ZAMYŚLENIE NAD EWANGELIĄ

 WIELKI TYDZIEŃ

Ostatnie dni Wielkiego Postu to czas pełen niezwykłych przeżyć. Przygotowuje nas do największych chrześcijańskich świat, czyli do Wielkanocy -świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Trzy święte dni Wielkiego Tygodnia rozpoczyna Msza Święta Wieczerzy Pańskiej Wielkiego Czwartku, a kończą nieszpory Niedzieli Zmartwychwstania

WIELKI CZWARTEK godz. 18.00

Dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. W tym dniu odprawia się tylko jedną Mszę świętą na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Chrystusa z Apostołami. Ta Msza święta nazywa się Mszą Wieczerzy Pańskiej. Po Mszy świętej Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji. (W tym dniu należy pamiętać o modlitwie w intencji kapłanów.)

WIELKI PIĄTEK godz. 18.00

Dzień męki i śmierci Chrystusa na Krzyżu. Dzień modlitewnej ciszy. Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu przy ołtarzu adoracji. W godzinach wieczornych odprawia się liturgię – nabożeństwo- na pamiątkę Męki Pańskiej, składające się z opisu Męki Pańskiej, adoracji Krzyża, Komunii świętej i procesji do Bożego Grobu. Zamiast dzwonków używamy tego dnia drewnianych kołatek, aby podkreślić smutek z powodu męki i śmierci Chrystusa. Czerwony kolor szat kapłana symbolizuje męczeństwo i śmierć Chrystusa.

(Początek Nowenny przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego)

WIELKA SOBOTA godz. 19.00

Dzień spoczynku Pana w grobie oraz oczekiwania na cud zmartwychwstania. Przy Grobie Chrystusa trwa modlitewna adoracja. Polską tradycją jest święcenie pokarmów, które rodzice lub dzieci przynoszą do kościoła, by spożyć je w czasie śniadania wielkanocnego na pamiątkę Paschy.

NIEDZIELA WIELKANOCNA –

WIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC

W sobotę wieczorem rozpoczynamy liturgię Wigilii Paschalnej. Jest to początek radosnego przeżywania Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Wigilia Paschalna składa się z wielu części:

Obrzęd poświęcenia ognia - symbolu Bożej światłości ma w nas wzbudzić tęsknotę za tą Bożą światłością. Świeca paschalna, którą zapala celebrans, symbolizuje Zmartwychwstałego Chrystusa (obrzęd na zewnątrz kościoła)

Orędzie wielkanocne - śpiewane.

Czytania liturgii słowa zachęcają nas do wejścia w świat Biblii. Słuchając czytań dowiadujemy się między innymi o stworzeniu świata, próbie wiary Abrahama, przejściu narodu wybranego przez Morze Czerwone.

Poświęcenie wody chrzcielnej. Przy zapalonych świecach ponowimy swoją wierność Chrystusowi i odnowimy przyrzeczenia chrztu świętego oraz liturgia Eucharystyczna. Te dni niosą ze sobą największy ładunek treści, mówiący o zbawieniu człowieka i świata, które dokonało się przez Chrystusa naszego Pana.

II NIEDZIELA WIELKANOCNA

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

     Zgodnie z życzeniem Pana Jezusa przekazane siostrze Faustynie, święto Miłosierdzia Bożego ma być obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, co wskazuje na ścisły związek pomiędzy wielkanocną tajemnicą Odkupienia, a tym świętem. Liturgia tego dnia najpełniej wychwala Boga w tajemnicy Jego miłosierdzia. Święto Miłosierdzia ma być nie tylko dniem szczególnej czci Boga w tej tajemnicy, ale także dniem łaski dla wszystkich ludzi, a szczególnie dla grzeszników. Pan Jezus związał bowiem z tym świętem wielkie obietnice. Największą z nich złączył z Komunią świętą, przyjętą w tym dniu - jest to obietnica "zupełnego odpuszczenia win i kar", czyli takiej łaski, jaką otrzymujemy tylko w sakramencie chrztu świętego. Wielkość tego święta polega także na tym, że wszyscy, nawet ci, którzy dopiero w tym dniu się nawracają, mogą uprosić wszelkie łaski, jeśli one są zgodne z wolą Bożą.

Copyright © Parafia Serock 2024

Search