ZAMYŚLENIE NAD EWANGELIĄ
NIEDZIELA PALMOWA.
Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa. W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane. W XI w. pojawił się zwyczaj święcenia palm. Wierni przechowują je przez cały rok, aby w następnym roku mogły zostać spalone na popiół, którym są posypywane nasze głowy w Środę Popielcową. Procesja z palmami jest z jednej strony upamiętnieniem wydarzenia sprzed wieków, z drugiej zaś - naszym kroczeniem wraz z Chrystusem ku ofierze, którą dzisiaj jest Msza święta. Ogłaszając Chrystusa Królem zgadzamy się w ten sposób na to, że nasza droga do Ojca prowadzi zawsze przez krzyż.
WIELKI TYDZIEŃ
Ostatnie dni Wielkiego Postu to czas pełen niezwykłych przeżyć. Przygotowuje nas do największych chrześcijańskich świat, czyli do Wielkanocy -świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Trzy święte dni Wielkiego Tygodnia rozpoczyna Msza Święta Wieczerzy Pańskiej Wielkiego Czwartku, a kończą nieszpory Niedzieli Zmartwychwstania
WIELKI CZWARTEK godz. 18.00
Dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. W tym dniu odprawia się tylko jedną Mszę świętą na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Chrystusa z Apostołami. Ta Msza święta nazywa się Mszą Wieczerzy Pańskiej. Po Mszy świętej Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji. (W tym dniu należy pamiętać o modlitwie w intencji kapłanów.)
WIELKI PIĄTEK godz. 18.00
Dzień męki i śmierci Chrystusa na Krzyżu. Dzień modlitewnej ciszy. Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu przy ołtarzu adoracji. W godzinach wieczornych odprawia się liturgię – nabożeństwo- na pamiątkę Męki Pańskiej, składające się z opisu Męki Pańskiej, adoracji Krzyża, Komunii świętej i procesji do Bożego Grobu. Zamiast dzwonków używamy tego dnia drewnianych kołatek, aby podkreślić smutek z powodu męki i śmierci Chrystusa. Czerwony kolor szat kapłana symbolizuje męczeństwo i śmierć Chrystusa.
(Początek Nowenny przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego)
WIELKA SOBOTA godz. 20.30
Dzień spoczynku Pana w grobie oraz oczekiwania na cud zmartwychwstania. Przy Grobie Chrystusa trwa modlitewna adoracja. Polską tradycją jest święcenie pokarmów, które rodzice lub dzieci przynoszą do kościoła, by spożyć je w czasie śniadania wielkanocnego na pamiątkę Paschy.
NIEDZIELA WIELKANOCNA –
WIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC
W sobotę wieczorem rozpoczynamy liturgię Wigilii Paschalnej. Jest to początek radosnego przeżywania Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Wigilia Paschalna składa się z wielu części:
Obrzęd poświęcenia ognia - symbolu Bożej światłości ma w nas wzbudzić tęsknotę za tą Bożą światłością. Świeca paschalna, którą zapala celebrans, symbolizuje Zmartwychwstałego Chrystusa (obrzęd na zewnątrz kościoła)
Orędzie wielkanocne - śpiewane.
Czytania liturgii słowa zachęcają nas do wejścia w świat Biblii. Słuchając czytań dowiadujemy się między innymi o stworzeniu świata, próbie wiary Abrahama, przejściu narodu wybranego przez Morze Czerwone.
Poświęcenie wody chrzcielnej. Przy zapalonych świecach ponowimy swoją wierność Chrystusowi i odnowimy przyrzeczenia chrztu świętego oraz liturgia Eucharystyczna. Te dni niosą ze sobą największy ładunek treści, mówiący o zbawieniu człowieka i świata, które dokonało się przez Chrystusa naszego Pana.
II NIEDZIELA WIELKANOCNA
NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
Zgodnie z życzeniem Pana Jezusa przekazane siostrze Faustynie, święto Miłosierdzia Bożego ma być obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, co wskazuje na ścisły związek pomiędzy wielkanocną tajemnicą Odkupienia, a tym świętem. Liturgia tego dnia najpełniej wychwala Boga w tajemnicy Jego miłosierdzia. Święto Miłosierdzia ma być nie tylko dniem szczególnej czci Boga w tej tajemnicy, ale także dniem łaski dla wszystkich ludzi, a szczególnie dla grzeszników. Pan Jezus związał bowiem z tym świętem wielkie obietnice. Największą z nich złączył z Komunią świętą, przyjętą w tym dniu - jest to obietnica "zupełnego odpuszczenia win i kar", czyli takiej łaski, jaką otrzymujemy tylko w sakramencie chrztu świętego. Wielkość tego święta polega także na tym, że wszyscy, nawet ci, którzy dopiero w tym dniu się nawracają, mogą uprosić wszelkie łaski, jeśli one są zgodne z wolą Bożą.