego tygodnia w następną niedzielę

3/ Możemy przeczytać refleksję na zbliżające się dni Wielkiego Tygodnia oraz intencje Mszalne na następne tygodnie

JAK PRZYJMOWAĆ Komunię duchową?

Sobór Trydencki (1551) naucza: „Odnośnie do korzystania z tego świętego sakramentu ojcowie nasi słusznie i mądrze rozróżnili trzy sposoby jego przyjmowania. Uczyli, że: jedni przyjmują go tylko sakramentalnie, jak grzesznicy; inni tylko duchowo, mianowicie ci, którzy w pragnieniu spożywając ów podawany niebiański chleb – żywą «wiarą, która działa przez miłość»– odczuwają jego owoc i pożytek; inni wreszcie przyjmują go zarówno sakramentalnie, jak i duchowo” (Sobór Trydencki, Dekret o Najświętszym Sakramencie Eucharystii, r. 8).

 1. W czasie transmisji Mszy św.

Należy uczestniczyć w liturgii, słuchając i odpowiadając, biorąc udział w śpiewach. Trzeba odłożyć wtedy na bok wszystkie inne sprawy. W czasie udzielania Komunii św. trzeba wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia Jezusa Eucharystycznego i sakramentalnego zjednoczenia z Nim. Można wypowiedź słowa modlitwy, na przykład proponowanej poniżej, a także przedłużyć Komunię duchową na czas dziękczynienia po Mszy św., odmawiając inne modlitwy, zwłaszcza Akty uwielbienia czy Litanię do Serca Pana Jezusa.

 1. Poza transmisją Mszy św.

W sytuacji, gdy nie ma możliwości przyjęcia Komunii św. poprzez spożycie Ciała/Krwi Pańskiej, można wzbudzić pragnienie przyjęcia Komunii i powiedzieć o nim Bogu w dowolnej formie, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem. Skutkuje to faktycznym przyjęciem łaski Najświętszego Sakramentu. Poza transmisją Mszy św.warto zacząć od aktu pokuty, rozważenia czytań z dnia, a przed aktem Komunii duchowej odmówić modlitwę Pańską oraz „Panie, nie jestem godzien…”.

Modlitwa Komunii duchowej według Papieża Franciszka

Kładę się u Twych stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Ci moje skruszone serce, uniżone w swojej nicości i Twojej świętej obecności. Adoruję Cię w sakramencie Twej miłości, niewysłowionej Eucharystii. Pragnę przyjąć Ciebie w tym ubogim przybytku, jaki oferuje Ci mój umysł. Czekając na radość z sakramentalnej komunii, pragnę przyjąć Cię w duchu. Przyjdź do mnie, O mój Jezu, kiedy ja, ze swojej strony, przychodzę do Ciebie! Niech Twoja miłość ogarnie moje całe jestestwo w życiu i śmierci. Wierzę w Ciebie, Tobie ufam, Ciebie miłuję. Amen.

Żal doskonały
w czasie pandemii koronawirusa

Częścią Tradycji Kościoła katolickiego jest przekonanie, że „żal doskonały”, czyli taki, który przeżywamy ze względu na miłość do Boga, połączony z pragnieniem spowiedzi, gdy tylko będzie to możliwe. Skutkuje on odpuszczeniem grzechów ciężkich.

Katechizm Kościoła Katolickiego naucza: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości» (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (nr 1452).

Jak wzbudzić akt żalu doskonałego?

W sytuacji, gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem, należy:

 • wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem przystąpienia do niego przy najbliższej okazji);
 • zrobić rachunek sumienia i w odniesieniu do wykrytych grzechów postanowić nie popełniać ich w przyszłości (jak w ramach przygotowania do spowiedzi sakramentalnej);
 • wzbudzić w sobie żal za popełnione grzechy ze względu na miłość do Boga – tak uczciwie, jak tylko potrafimy; można wypowiedzieć formułę: „Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu” albo przeczytać np. Psalm 51(50);
 • przyjąć sobie jakiś czyn pokutny w ramach pokuty za grzechy;
 • przyjąć Komunię św. (sakramentalnie lub duchowo).

Nabożeństwo Słowa Bożego w rodzinie

(Domowa liturgia Słowa)

propozycja

 1. Wprowadzenie ogólne

W Niedzielę Słowa Bożego miała miejsce intronizacja Księgi Słowa Bożego. Bp Piotr Libera, dołączając się do apelu papieża Franciszka, zachęcał, aby Biblia miała w naszych domach szczególne miejsce.  Zauważmy, że Kościół przygotował nas na początku tego roku na czas, kiedy nie będziemy mogli uczestniczyć w nabożeństwach w Kościele, gdy będziemy tęsknić za słuchaniem Słowa Bożego w kościołach i nade wszystko za Eucharystią.

Bp Piotr Libera, podczas Nabożeństwa Słowa 26 stycznia 2020 r. podkreślał, że Niedziela Słowa Bożego nie może być jeszcze jednym „świętem kościelnym”, które mija, a dzień później zapomina się, co świętowano. Biblia w domach nie chce być tylko ozdobą, nie chce, aby kurz pokrywał jej obwolutę. Bóg w swoim Słowie „jest naprawdę na wyciągnięcie ręki, na wyciągnięcie serca każdego z nas”. On sam dołącza do ludzi w czasie wędrówki przez codzienność. Chce dać nam nadzieję, szczególnie wtedy, gdy kolejny raz z bólem stwierdzamy, że jesteśmy przytłoczeni czymś innym, niespodziewanym, co przyniosło życie. Pragnie sam otworzyć nam oczy, abyśmy mogli Go poznać i ucieszyć się Jego obecnością. I pragnie się nam dać w Słowie, tak, jak się nam daje w Łamanym Chlebie.

Bóg nas prowadzi. Jesteśmy zaskoczeni sytuacją, której się nie spodziewaliśmy. Gdy nie możemy uczestniczyć w nabożeństwach i liturgii w kościołach, warto sobie przypomnieć, że rodzina jest „Kościołem domowym”, jak powiedział św. Jan Chryzostom (IV wiek).

Nie możemy mieć w naszych domach Najświętszego Sakramentu – Ciała Chrystusa, ale możemy i powinniśmy mieć ołtarz Słowa, który będzie szczególnym  miejscem w domu.

Zadanie: Przygotujmy w naszych domach ołtarz Słowa, na którym będzie wyeksponowane Pismo Święte, świeca, kwiaty. Gromadźmy się przy tym stole, łącząc się w modlitwie z całym Kościołem.

 1. Nabożeństwo Słowa

 • Nabożeństwo domowe można praktykować codziennie, szczególnie w czasie pandemii. W niedzielę zachęcamy do uczestnictwa we mszy świętej radiowej, telewizyjnej lub internetowej, według zaleceń Biskupa miejsca.
 • Nabożeństwo prowadzi ojciec lub inna osoba z rodziny.
 • Podczas nabożeństwa czyta się i rozważa lektury biblijne z liturgii Mszy św. danego dnia (dostępne w Internecie, np. http://www.mateusz.pl/czytania/2020/ , lub pomocach książkowych drukowanych); podział czytań można przygotować wcześniej).

Przebieg nabożeństwa:

 1. Znak krzyża ze słowami „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” oraz zapalenie świecy - symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego – Światłości świata, wypowiadając słowa: „Światło Chrystusa”. Uczestnicy odpowiadają: „Bogu niech będą dzięki”.
 2. Zaproszenie do modlitwy uwielbienia Boga i słuchania Bożego Słowa oraz pieśń do Ducha Świętego.
 3. Akt skruchy - przeproszenie siebie wzajemnie i Boga za grzechy i uchybienia oraz wyrażenie wzajemnego przebaczenia. Można odmówić wspólnie mszalne „Panie, zmiłuj się nad nami”.
 4. Wspólna lektura Pisma Świętego (czytania z dnia). Wyznaczona osoba czyta fragment Pisma Świętego. Inni mogą mieć czytania także przed sobą.
 5. Rozważanie. Przez chwilę wszyscy w ciszy rozważają usłyszane Słowo.
 6. Dzielenie się Słowem Bożym. Każdy dzieli się z innymi myślami, jakie wzbudziło w nim Słowo Boże (kolejno lub spontanicznie). Co mówi mi Bóg przez te czytania? Na co zwraca uwagę? Do czego mnie wzywa? Można zacytować krótki fragment tekstu (werset lub jego część), który najbardziej do kogoś przemówił i dodać na końcu: „chwała Tobie, Panie”, „dziękuję Ci, Panie”, „Bądź uwielbiony w Twoim Słowie, Panie”, „Przepraszam Cię, Panie” „proszę Cię, Panie”, itd.
 7. Modlitwa. Gdy wszyscy chętni (w wolności) się wypowiedzą, osoba prowadząca inicjuje modlitwę, która może przejść w modlitwę spontaniczną wszystkich – uwielbienia Boga, dziękczynienia, przeproszenia i prośby. Na zakończenie odmawia się modlitwę: „Ojcze nasz”.
 8. Komunia Święta duchowa (można uklęknąć, przyjąć odpowiednią postawę ciała, która wyraża miłość, szacunek i cześć wobec Boga). Chodzi o wzbudzenie w swoim sercu gorącego pragnienia zjednoczenia z Jezusem tak, jak to się dzieje, gdy przyjmujemy Eucharystię, z miłości do Niego. Nie chodzi o uczucia, ale o akt rozumu, wiary i woli. Może mieć formę krótkiej modlitwy lub aktu strzelistego, np. „Wierzę, Jezu, że jesteś rzeczywiście obecny w Eucharystii. Żałuję za grzechy, którymi Cię obraziłem. Kocham Cię! Przyjdź do mojego serca, oddaję się Tobie całkowicie! Nie pozwól mi nigdy odłączyć się od Ciebie!”.

       Komunię duchową możemy praktykować wielokrotnie w ciągu jednego dnia, jeśli jesteśmy w stanie łaski uświęcającej.

     Jeśli jesteśmy (tymczasowo, przez dłuższy czas, lub stałe) w stanie uniemożliwiającym mi przyjmowanie Komunii sakramentalnej, to uniemożliwia mi to pełną komunię duchową. Mogę jednak wzbudzić w sobie pragnienie pełnego zjednoczenia z Chrystusem, np. „Tęsknię za Tobą Panie! Mam wielki głód przyjmowania Cię w Twoim Ciele i Krwi! Pomóż mi, by to się mogło stać”.

 1. Błogosławieństwo. Wszyscy, zaczynając od ojca i matki, błogosławią się wzajemnie (np. czyniąc znak krzyża na czole ze słowami: „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”). Na zakończenie można zaśpiewać pieśń i zgasić świecę, wypowiadając słowa: „Światło Chrystusa niech pozostanie wśród nas na zawsze”.

Propozycję przygotował Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej Płockiej

27.03.2020 r.

[oryginał włoski, tłum. KEP]

DEKRET PENITENCJARII APOSTOLSKIEJ ODNOŚNIE PRZYZNANIA SPECJALNYCH ODPUSTÓW DLA WIERNYCH W OBECNEJ SYTUACJI PANDEMII, 20.03.2020 R.

PENITENCJARIA APOSTOLSKA

DEKRET

Wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną Covid-19, powszechnie znaną jako koronawirus,  a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela się daru specjalnych odpustów.

„Weselcie się nadzieją! W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie – wytrwali” (Rz 12, 12). Słowa napisane przez św. Pawła do Kościoła w Rzymie rozbrzmiewają w całej historii Kościoła i ukierunkowują myśli wiernych w obliczu wszelkich cierpień, chorób i nieszczęść.

Obecna chwila, w której cała ludzkość zagrożona niewidzialną i podstępną chorobą, która od pewnego czasu stała się częścią życia każdego człowieka, naznaczona jest dzień po dniu dręczącymi obawami, nowymi niepewnościami, a przede wszystkim powszechnym cierpieniem fizycznym i moralnym.

Kościół, idąc za przykładem swego Boskiego Mistrza, zawsze troszczył się o chorych. Jak wskazał św. Jan Paweł II, sens ludzkiego cierpienia jest dwojaki: „Jest nadprzyrodzony, ponieważ zakorzenia się w Boskiej tajemnicy Odkupienia świata. Jest równocześnie głęboko ludzki, ponieważ człowiek odnajduje w nim siebie, swoje człowieczeństwo, swoją godność, swoje posłannictwo” (List apostolski SalvificiDoloris, 31).

Również papież Franciszek w tych ostatnich dniach okazał swoją ojcowską bliskość i ponowił swoje zaproszenie do nieustannej modlitwy za chorych na koronawirusa.

Aby wszyscy ci, którzy cierpią z powodu Covid-19, właśnie w tajemnicy tego cierpienia odkryli na nowo „samo odkupieńcze cierpienie Chrystusa” (tamże, 30), Penitencjaria Apostolska, ex auctoritateSummiPontificis, ufając słowu Chrystusa Pana i uznając w duchu wiary, że obecną epidemięnależy przeżywać w duchu osobistego nawrócenia, udziela daru odpustów zgodnie z następującym zarządzeniem.

Udziela się odpustu zupełnego wiernym cierpiącym na koronawirusa, którzy podlegają kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalach lub we własnych domach, jeśli w duchu oderwanym od jakiegokolwiek grzechu, zjednoczą się duchowo poprzez środki masowego przekazu z celebracją Mszy Świętej, odmawianiem Różańca Świętego, pobożnej praktyki Drogi Krzyżowej lub innych form pobożności, a przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe.

Pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy ci, którzy za przykładem Dobrego Samarytanina, narażając się na ryzyko zarażenia, opiekują się chorymi na koronawirusa według słów Boskiego Odkupiciela: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13), otrzymają ten sam dar odpustu zupełnego na tych samych warunkach.

Ponadto, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego na tych samych warunkach z okazji obecnej epidemii światowej nawet tym wiernym, którzy ofiarująnawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub Adorację Eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie różańca świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie.

Kościół modli się za tych, którzy nie mogą przyjąć sakramentu namaszczenia chorych i wiatyków, powierzając Bożemu miłosierdziu wszystkich i każdego z osobna na mocy komunii świętych i udziela wiernym odpustu zupełnego w chwili śmierci, pod warunkiem, że byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się (w tym przypadku Kościół zastępuje trzy zwyczajowe warunki). W celuuzyskania tego odpustu zaleca się używanie krucyfiksu lub krzyża (por. Enchiridionindulgentiarum, nr 12).

Niech Najświętsza Maryja Panna, Matka Boga i Kościoła, UzdrowienieChorych i Wspomożycielka Wiernych, nasza Orędowniczka, pomoże cierpiącej ludzkości, oddalając od nas zło tej pandemii i wyjednującnam wszelkie dobro niezbędne dla naszego zbawienia i uświęcenia.

Niniejszy dekret jest ważny niezależnie od wszelkich przepisów stanowiących inaczej.

W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 19 marca 2020 roku.

Kard. Mauro Piacenza

Penitencjarz Większy

Ks. Prał. Krzysztof Nykiel

Regens

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”,

 1. t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

PAPIEŻ FRANCISZEK MODLIŁ SIĘ ZA CAŁY SWIAT I ODPRAWIŁ NABOŻEŃSTWO W PIĄTEK 27.03.

Nabożeństwo rozpoczęło się czytaniem z Ewangelii według św. Marka, opisującej scenę z burzy na jeziorze (Mk 4,35-41).

Oto pełny tekst niezwykłego orędzia papieża Franciszka:

„Gdy zapadł wieczór” (Mk 4, 35). Tak zaczyna się usłyszana przez nas Ewangelia. Od tygodni wydaje się, iż zapadł wieczór. Na naszych placach, ulicach i miastach zebrały się gęste ciemności; ogarnęły nasze życie, wypełniając wszystko ogłuszającą ciszą i posępną pustką, która paraliżuje wszystko na swej drodze. Czuje się je w powietrzu, dostrzega w gestach, mówią o tym spojrzenia. Przestraszyliśmy się i zagubiliśmy. Podobnie jak uczniów z Ewangelii ogarnęła nas niespodziewana i gwałtowna burza. Uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy w tej samej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni, wszyscy wezwani do wiosłowania razem, wszyscy potrzebujący, by pocieszać się nawzajem. Na tej łodzi… jesteśmy wszyscy. Tak jak ci uczniowie, którzy mówią jednym głosem i wołają w udręce: „giniemy” (w. 38), tak i my zdaliśmy sobie sprawę, że nie możemy iść naprzód każdy na własną rękę, ale jedynie razem.

Łatwo odnaleźć się w tym opowiadaniu. To, co trudno zrozumieć, to postawa Jezusa. Podczas gdy uczniowie są naturalnie zaniepokojeni i zrozpaczeni, On przebywa na rufie, w tej części łodzi, która idzie na dno jako pierwsza. I co czyni? Mimo rozgardiaszu śpi spokojnie, ufając Ojcu – to jedyny raz w Ewangelii, gdy widzimy Jezusa śpiącego. Kiedy następnie został zbudzony, uciszywszy wiatr i wody, zwraca się do uczniów z tonem wyrzutu: „Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?” (w. 40).

Trzy najbardziej przejmujące kadry dzisiejszego niezwykłego nabożeństwa. Franciszek idący w strugach deszczu przez pusty pl. św. Piotra, potem adorujący krzyż i na koniec błogosławiący świat Najświętszym Sakramentem. #koronowirus #COVID2019 https://stacja7.pl/zwatykanu/myslelismy-ze-zawsze-bedziemy-zdrowi-w-chorym-swiecie-oredzie-papieza/ …

Postarajmy się to zrozumieć. Na czym polega brak wiary uczniów, w odróżnieniu od ufności Jezusa? Oni nie przestali w Niego wierzyć, istotnie, wzywają Go. Ale zobaczmy, jak Go wzywają: „Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?” (w. 38). Nie obchodzi Cię to: myślą, że Jezus się nimi nie interesuje, że się o nich nie troszczy. Wśród nas, w naszych rodzinach, jedną z rzeczy, która boli najbardziej, jest to, kiedy słyszymy: „Czy tobie na mnie nie zależy?”. To zdanie boli i rozpętuje burze w sercach. Musiało też wstrząsnąć Jezusem. Bo nikomu nie zależy na nas bardziej, niż Jemu. Istotnie, kiedy został wezwany, natychmiast ocalił swoich załamanych uczniów.

Burza odsłania naszą bezradność i odkrywa te fałszywe i niepotrzebne pewniki, z jakimi zbudowaliśmy nasze programy działania, nasze plany, nasze nawyki i priorytety. Pokazuje nam, jak uśpiliśmy i porzuciliśmy to, co karmi, podtrzymuje i daje siłę naszemu życiu i naszej wspólnocie. Burza odsłania wszystkie postanowienia, by „zapakować” i zapomnieć o tym, co karmiło dusze naszych narodów; wszystkie te próby znieczulenia pozornie „zbawczymi” nawykami, niezdolnymi do odwoływania się do naszych korzeni i przywoływania pamięci naszych starszych, pozbawiając nas tym samym odporności niezbędnej do stawienia czoła przeciwnościom losu.

Wraz z burzą opadła maska tych stereotypów, za pomocą których ukrywaliśmy nasze „ego”, stale się martwiąc o własny obraz. Po raz kolejny odkryto tę (błogosławioną) wspólną przynależność, od której nie możemy uciec: przynależność jako braci.

„Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?”. Panie, dziś wieczorem Twoje Słowo uderza i dotyka nas wszystkich. W tym naszym świecie, który kochasz bardziej niż my, ruszyliśmy naprzód na pełnych obrotach, czując się silnymi i zdolnymi do wszystkiego. Chciwi zysku, daliśmy się pochłonąć rzeczom i oszołomić pośpiechem. Nie zatrzymaliśmy się wobec Twoich wezwań, nie obudziliśmy się w obliczu wojen i planetarnych niesprawiedliwości, nie słuchaliśmy wołania ubogich i naszej poważnie chorej planety. Nadal byliśmy niewzruszeni, myśląc, że zawsze będziemy zdrowi w chorym świecie. Teraz, gdy jesteśmy na wzburzonym morzu, błagamy cię: „Zbudź się Panie!”.

„Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?” Panie, kierujesz do nas apel, apel o wiarę. Nie polega ona na tym, żeby być przekonanym, że istniejesz, ale na tym, by przyjść do Ciebie i zaufać Tobie. W tym Wielkim Poście rozbrzmiewa Twój naglący apel: „Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem” (Jl 2, 12). Wzywasz nas, byśmy wykorzystali ten czas próby jako czas wyboru. Nie jest to czas Twojego sądu, ale naszego osądzenia: czas wyboru tego, co się liczy, a co przemija, oddzielenia tego, co konieczne od tego, co nim nie jest. Jest to czas przestawienia kursu życia ku Tobie, Panie, i ku innym. I możemy spojrzeć na wielu przykładnych towarzyszy drogi, którzy w obliczu strachu zareagowali oddając swoje życie. To sprawcza moc Ducha wylana i ukształtowana w odważnych i wielkodusznych aktach poświęcenia się. Jest to życie Ducha zdolne do wyzwolenia, docenienia i ukazania, że nasze życie jest utkane i podtrzymywane przez zwykłych ludzi – zwykle zapomnianych – którzy nie pojawiają się w nagłówkach gazet i magazynów, ani na wielkich wybiegach ostatniego spektaklu, ale bez wątpienia zapisują dziś decydujące wydarzenia naszej historii: lekarze, pielęgniarze i pielęgniarki, pracownicy supermarketów, sprzątaczki, opiekunki, przewoźnicy, stróżowie porządku, wolontariusze, księża, zakonnice i bardzo wielu innych, którzy zrozumieli, że nikt nie zbawia się sam. W obliczu cierpienia, gdzie miarą jest prawdziwy rozwój naszych narodów, odkrywamy i doświadczamy modlitwy arcykapłańskiej Jezusa: „aby wszyscy stanowili jedno” (J 17, 21). Ileż osób codziennie wykazuje się cierpliwością i wlewa nadzieję, starając się nie siać paniki, lecz współodpowiedzialność. Iluż ojców, matek, dziadków i babć, nauczycieli ukazuje naszym dzieciom, za pomocą małych, codziennych gestów, jak stawić czoło kryzysowi i przejść przez niego, dostosowując nawyki, wznosząc oczy i rozbudzając modlitwę. Ileż osób się modli, ofiarowuje i wstawia się dla dobra wszystkich. Modlitwa i cicha posługa: to nasza zwycięska broń.

„Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?”. Początkiem wiary jest świadomość, że potrzebujemy zbawienia. Nie jesteśmy samowystarczalni, sami toniemy; potrzebujemy Pana jak starożytni żeglarze gwiazd. Zaprośmy Jezusa do łodzi naszego życia. Przekażmy Mu nasze lęki, aby On je pokonał. Podobnie jak uczniowie doświadczymy, że z Nim na pokładzie nie dojdzie do katastrofy. Bo Boża moc polega na skierowaniu ku dobru wszystkiego, co się nam przytrafia, także rzeczy złych. Wnosi On w nasze burze pokój ducha, bo z Bogiem życie nigdy nie umiera.

Pan rzuca nam wyzwanie i w czasie burzy zaprasza nas do rozbudzenia i uaktywnienia solidarności i nadziei zdolnych nadać trwałość, wsparcie i znaczenie tym godzinom, w których wszystko wydaje się tonąć. Pan budzi się, aby rozbudzić i ożywić naszą wiarę paschalną. Mamy kotwicę: w Jego krzyżu zostaliśmy zbawieni. Mamy ster: w Jego krzyżu zostaliśmy odkupieni. Mamy nadzieję: w Jego krzyżu zostaliśmy uzdrowieni i ogarnięci, aby nic i nikt nas nie oddzielił od Jego odkupieńczej miłości. Pośród izolacji, w której cierpimy z powodu braku uczuć i spotkań, doświadczając braku wielu rzeczy, po raz kolejny posłuchajmy wieści, która nas zbawia: On zmartwychwstał i żyje obok nas. Pan nas wzywa ze swego krzyża do odkrycia na nowo życia, które nas czeka, do spojrzenia na tych, którzy nas potrzebują, aby umocnić, rozpoznać i pobudzić łaskę, która jest w nas. Nie gaśmy knotka o nikłym płomieniu (por. Iz 42, 3), który nigdy nie słabnie, i pozwólmy, aby na nowo rozpalił nadzieję.

Przyjąć Jego krzyż, znaczy odnaleźć odwagę, by wziąć w ramiona wszystkie przeciwności obecnego czasu, porzucając na chwilę naszą tęsknotę za wszechmocą i posiadaniem, by uczynić miejsce dla twórczości, którą może wzbudzić jedynie Duch. Oznacza odnaleźć odwagę do otwarcia przestrzeni, gdzie wszyscy mogą się poczuć powołani i zezwolić na nowe formy gościnności, braterstwa i solidarności. W Jego krzyżu zostaliśmy zbawieni, aby przyjąć nadzieję i pozwolić, aby to ona umocniła i wspierała wszystkie środki i możliwe drogi, które mogą nam pomóc strzec siebie oraz strzec innych. Przyjąć Pana, aby przyjąć nadzieję. Oto moc wiary, która wyzwala ze strachu i daje nadzieję.

„Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?”. Drodzy bracia i siostry, z tego miejsca, które opowiada o skalistej wierze Piotra, chciałbym dziś wieczorem powierzyć was wszystkich Panu, za wstawiennictwem Matki Bożej, Uzdrowienia Jego ludu, Gwiazdy wzburzonego morza. Z tej kolumnady, która obejmuje Rzym i świat, niech zstąpi na was, jak pocieszający uścisk, błogosławieństwo Boże. Panie, pobłogosław świat, daj zdrowie ciałom i pocieszenie sercom. Wzywasz nas, byśmy się nie lękali. Ale nasza wiara jest słaba i boimy się. Ale Ty, Panie, nie zostawiaj nas na łasce burzy. Powtórz raz jeszcze: „Wy się nie bójcie!” (Mt 28, 5). A my, razem z Piotrem, „wszystkie troski przerzucamy na Ciebie, gdyż Tobie zależy na nas” (por. 1 P 5, 7).

tłum. o. Stanisław Tasiemski OP (KAI) / Watykan

 

Copyright © Parafia Serock 2021

Search